excel sorusu

elimde bir tablo var
bu tablonun a sütununda dosya numaraları var
ama numaralar farklı formatta yazılmış
yani numarası 12345 olan, dosya, 88-12345-01 formatında, ya da 88 12345 01 formatında ya da 88 0012345 01 formatında yazılmış.
şimdi ben bu sayının sadece 12345 şeklinde yazılmasını istiyorum, ama teker teker düzeltmem çok uzun sürecek, daha kolay yoldan nasıl yapabilirim?

eğer sadece bahsettiğin 3 format var ise;
tüm a sütununda boşlukları - ile replace ederdim. sonra da text to column kullanarak ayırırdım. başında 00 olan 0012345 zaten otomatik olarak 12345 şeklinde düzelecek.

  • gkn  (27.09.14 17:02:10 ~ 17:02:38)
bunun formülü falan varsa yazsana hocam,
"tüm a sütununda boşlukları - ile replace ederdim" dediğin şeyin nasıl yapıldığını bilsem buraya soru yazmazdım zaten değil mi?

  • de jure  (27.09.14 17:34:24)
formülü yok, daha önce hiç kullanmadığını bilemedim. Şöyle yapman lazım.
A sütununda en başa tıkla tüm sütun seçilsin.
CTRL-H'ye bas şöyle bir şey çıkması lazım: www.fgcu.edu

Orda find what denilen yere bir tane boşluk at, yani space'e bir kere bas
Altında Replace with olan yere ise - işareti koy.

Sonra da replace all de..

Bu durumda ne olacak, tüm sütunda aşağıdaki gibi format olacak;

Bunu yaptıktan sonra yine A sütununun tamamını seç, linkteki gibi, text to colomns'u seç www.addintools.com

İlk çıkan ekranda delimited seçili olacak next dersin, sonraki ekranda da linkteki gibi ayar yaparsın ve ok dersin. i.imgur.com

olması lazım.

Find and Replace için video: www.youtube.com
Text to col için video: www.youtube.com
  • gkn  (27.09.14 17:45:46)