cocukken dugunlerde kolon altinda cok uyudum. bir daha uyanamayacak miyim?

Kacta yatarsam yatayim degismiyor..

Uyanmak icin yaptiklarim:

1- Cep telefonumda : bir birinden farkli 17 alarm var bir kac dakika arayla kurulu hepsi.
Titresimi acik. Hemen basucumda.

2- 3310 cep telefonu daha var. Sadece alarm icin. Bilirsiniz sesinin ve titresimin yuksekligini.

3-Basucumda 1 kurmali tavuklu saat var. Metal cana vuruyor bir sure.

s713.photobucket.com

4- kurmali saatin pillisi var. Pil bitene kadar metal can tokmaklaniyor.

5-Hemen yanimda sabah alarm saatinde radyo calan su makine var. Ilk saat ankara havalari caliyor. Sonraki bir saat didididi diye otuyor.

thumbs4.ebaystatic.com

6- netbook a zamanlanmis gorevler ekledim. Mp3 aciliyor basucuma bakan hoparlorler suratima donuk halde.

Opeth: ghost of perdition ile ani ses basliyor.
Prodigy - Omen , breathe. Poison
Bebek aglamasi sesi var sonra.
Master of puppets, fuel
Lamb of god pathetic
Korplikaani - beer beer

Son umut olarak ta:
"Uyan ey gozlerim gafletten uyan - mehmet emin ay" ilahisi var..

7- cocukluktan kalma horozlu kol saatime pil aldim. Turkce saati soyleyen saatlerden. Biliyorsaniz. Gece yatarken koluma takiyorum.

Onceden nasil uyanirdin diye sorarsaniz yazarim. Burasi uzun olmasin.

Isitme fonksiyon testi normal aralikta.

Ama ben cocukken dugunlerde dev gibi hoparlorun dibinde annemin kucaanda uyurdum. Ordan kaldi sanirim. Santiyede 135-85db gurultu araliginda iki dakika kestirirdim arada. Oglenleri mesela..

Lan nasil uyanicam ben.
Tum alarmlar ayni anda basliyor. Arada teki kaliyor arada yine bulusuyorlar. Saat 10da uyandim kapattim bir kacini..

Duymuyor muyum?
Ruyamda koyun filan yuklu kamyon bankaya daldi. Kamyonun radyosu acik, kornasi sikismis.. bankada çanlar hirsiz alarmi olarak caliyor.. Bende bakkaldan ekmek almisken gurultuye ciktim. Banka soygunuymus meger. Bagiriyor insanlar.. beni fark etmediler. Ne yapabilirim diye bakiyodum kamyonun dibinde.

Nasil uyancam olm?

doktora neden gitmiyorsun, uyanamıyor olmanın bir sebebi var belki araştırılması gereken?

  • rock n roll  (03.10.14 11:38:18)
depresyonda mısın?

  • namus ninjası  (03.10.14 11:39:55)
ses değil de ışıkla uyanmayı deneseniz? evin doğuya bakan, doğan güneşi direk alan bir odası yok mu, yatağı da camın önüne çekin, perdeler açık olsun. ben de eski evimde uyanamazdım, koyu renk perdeleri olan ve zaten karanlığa bakan bir odaydı. şu anki evimde odam direk güneşin ilk ışıklarını alıyor, saat 8 gibi gözüne far tutulmuş tavşan gibi kalkıyorum. bugün tatil mesela, normalde öğleden sonraya kadar uyurdum, oysa burda sabah sekiz buçukta bi uyandım, kalın perdeleri çektim az daha uyuyayım diye, güneş aradan girdi uyandırdı yine.

  • alice practice  (03.10.14 11:41:09)
@namus ninjası: bilmiyorum ama sanırım öyle olmalıyım. yakın zamanda işsiz kaldım. saçma bir zamanda. yeni iş aramaya bile kalkamıyorum.

@rock'n roll: hangi bölüme gidilir ki?
  • ibomiu  (03.10.14 11:43:00)
Biri de demiyorki; kardeş kaç saat uyuyorsun.

yeterli gelmiyor uykun net.
uyku kalitesi diye bir şey var, biraz araştır.
17 alarm kurmak yerine 1 alarmla belki uyanabileceksin.

kafein kullanımın nasıl? kola, çay vs?

demir eksikliğin olabilir.
  • jimjim  (03.10.14 11:43:32 ~ 11:44:42)
sesle uyanmıyorsun demek ki, zorlama. ablam da senin gibiydi, evlenmeden önce yan odalarda uyuyorduk. sabah onun alarmı çalınca uyanmazdı, ben odamdan kalkar gider alarmı kapatıp onu da uyandırırdım.
titreşimli saat gibi şeyler var. bileğine takıyorsun titreşimle uyandırıyor.
o işe yarayabilir. e-bay gibi sitelere bak.
  • innerbliss  (03.10.14 11:43:52)
Benden bir tane daha varmış, yaşasın! Bende de sadece zil için bir telefon, bir tane çalar saat, bir tane de hem telefon hem saat var. Sesi çok çıksın, yankılı olsun diye cam kaseye koyup odanın en uzak köşesine koyuyorum ve çaldığında gidip kapatıp geri uyuyorum. Bunu yaptığımın da farkına varamıyorum. İşitme ile ilgili bir sorunum yok.

10 saatten önce uykuyu muykuyu almıyorum ve hafta içleri 6-8 saat arası uyuyorum.

Çözüm olarak şunu buldum. Kendime kah yumuşak kah sert bir düşme alanı ayarladım yatağın yanında. Saatlerden birinin sesini duyduğumda kendimi pat diye yataktan atıyorum, o acıyla uyanmasam da biraz öyle yattıktan sonra uyanıyorum ama o civarda kafayı mafayı çarpacağım bir şey yok. Düşüş uyandıracak kadar acılı, zarar vermeyecek kadar hafif. Arada bir oram buram morarıyor ama ne yapalım.

Bunu da yurtta kaldığım dönemde televizyonun tek bizim odada olmasına, 5 yıl boyunca odadaki en az 8-10 insanın gürültüsü ve cayır cayır ışıkla uyumaya alışmış olmama bağlıyorum. Gerçi ondan önce de uyurdum danalar gibi ama en azından uyanırdım.

Kimseden beni uyandırmasını isteyemiyorum, çünkü kronikleşirse bu insan kafamda "Beni uyandıran insan" olarak kodlanır ve nefret ederim onun sesinden.

Tek olay saatin sesini duyduğumu fark edecek kadar ayılmakta, bazen o da olmuyor.

Daha fenasını söyleyeyim. 8-10 yıl önce bir gün babam annesine bakmak için memleketine gitmiş, annemin de tansiyonu yükselmiş o dönem. Ben de anneme bakayım diye annemin yanına uzandım. Annem gece kötü olmuş ve uyanmış. Beni uyandırmaya çalışmış. Dışarıda olan biten her şeyin farkındayım ama uyanamadım. Koma gibi, farkındayım ama uyanıp da bir şey yapamıyorum. "Anneme bir şey olacak mı" diye çok üzüldüğümün farkındaydım ama çok uğraştığım halde uyanamıyordum. Üzüntüden gözlerimden yaşlar boşandı, uyurken ağlamaya başladım ama kalkamadım, uyanamadım. Yanımda abimin odası vardı. En son topladığım bir enerji ile elime geçen bir şeyi duvara fırlattım. O şey hem duvara çarptı, hem de yere düşüp kırıldı. O sesle abim uyandı ve abim annemi hastaneye götürdü ben uyurken.

Doktor doktor dolandım bu ve benzeri birkaç şey için, uyku döngülerim kaydedildi, orada burada uyutuldum ve bağlandığı nokta: Allah da seni böyle yaratmış. Pozitif bilimler çaresiz kaldı. Aslında çaresiz kalmadı da, salladı beni pozitif bilim insanları.

Aslında çok güçlü bir uyaran buldum, hiçbir şey uyandırmıyor ama adımı duyarsam anında uyanıyorum. Alarm sesini o yapamıyorum ama çünkü ona da zamanla alışırım ve bu sefer o uyaranı da kaybederim diye korkuyorum.
  • aychovsky  (03.10.14 11:44:05 ~ 11:58:17)
iç hastalıkları bölümüne git. kan tahlilleri yapılır doktor yönlendirir.

  • rock n roll  (03.10.14 11:45:15)
oha. bunlarin hepsi aktif ve sen uyanamiyor musun?

o tavuklu saat bile tum asya nufusunu uyandiracak guctedir.
  • exlibris  (03.10.14 11:45:37)
ibo, ses toleransın zamanla yine düşer bence. yoksa uyku laboratuvarı şart gibi. depresyonsa, onu da bir an önce hayatını yola sokarak atlatmalısın haacı, kendimden biliyorum, hiç iyi değil o miskinlik sarmalında yaşamak.

  • namus ninjası  (03.10.14 11:48:18)
@alice: malesef doğuya bakan kısımda daha yüksek apartman var.

@jimjim: dün 23:30 de yattım. daha erken yatmayı denediklerimde oldu. "sleep calculator" sabah 07:00 de uyanmak için 23:30 dedi diye o saatte uyudum.
Demir eksiğim var evet. Ama demir ilacı kullanıyorum.
Demir eksiğinden ötürü çay, kahve içemiyorum. belki haftada 1 espresso ya da türk kahvesi. onun harici tek içeceğim su.
  • ibomiu  (03.10.14 11:50:54)
o değil de, bunların hepsi aynı anda çalıyor ve sen uyanmıyorsan, beraber yaşadığın kişilere ve komşularına allah kolaylık versin.

  • inheritance  (03.10.14 11:51:23)
ben komşularını merak ettim. o kadar gürültüye nasıl dayanıyorlar.

yüzüne su dökecek bi sistem kur.
  • bass solo take one  (03.10.14 12:03:10)
www.amazon.com
bak al bundan, çok pahalı bişey de değilmiş.

  • innerbliss  (03.10.14 12:05:36)
@trumanshow:

Simdi yan dairem ve altim henuz bos. Gelmediler, ogrenciler sanirim. Karsi daire bir kez soyledi sabah sesler geliyor diye.. Kapilari kapatip yattim. Sordum sonralari. Artik gelmiyor dedi. Ust daireninde yatmadigi odanin altinda uyuyorum. 1+1 bina zaten.

---
eski evimdeyken alt katta kulaklari pek duymayan bir amca vardi. Son ses tv izlerdi. O derdi sabah senin evden ses geliyor. Acik kaliyor heralde biseyler diye.

Onun yattigi odadan baska odaya gecmistim.

Yan komsu 7 de evden cikmis olurdu
--

Ondan onceki evde benle ayni saatte uyanmasi gereken biri vardi. Alarm kurmazdi benimkilerden yetiyor diye.

--
  • ibomiu  (03.10.14 12:08:58)
ben bu durumda boş vakitlerimde spor, gece yatmadan kediotu çayı, sabah da bol kahve kombinasyonu denerdim.

kediotu en azından sabah zinde kalkmayı sağlıyor.
  • namus ninjası  (03.10.14 12:19:45 ~ 12:20:41)
Ev arkadaşı olalım. İstediğin saniyede uyandırırım. Aylık cuzi bir para alırım.

  • benfakirdegilim  (03.10.14 12:35:16)
ya çok güldüm. kusur bakma :/

mutlaka doktora gitmen lazım. gürültüye alışkanlıkla falan alakası yok bunun. ben de gürültüde uyurum ama alarm çalınca uyanırım. alarm başka bişey çünkü. çözüm daha çok alarm ya da ses değil. senin, alarm sesinde uyanman gerektiğini bilememen. yani bilinç o sesi diğer seslerden ayırt ediyor sanırım. sen de etmiyor mu ki? git git, doktora git.
  • sheridans  (03.10.14 12:39:49)
@namus ninjası: spor yapıyorum. yani bisikletle gidiyorum her yere. spor sayılırsa günde 2 saat civarı sürüyorum.

pharmaton alıyorum ben zinde olmak için.
  • ibomiu  (03.10.14 12:57:25)
Bende tekerlekli kaçan alarm saat var, o kadar iğrenç sesi var ki sonunda "eeeeh anasını avradını siktimin evladı" deyip kalkıp saatin peşinden koşup yakalayıp susturuyorsun ve uyanmış oluyorsun.

  • r_u_h  (03.10.14 13:27:01)
dediklerinden ben de uyanmiyorum kolay kolay ama cebimde falan telefon olsun titressin aninda uyaniyorum. sonic bomb diye bed shakerli vibration alarmli saatler var genelde isitme engelliler icin ürünlere bak. shake and wake falan var. bluetooth olmayan kendinden timerli bileklikler var. akilli saatlerde de titresim var. timex ve casionun kimi modellerinde de titresim var.

dedigim gibi sesten ziyade biri titretsin uyaniyorum. komik olan arabada kafam cama vura vura uyurum ama sakin bir yerde yatakta yatiyorken titresmeye baslarsam uyaniyorum.

bir de alakasiz ama g ile cok güzel uyaniyorum. avcilara dogru metrobüs köprü üzerine cikar, o yükselme aninda otomatikman uyaniyordum. avcilarda iniyordum hemen kalkip. hicbir alarm bu kadar dakik ve net uyandirmadi beni. yavas dahi olsa farkediyorum o yükselmeyi. ilginc.
  • wiillii  (03.10.14 13:32:13)
uyku bozuklukları konusunda eğitim almış bir psikiyatr ya da psikolog
normal doktor bir şey yapmaz

  • mesgul ve huzursuz  (04.10.14 03:33:45)