İnovasyon Nedir/Ne Demek?

tam olarak sözlük anlamını sormuyorum. bu kelimenin arka planındaki hikaye ne? genel olarak neyi anlatıyor ve çağrıştırıyor?

sözlükte sorduğum şekile en uygun cevap olarak şu yazılmış; " inovasyon; yaratıcı düşüncenin teknik bir icada dönüştürülerek ticarileştirilmesidir. daha basit bir ifade ile açıklayacak olursak; inovasyon radikal bir yeniliğin ticarileştirilmesidir. bir ürün üzerinde yapılan her iyileştirme, yenileştirme inovasyon değildir. inovatif özellik gösterebilmesi için radikalliği içerisinde barındırması gerekir. ( buyuyunce cocuk olucam ) "

İnovasyon bana hep 'daha önce düşünülememiş'i çağrıştırıyor. (yemin ediyorum benim aklıma gelmişti hikayesi)
Bazen de 'eşsiz'liği düşündürüyor.
Her şartta inovasyonu yapanın süpersonik olduğunu düşünüyorum ama.
  • suspendline  (26.09.14 00:09:33)
İnovasyon sadece yeni bir ürün ile olmaz. Yeni süreç, pazar veua organizasyonel yapı olabilir. Sonuç olarak ortada bir fikir var, bu fikiri o hale sokuyorsun ki müşteri buna para döküyor. Radikal ve ani olacağı gibi gelişi önceden de belli olabilir, adım adım da gidebilir.Örneğin, Eti yıllar önce hiç yokken bu bakkalda, markette satılan kekleri yapmaya başlamış ve böylece insanlar misafir geldiğinde kendileri bir kek hazırlamak zorunda kalmamış. Hatta o endüstriyel kekler o kadar sevilmiş ki bir süre ev yapımı olanlar avam görülmüş. Bu nedenle, o Paykek gibi keklerin artık ilk çıkanı hangisiyse, ona inovatif ürün deniyor. Ortada bir ihtiyaç var ve bu ihyiyacı müşteriler bilmiyor. Sen bir şey sürüyorsun ve o tutuyor, sen ondan deli para kazanıyorsun. Bu ürün inovasyonu oluyor. Bir de maliyet düşürmede iyi yönde çılgın etkiler yapan süreç değiştirme, yani pazar bulma ve yeni organizasyonel yapıya gitmeler de Oslo Manual'da inovasyon tanımına girdi.

İnovasyon böyle pat diye olduğu gibi parça parça da oluyor. Örneğin, ürüne katma değer yaratan her türlü inovatif özellik yüklemesi adım adım inovasyona giriyor.
  • aychovsky  (26.09.14 00:13:24 ~ 00:16:42)