Son 3 Seçenek (sanırım ve umarım)- Polo, Micra, Clio

- Renault Yeni Clio Icon Turbo EDC 1.2
- VW Polo 1.2 TSI Comfortline DSG
- Nissan Micra 1.2 Desire CVT

Fiyat aralıkları hemen hemen aynı. Tek tük özellik farklılıkları var gibi. Siz olsanız hangisini tercih edersiniz ve neden?

Beynim patlayacak, bir acemi ve arabalar ilgi alanında olmayan biri olarak aşırı kafa patlattım kaç gündür.
Bir de İstanbul'da hiç araba kullanmadım, en son 10 yıl önce küçük bir şehirde araba kullanmıştım. En güvenlisi hangisidir bu markalardan? Ekşi'de de okuyorum hepsine plastik tabut tarzı yorumlar var.

not: aynı segmentte şu var, daha iyi şeklinde öneriniz olursa o da başım üstüne. :)

bu bütçeyle ya poloyu al, ya da 1.4 dizel fiesta. micra, clio falan uğraştığına değmez.

  • patronun yegeni  (04.10.14 00:01:59)
Polo +1

Not: Bir de ne yaparsan yap ama Renault asla alma.

Neden: Renault yol tutuşu rezalet bir araç, üst segmentleri bile ölüm tuzağı. Polo ise hem VW olmasından dolayı hem de teknik karşılaştırmalarda Micra'dan iyidir.
  • hiko seijuro  (04.10.14 00:04:45 ~ 00:13:47)
yorumlar geldikçe mutlu oluyorum- teşekkür ederim.

nedenlerinizi de yazabilmeniz mümkün mü?
  • vejeteryanvampir  (04.10.14 00:06:31)
poloyu al yuru abi, en basinda volkswagen.

  • vital  (04.10.14 00:09:11)
eskiden olsa polo derdimde duyuru yazarı kakao'nun micrasını kullandığımdan beri tercihim micradan yana. direksiyon son derece yumuşak, sürüşü keyifli ve düşük yakıt tüketimi..

  • yorumlu yorum  (04.10.14 00:15:29)
tabiki polo sebebi: VW olması.
olmazsa clio sebebi: şık görünüyor.
micra mümkün değil sebebi: o nasıl zevskiz bi tasarım, kendimi içinde hayal edemiyorum...

bu arada üçünüde kullanmış değilim.
  • velie  (04.10.14 00:18:59)
dsgyi forumlarda döve döve öldürüyorlar. ateş olmayan yerden duman gelmez.

clioyu öneririm ben. aile arabalarımız şirket arabalarımız hep renault oldu. daha bi yamuğunu görmedik. yol tutuşu bi focus değil tabii ama sonuçta sınırları belli arabalar zaten.
  • mattiadestro  (04.10.14 00:49:57)
opel corsa 1.3 cdti
canavar gibi araba

tamam Polo falan iyidir ama Volkswagen diye 5-10 bin lira fazla verdiğine değmez
  • technicalte  (04.10.14 01:01:50)
Micra konusunu unutun. Direksiyonu yumuşaktır evet. Aynı zamanda el freni de yumuşaktır. "Kadın arabası" olarak tasarlanmıştır, minimaldir ve bu sebeple bir Polo değildir. Polo yolda daha sağlam durur. Bir arabanın şeridi doldurması bile önemlidir, diğer arabalar tarafından daha az sıkıiştırılırsınız (özellikle kadınsanız).

Renault araçlarına gelirsek; aerodinamiği rezalettir. Virajlarda kayar, hafif yağmurda kayar, göt atar. Bir renault arabanın kapısını açın/kapatın; çıkan sesten veya kapının hareketinden bile hafifliğini anlarsınız. Tok araçlar üretmez, araçları yere iyi basmaz. Lakin polo'da böyle bir aerodinamik sorun yoktur, yere gayet iyi tutunur.
  • hiko seijuro  (04.10.14 01:05:31)
@hiko seijuro atarken destekli atın. yada üst sınıf bir renault kullanın. laguna 3 gt kullanıyorum bu arabayı yoldan çıkar kartı sana vereceğim. şu vw'de de eyvalah güzel araba ama gelip bir tek kapı tokluğunu savunup durmayın komik oluyorsunuz.

içlerindeki en iyi araç evet vw polo. belki fiestaya bakılabilir ama içi küçük gibi geliyor bana.

fiat punto da bakılabilir kulllanan herkes memnun olduğunu söylüyor hiç kullanmadım ve otomatiği var mı bilmiyorum.
  • c1b2k3  (04.10.14 11:12:43)
@c1b2k3

Ben Renault'ya iş yapan bir şirkette çalışıyorum ve dinamik tasarım mühendisleri ile muhattap oluyorum. Ben renault almam diyen mühendislere sahip bir şirketi savunarak komik oluyorsun. bana "atma" demen de ayrı komiklik. kimsin sen? basit bir son kullanıcısın. endüstriyel yol tutuş test kriterlerini biliyor musun? hayır. dolayısıyla senin son kullanıcı olarak yorumun beni zerre ilgilendirmiyor.

Renault aerodinamik tasarımı piyasanın en kötüsü olan belirli bir model aracı üretip, bunu da ısrarla piyasaya sürmeye devam eden bir şirket. Buna yapacağın hiçbir itiraz beni ilgilendirmiyor.

Aerodinamiği bir kenara bırakacak olursan da, güvensiz araçlar üreten bir şirket. Neye göre? Aynı sınıftaki emsallerine göre.

Laguna kullanmadım, laguna özelinde de kimseyle konuşmadım.
  • hiko seijuro  (04.10.14 17:21:18)
Eski bir polo kullanıcısı olarak söylüyorum ki evet polo ama dsg'siz olursa. Google'da biraz araştırabilirsin. Garanti süresi bittikten sonra bir çok arızası meydana geldi. Ancak arızalı olan tek bir serisiydi yanılmıyorsam. Bu imajla ben dsg alır mıyım? Çok zor. Clio'yu hiç bilmiyorum, micra ise evet direksiyon çok yumuşak hatta araba genel olarak yumuşak. Bu kimine güzel kimine kötü gelir. Bana oyuncak araba kullanıyormuşum hissiyatı vermişti, beğenmemiştim. Başka birine sorsan kullanımı çok kolay der. Aerodinamik olaylarını ise hiç bilmiyorum ama yol tutuş olarak polo micra'dan üstündür..

  • okuyucu olmak da iyi be  (04.10.14 17:52:45)
@hiko seijuro evet benim işim son kullanıcı olmak. 140la viraja girip savrulmadan araba sollayabiliyorsam da senin yaptığın boş konuşmaları sallamıyorum. zaten bi kere de görmedim ki firmada çalışan mühendis ben de bunu kullanıyorum desin. hep aynı geyik :)

madem laguna hakkında ne konuşulma duydun ne de kullandın genelleme yapmayacaksın. bildiğin düzeyde konuşacaksın. neye göre güvensiz olduğunu da karşılaştırmalarla açıklarsan biz de öğrenmiş oluruz :)

şu endüstriyel yol tutuş test kriterlerini bizimle de paylaşın lütfen.

evet dostum ben son kullanıcıyım. bu insanlar da son kullanıcı. kimse geliştirici değil burada. istenilen tavsiye de son kullanıcı için. biz de burada "bindiğimiz kullandığımız" araçlar için tavsiye veriyoruz. ya onun mühendisi de o arabaya binmiyor diyip atıp çıkmıyoruz ;)

renault.a i yapıp da laguna hakkında bir şey duymamak da ayrıca ilginç tabi.
  • c1b2k3  (04.10.14 23:02:33 ~ 23:04:09)
Neyse, kavga etmeyin lütfen, altı üstü bir araba. :) :P

Citroen C3 de çok güzelmiş ya. Hatta tasarım olarak en çok o hoşuma gitti diyebilirim. 1.2 VTİ Cool ETG konusunda bir fikriniz var mı? Ya da genel olarak Citroen nasıldır?
  • vejeteryanvampir  (04.10.14 23:14:56 ~ 23:19:03)
citroen aslında hep kaçılan marka olmuştur. ilk neslinde biraz problem vardı yanlış hatırlamıyorsam. ama düzeltmişlerdir heralde artık. tip olarak güzel, oturma pozisyonu biraz daha yüksek tabi ama citroen işte bir acaba? var.

  • c1b2k3  (04.10.14 23:25:02)
Ayda 15.000 km yol yapiyorum, wolkwagen, Renault, Opel, hyundai vs. Her aracı kullandım.
Renault un uzun kasa bir aracını kullandım, hususi ıslak virajlarda kaydirmaya çalıştım kesinlikle kıc atmadı.
Hyundai’nin spor 3 kapılı araç onu arkasina geldi
Wolkwagen aşırı tepki verdi, ESP olmasına rağmen zor kontrol ettim.
Peugeot da tamamen kontrolü kaybettim.

Renault un öyle yol problemi yok. Yukarı da bir arkadaş tasarım masarim demiş, bu vatan topraklarında 0 dan tasarım yapan yok. Yapsa yapsa yan sanayidir.
Aerodinamik demişler amk, hep 150 gidiyor sanki.
  • saksı  (04.10.14 23:25:56 ~ 23:26:40)
Bunlar içinde direksiyonu en yumuşak Renault ve mikra
Bayansaniz konforu ön plana tutun.
Sanırım dizel bile aramıyorsunuz. Hatta güzel ve kırmızı bir model seçin.
Aerodinamik demişler lan. Adadasasf
  • saksı  (04.10.14 23:29:03)
ya kafa karıştırmak gibi olmasın tabi de suzuki swift yada skoda fabia ya baktınız mı :)

  • c1b2k3  (04.10.14 23:33:21)
hem dizel hem otomatik olunca çok pahalı oluyor, o yüzden ben de tercihimi otomatikten yana kullandım. ama c3'ün 1.4 e-hdi confort'u biraz yanına yaklaşılabilir gibi. ya da birazcık kredi ile halledebilirim gibi. gerçi borçlanmayı sevmiyorum, o yüzden tercihim öncelikle bütçeme uygunlardan yana.

  • vejeteryanvampir  (04.10.14 23:36:14)
skoda fabia'nın otomatik vitesi yok. citigo düşünmüştüm, o da çok özelliksiz kalıyor gibi. motoru da 1.0. yeditepe istanbulda çok zor...

  • vejeteryanvampir  (04.10.14 23:38:15)
Temiz bir yıllık ikinci el olur mu?

  • saksı  (04.10.14 23:47:06)
yok olmaz, sıfır olmalı :(

  • vejeteryanvampir  (04.10.14 23:50:51)
Biraz beklersen şimdi alacağın aracı 2015 Ocak da çok güzel bir indirim ile alırsın.

  • saksı  (04.10.14 23:52:42)
saksı+1 aralık,ocak gibi dip fiyatlardan güzel de bir pazarlık yapılırsa baya uyguna 2014 model araçlar alınabilir.

citigo.yu araçtırdım biraz da çok küçükmüş. otomatik viteste yokuşlarda sıkıntı çıkartabilir aslında.

gerçi clio da capturda 0.9 motor ford b-max te falan 1.0 motor kullanıyor. ama hiç binmedim onlara da yokuş çıkarmasa da yapmazlar heralde :/

benim bile baya kafam karıştı kolay gelsin valla :)
  • c1b2k3  (05.10.14 00:04:27)
Sırf Renault kullandığı için, hiçbir şey bilmeden Renault gibi bir markayı savunabilen, bilmediği konularda atıp tutan insanların yeri burası.

Şekil değiştirme - darbe soğurma kapasitesi grafikleri en kötü araçlar Renault markasına aittir.

Bütün B segmenti araçlar içerisinde en kötü hız-savrulma sonuçları Fluence modeli ile yine Renault'a aittir.

Yan darbelerde güvenliği en zayıf araçları üretir.

Hâlen daha kalkmış "bir açıklasana bakayım" modunda konuşabiliyorsunuz.

Kahve muhabbetinde bile kimse bahsi geçen diğer markalar ile kıyasta Renault tavsiye etmez/savunmaz. İşin içerisinde olanlar da yapmaz. Ancak böyle aradaki kesim saçma yorumlarda bulunur.

@vejeteryanvampir: Araba alırken marka önemlidir. "marka" seni birçok ön göremeyeceğin sorundan korur. Bu ön görülemeyecek sorunlar da masraf ve can güvenliği ile alakalıdır. O yüzden Renault falan alma. İlkeli bir üreticiden, sorunları ön görmek için daha iyi çalışan "reputable" markalardan, araçlarında sorun olduğunu tespit ettiğinde hepsini geri çağırabilecek kadar büyük markalardan araç al. Araba konusu markaya dikkat etmen gereken konulardan.
  • hiko seijuro  (06.10.14 21:46:58)
fluence i b sınıfı olarak bilen bir adamı lütfen daha fazla ciddiye alıp yorumlarını okumayınız. :)

  • c1b2k3  (06.10.14 21:48:58)
ayrıca @hiko seijuro benim diğer yorumları bir oku başka duyurulardaki. şuanda babamın m5i, eski aracım olan alfa gt yi, m5 ten önceki x6 yı bazı yorumlarda görürsün ;)

bak hadi neyse kötü araba olarak da firmamızın aracı olan palio sw 1.2 yi de ekliyim de aklın kalmasın
  • c1b2k3  (06.10.14 21:51:13 ~ 21:52:40)
ya bilader başka seçenek yoksa şu 3 şıktan ikisi polo'nun yanına bile varamaz. polo al, pişman olmazsın.

  • faust__  (06.10.14 21:54:32)
Yukarıdaki arkadaş tenekeden konuşmuş.
Ordan burdan duyduklarıyla bir aranjman yapmış.
Sürdün mü desen yok.
Mikra hariç bahsedilen araçları kullandım
Geçen bunun gibi biri kalktı mercedes çok iyi abi, Turbo yapmıyorlar çünkü gerek yok o motora diyordu.

Siz gözünüze güzel geleni alın. Kırmızı clio on numara
  • saksı  (06.10.14 22:02:27 ~ 22:08:33)