Ünlü ressamların tablolarından zevk alıyor musunuz?

Bende hiçbir tablo kesinlikle bir his uyandırmıyor. Bakıp da bir şeyler hissedenler hissettiklerini tarif edebilir mi?

Ünlü ressamların tablolarından eskiden ben de bir şey anlamazdım. Sonra sanat tarihine biraz bakınca anlamaya başladım. Olay doğrudan hissetmek değil zaten, önce bilmek, bildikten sonra anlamak, anlattıktan sonra "Vay be, adamlar ne düşünmüş" demek.

Örneğin, en ünlü tablolardan biri ve en ünlü ressam. Picasso'nun Guernica'sı.
www.museoreinasofia.es
Buna bakıp çok bir şey anlamak mümkün değil. İlk başta konudan başlayalım. Guernica kasabasının Nazi Almanyası tarafından bombalanmasını anlatıyor. Ama bomba falan görünmüyor ama örneğin, yerde yatan insanın veya sağdaki kollarını kaldıran insanın yüzündeki ifadenin nedeni belli oldu. Solda da aynı şekilde ölü çocuğunu kucağında tutarak ağlayan bir kadın var. Aynı şekilde oradaki öküz başı da, "Sadece insanlar değil, hayvanlar da telef oldu" kısmını anlatıyor.

Ama hala bir şeyler eksik, bu resim daha etkileyici ve daha duygulu, gerçekmiş gibi yapılabilirdi, değil mi? İşte, burada akımlar devreye giriyor. Picasso kübizm akımının en büyük temsilcilerinden biri. Kübizm analitik ve sentetik kübizm olarak ikiye ayrılır.

Örneğin, şurada mandolin veya gitar çalan bir kadın var, şekli deforme
www.visual-arts-cork.com
Burada, kübizmi anlamak için ilk başta iki şeyi bilmek gerekiyor.
1. Kendisine yol açan akım fovizm akımı. Fovizm, vahşilik demek Fransızca. Fovist ressamlar da daha önce diğer ressamlar renklerin birbirine uyumunu, resmin daha sakin olmasını gözetirke, fovlar cart diye tüm tabloyu aynı ve parlak renge boyamış. Örneğin, aşağıdaki resim çoğunlukla cart kırmızı
upload.wikimedia.org
Aynı zamanda masanın şeklinde de deformasyon var. Kübizm, nesnelerin doğal şeklinde ve renginde olmamasını fovizmden alan bir akım.

2. Bilim: Kübizm bilimden oldukça etkilenen bir akımdır. Kübizmle aynı dönemde çok fazla atomla ilgili çalışmalar var. Atom bombaları gündemde, atom artık bölünemeyen bir parça değil. Hem maddenin parçalaya parçalaya o atoma geliyorsun, hem de o atomu parçalayarak çılgın bir enerji elde ediyorsun. İşte analitik kübizmde de bir atomlara ayırma felsefesi var.

Gitar çalan kadına dönelim, resim atomlarına ayrılmış ama hala şekil görülebiliyor, henüz soyutlamaya varılmamış.

Bir de sentetik kübizm var. Bu da analitiğe tepki olarak doğuyor. Her şey daha bütün ve birleştirici. Aslında o atomlara ayrılıyor ve o atomlar daha sonra yeniden birleştiriliyor.

Gelelim, Picasso'ya. Picasso bilimle de yakından ilgili. Uğraşmasa bile anlamak istiyor ve hevesli. Bu dönemde Albert Einstein 4. boyut kavramını ortaya atıyor. Hepimizin eni, boyu ve yüksekliği var ama 4. boyut da zaman; zaman içinde en, boy ve yüksekliğimiz değişiyor. Picasso da bunu resimlerine katmak istiyor ve "Peki, bunun zamanı nasıl olacak" diye düşünüyor. Buluyor, mankenin etrafında dönerek ve eğilip doğrularak çizmeye, boyamaya başlıyor. Böylelikle bir burnunu tam görüyor, bir gözünü yandan görüyor, vb. Ve ortaya bu çıkıyor.
uploads6.wikiart.org

Resmi bu şekilde yapmanın bir açıklaması daha var, o da resimden heykelciliğe geçiş yapma evresi olarak algılanıyor. Resim gibi gördüğü yerden yapmıyor, heykel gibi üç boyutlu da değil; bir ara form.

Bu dandik resim açıklamadan sonra bir "Haaaa" dedirtecek anlam kazandırmıştır sanırım.

Guernica da aynı şekilde Picasso'nun zaman boyutunu ortaya koyduğu ve sentetik kübizmi kullandığı bir eseri. İşte, bu yüzden bu kadar değerli ve bunları öğrenince insan bu zeka karşısında duygulanmadan edemiyor.

Bundan sonra anladım ki, eğer dünyanın beğendiği resim karşısında bir şey hissetmiyorsam, bunun nedeni altındaki hikayeyi bilmemem.
  • aychovsky  (04.10.14 01:28:32 ~ 01:37:33)
azizim sanat, sana bir şey öğretmez / hissettirmez zaten, dünyanı yaşanır kılar.

  • yorumlu yorum  (04.10.14 01:41:41)
Romantizm(özellikle caspar david friedrich) ve neoklasisizm(mitolojik unsurlar içerenleri) akımı içerisinde bulunan resimler oldukça ilgilimi çekmekte. Uzun süre bakıp, yazarın anlatmaya çalıştığından ziyade, kendi çıkardıklarını düşünmek güzel olabiliyor.

  • protector  (04.10.14 01:43:52)
ünlü ressamlar derken?

öyle resimlere bakıp, bir şeyler anlamak, bir şeyler hissetmek kolay değil. öncelikle bunların bilgisine sahip olman, kültürünü bilmen gerek, göz aşinalığı, göz eğitimi gerekli. bu da yavaş oluyor.

sanat tarihi okuyacaksın, bol bol müze ve sergi gezeceksin. yavaş yavaş iyi, kötü, eh kıvamındaki resimleri ayırmaya başlayacaksın. klasiklerin değerini anlayacaksın.

ancak bir de diğer taraftan mona Lisa'nın karşısına geçip beğenmen için hiç bir şey gerekmiyor. en cahil en alakasız insanda bile çeşitli duygular, düşünceler uyandırır, beğenilir. bu tarihle, mekanla, kişiyle değişmez. bir anlamda klasik eserin tanımı da budur.
  • mea maxima culpa  (04.10.14 09:48:33)
Şimdi daha mantıklı geliyor. Teşekkürler cevaplarınız için.

  • cemlemikonusuyorsun  (04.10.14 10:08:36)