Otobüste yer vermek - ikilem

iş - okul dönüşü metrobüste oturarak yolculuk etmektesiniz. bir duraktan yanında 4-5 yaşlarında çocuğu olan herhangi bir kadın biniyor ve siz bu kadına yer veriyorsunuz. kadın ise sizin boşalttığınız koltuğa oturup çocuğu kucağına almak yerine sadece çocuğu oturtarak ayakta yolculuk yapmayı tercih ediyor. aşağıdaki düşüncelerden hangisi sizde ağır basar?

1- "ulen bacak kadar velet otursun diye mi ben yerimden oldum..." diyerek kendini aldatılmış hissetmek, duruma biraz gıcık olmak fekat doğal olarak bir şey de diyememek.

2- "ben yerimden feragat ederek koltuğun kullanım hakkını kadına verdim, istediği gibi kullanır" diyerek umursamamak.

2.

  • icim urperiyor  (28.09.14 15:26:51)
Ikisini de dusunuyorum. Bir yandan 2, ama soyle bir durum var, ben o koltugu o kadin icin bosalttigimi biliyor. Yani o cocuk tek basina metrobuse binseydi, onun icin yerimden kalkmayacaktim. Bunu bildigine gore o kadinin ya oraya oturmasi ya da rahatsiz olmayin kalkmayin deyip kabul etmemesi daha uygun olurdu.

  • delifaruk  (28.09.14 15:30:41)
siz zaten kadın otursun diye değil, kucağında çocukla ayakta kalmasın diye yer veriyorsunuz yani amaç hasıl olmuş oluyor. aynı yaşta çocuksuz bir kadın binse ayakta kalacaktı zaten.

  • animalman  (28.09.14 15:32:12)
Yer vermem.

Baya yalpalayacak savrulacak,
60 yas ustu olacak,
sıfat duzgun olacak, homur homur basimda dikilmeyecek
cok kiloluysa da uzuluyorum
baston varsa direk kalkiyorum

Bi de hastane guzergahindaysa hic oturmam, hasta insan bazen belli olmuyor, vicdanen rahatsiz oluyorum.

haricinde yer vermem, bana mi sordu coluklu cocuklu yollara duserken.
sorsa, bacim otur oturdugun yerde derdim.
  • cecilia  (28.09.14 15:33:14)

  • sen git ben geliyorum  (28.09.14 15:35:13)

  • king lizard  (28.09.14 15:35:38)
1. Yer verdigime pişman olurum hatta.

  • mandalina kokusu  (28.09.14 15:38:22)
1. hatta ben cocugunuz otursun diye yer vermemistim diye uyaririm

  • pastörizesüt  (28.09.14 15:46:31)
4 yaşındaki çocuğa yer veririm yoruluyorlar çok çabuk

  • 35.spartalı  (28.09.14 15:48:01)
1.

Çocuğu ben de kucağıma alırım ki "Hadi, ablanın kucağına otur" başıma sık gelen bir durum. Verdiğim yeri kadın çocuğu ile birlikte rahat etsin diye veriyorum.
  • aychovsky  (28.09.14 15:50:42 ~ 15:51:28)
Yaşlıya, sakata, yorgunluğu yüzüne yansımış herhangi bir insana yer veririm ama çocuklu...

Ne biliyim lan çocuğun sefasını çeken cefasını da çekiversin bir zahmet. Çoğu zaman da gezmeye diye çıkıyorlar üstelik. Çocuk sahibi olmak da sorumluluk gerektirir. Gelecekte nasıl bir ülkede yaşayacağımız senin çocuğunu nasıl yetiştirdiğine bağlı.

Yer versem bile direkman vermezdim. 10 durak ben oturayım, 10 durak o otursun gibi bir orta yol bulurdum.

Cevap olarak 1. şıkka daha yakınım bu arada.
  • trixi  (28.09.14 15:57:40)
4 - 5 yaşındaki çocuk kadından daha çok yer hak ediyor bence. kolay mı lan çocuk haliyle ayakta durmak? çocukluğumu düşünüyorum da hiç de kolay değildi. erişkinsen bedenin belli bir güce kavuşmuş oluyor, ama çocukken daha çabuk yoruluyorsun, daha çok zorlanıyorsun.

  • siradisi00  (28.09.14 16:49:54)
2.

kadın zaten ayakta duramayacak haldeyse çocukla birlikte oturur. ayakta durabilecekse, çocuğunu oturtur. yaşlılar kadar veletlere de dikkat edilmeli, metrobüs gibi bir kaos ortamında ayakta durmaları çok zor olur. kadına yer vermemin sebebi çocuk, haliyle koltuğu çocuğun almasında bence sakınca yok.

ama şu an duyuruda olduğum ve sakin kafayla, rahat düşünebildiğim için böyle yazıyorum. metrobüste böyle bir şeyle karşılaşsam "NİYE AMA YHAA :((" derdim herhalde en başta. hepimiz duyurudaki kadar rasyonel olsak oohooov. nerde o kafa.
  • pescador  (28.09.14 16:56:16)
çocuğun oturması kadına kolaylık sağlıyor sonuçta.
bu kadar ince eleyip sık dokumaya gerek yok, ben de üni çağımda böyle artislenirdim kendi çapımda, bana ne vermicem mm vermicem diye, şimdi kendi 60+ annemle otobüse bindiğimde kazık kadar adamların nasıl oturmaya devam ettiklerini görüp sinirden çatlıyorum. bir de ekşiye döktürüyor ergenler, yok şu saatte çıkmasınlarmış, alt tarafı alışverişten dönüyolarmış bilmemne. çarşıya inip alışveriş yapmak bile zor ve zaman alıyor belli bir yaştan sonra.

kısacası yer veriyorsan dönüp bakma artık, emin ol makbule geçmiştir, gerisi o kişinin tasarrufu.
  • lily briscoe  (28.09.14 16:59:14)
Ben bir kere yer verilen kadının elindeki alışveriş çantalarını koltuğa koyup ayakta gitmeye devam ettiğini de gördüm, peki o yer veren ne yapsın. Her şeye rağmen tabii ki 2.

  • angelus  (28.09.14 16:59:42)
bazen 17 saat ayakta çalışmış (sadece toplamda 1-1.5 saat oturabilrsem o kadar) vaziyyette uykusuz bindiğim oluyor m.büse. 38 durak gidiyorum. ayakta giderken uyuyup çok dizimin bağı çözüldüğü oldu.o yuzden yer bulduğum takdirde kimse umrumda değil. koca m.büste oturan hiç kimsenin benden daha kötü durumda olabileceğini sanmıyorum çünkü.

  • racing2  (28.09.14 17:01:15)
@angelus aynisini ben de gordum:) Ayip o kadarida..

  • delifaruk  (28.09.14 17:17:19)
delifaruk benim gözlerim dolmuştu çocuğun o halini görünce, umarım 3 misli sevap point kazanmıştır. Bunu hak ediyor.

  • angelus  (28.09.14 17:19:18)