Kalp pili olan hastada MR?

Babama Kasım ayında kalp pili takıldı. Şu anda da şeker, prostat ve genel şikayetleri için yaklaşık 1 aydır hastanede yatıyor. MR çekmek istemişler.

Doktorlarla konuşmadan buraya bir danışayım dedim ki hastanenin doktorları gerçekten sabır sınırlarını zorluyorlar.

Kalp pili olan hastaya MR çekilebiliyor mu?

bugün bi uyarı gördüm kapıda ama röntgen miydi mr mıydı dikkat etmedim. kalp pili olan, herhangi bi yerinde protezi olan doktoru önceden uyarsın falan yazıyordu. mr olabilir yani.

  • xenophobe  (25.09.14 18:49:25)
MR çekildiğim kabinde kocaman yazıyordu kalp piliyle ilgili bir şey. belki çekilebiliyordur ama muhakkak söylemek lazım.

  • pescador  (25.09.14 18:52:12)
Çekilemiyor olmalı, "Her ne kadar son zamanlarda yapılan çalışmalarda 2000 ‘li yıllarda uygulanan cihazların MR sırasındaki değişikliklere daha dayanıklı olduğu düşülüp, uzman doktorların gözetiminde çekilirse önemli sorun olmayacağı yönünde görüşler olsa da, kalıcı kalp pili ve ICD si olan hastalarda MR uygulaması uygun değildir. Ancak son yıllarda kullanıma giren MR uyumlu pillerin kullanımının yaygınlaşması ile bu sorun çözülebilir." www.gophastanesi.com.tr

Kalp pilini yerleştiren doktorunuzla görüşün kesinlikle.
  • atom karincanin torunu  (25.09.14 18:54:45)