Dış İşleri Bakanlığı'nda Çalışmak

Merhaba,
Elektrik Mühendisliği son sınıftayım. Liseden beri büyükelçiliklerde, konsolosluklarda çalışmak gibi bir hayalim vardı -geçtiğimiz yıl öğrendim ki bu bakanlıkta kariyer memurluğu denilen sınıfta oluyormuş- Ben bunun için geçen yıl Açıktan iktisat okumaya başladım ancak devam edemedim. Bu yıl tekrar başlamayı düşünüyorum. O yüzden şunları sormak istiyorum;

Sadece Elektrik Müh. diplomamla kariyer memuru olabilme ve yurtdışında görevlendirme ihtimalim nedir?

Açıktan iktisat bitirmemin bu konuda çok büyük bir yararı olur mu?

Eğer oluyorsa iktisat'a bu yıl değil de önümüzdeki yıl başlarsam ve 27-28 yaşında bitirirsem çok fark eder mi?

Bunların dışında başka ne yapabilirim? (Yüksek Lisans vs.)

Bence aciktan iktisat okuman sana bi sey katmaz.

Ama iktisatta yuksek yapabiliyosan olur.

Nasil oluyo bilmiyorum ama merkez bankasi baskani erdem basci da muhendis, iktisat yuksegi mi ne yapmis ve muhendis haliyle merkez bankasinin 1 numarasi. Bence o sekilde yonel.
  • kegums  (24.09.14 20:55:37)
bankacılık yöneticilik kademesi hep mühendis dolu zaten.

  • baldur2  (24.09.14 20:56:43)
önceden mühendisler kariyer memuru olamıyorlardı. ama şimdi kurum içi sınavla olabiliyorlar. başlangıçta kariyer memuru olark başlamıyorsun ama. mühendis bikaç arkadaşım sonrasan uluslararası masterı yaparak kariyer memuru oldu. kpss ve kpds çok sağlam olmalı tabi (hatırlatmak istedim tekrar.) kuruma gidince daha detaylı öğrenip bilgilendiririm seni. deee dışişlerinde çalışmak çok matah bişey değil

  • sheridans  (24.09.14 21:36:26)
sanıyoerum bahsedilen bankacılık, yöneticilik kademeleri dış işleri'nde değil -öyleysen benim için pek önemi yok zaten-. ikinci olarak da master yapmadan kurum içi sınavla kariyer memuru olmak mümkün müdür peki? ve yüksek lisans sadece tezli olmalı mıdır? ayrıca en rahat sağlayabileceğim şartın kpds olacağını düşünüyorum

  • karmmark  (25.09.14 00:00:24)
iibf'de bi bölüm okumak zorundasın diye biliyorum. bu şartı sağladıktan sonra sınava girebiliyorsun. yoksa bizimkiler gidip master yapmazdı. onlar tezsiz master yapmıştı. zaten derslere gidebilmen için tezsiz olması lazım. akşam biraz erken çıkarak derslere yetişebiliyorsun. tabi bulunduğun daire başkanı onay verirse. dediğim gibi yarın kesin bilgileri öğrenir yazarım sana. ben zaten iibf çıkışlı olduğum için bu bilgiler lazım olmadı hiç.

  • sheridans  (25.09.14 00:25:53)