Topluluğa karşı konuşma sıkıntısı?

Bölümde içeriği bu olan bir ders var ve bu dersi geçebilmem için her hafta ingilizce bir konuşma yapmam gerekiyor. "5 dakika, sunum vs.. ile desteklenebilir."

Normalde bu sürekli kaçtığım bir durumdur fakat sonucunda derste kalacağım bir şeyden kaçmam artık saçma olacak.

Bir topluluk önüne çıktığım zaman ellerim donuyor, geriliyorum, bunlarla beraber sesim alçalıyor/güçlü çıkmıyor.

neler tavsiye edersiniz, ne yapsam bunu aşarım?

ek bilgi olarak; yanlış yaptığım bir şey için birilerinin gülmesine rahatsız olmam hatta ben de gülerim onlarla beraber.

Bizde de öyle bir ders vardı. İlk alışımda kalmıştım, ikincisinde güzel bir notla geçtim. Pratik meselesi, özgüven meselesi.

Kalabalığı yavaş yavaş büyütmeyi deneyebilirsin.
  • megafon  (02.10.14 19:25:35)
hayatta tavsiye etmem ama bir yudum viski inan iyi gelir, cesaret verir (6 ayda bir içen biri olarak söylüyorum) bunun dışında nette biraz pratik yapabilirsin chat ortamlarında ki bunun kameralı olanları var.

  • yorumlu yorum  (02.10.14 19:50:56)
Bu sunumu senin zayıf yönünü güçlendirmen ve korkunu yenmen için karşına çıkmış bir fırsat olarak gör. Sonucu ne olursa olsun kazanacağını düşün ve üstüne git.

  • ne olsun ne olsun  (02.10.14 20:06:44)
Karşındaki insanların %75'inin su olduğunu düşün :))

Şaka bir yana da @beetlejuice'e ek olarak, rahat edeceğin bi kıyafet ve ayakkabı seç. Nedense topluluk önünde konuşma deyince kasıntı kıyafet giyiyor bazı insanlar. Sonra konuşma esnasında daralıyorlar, bunalıyorlar. İster istemez sunum performansları olumsuz etkileniyor.
  • istinyede bekle  (02.10.14 20:07:33)