Ebay'den satın-alma üstadlarına 2 sorum var...

soru 1:

www.ebay.co.uk sitesinde 1 tane birşey beğendim. £4.00 fiyatı var. "postage" bölümünün "see details" kısmına girdiğimde de şu bilgileri okuyorum:

Item location: Ware, United Kingdom
Posts to: Worldwide
£3.00 Turkey Standard Int'l Postage

şimdi bu ürünü alırsam bana toplamda 7 euro'ya mı patlayacak? postacı kapıma kadar getirdiğinde ekstra para isteyecek mi benden?

soru 2:

yine aynı sitede £21.00 bedelinde bir ürün var. ve açık artırmada. 3 gün sonra bitecek. bunun da "postage" kısmında "May not post to Turkey - Read item description or contact seller for postage options" yazıyor idi. ben de adama özel mesaj atıp ürünü türkiye'ye yollayabilecek mi diye sordum. bana 10 dk arayla 2 ayrı mesajla şöyle geri döndü:

- yes sure no problem i will just get a price from royal mail.

- just got a price and it will be £69 to send it

bu ürününün açık artırmasını ben kazandım diyelim. bana toplamda 21+69= 90 euro'ya mı patlamış olacak? gümrük vergisi muhabbeti nasıl işliyor. yani ürünün asıl bedeli olan 21 euro üzerinden mi yoksa kargo dahil bedeli olan 90 euro üzerinden mi sınırı geçip geçmediğime bakılıyor ve bana vergi çıkartılıp kapıda teslim ederlerken alınıyor?

soruların haricinde ekstra tavsiyeleriniz, püf noktalarınız falan varsa dinlemek isterim. o kadar kıl oluyorum ki türkiye'de olduğuma. süper şeyler bulunabiliyor ebay'de ama kargodur, gümrüktür bel büküyor.

öncelikle £ euro değil pound.
ürün bedeli €75'i veya farklı birimle eşdeğerini geçmezse sorun olmaması lazım. teslimatta ücret istenmiyor.
resmi olarak sadece ürün bedeli vergilendirilir, hizmet bedelinden gümrük vergisi kesilmez.
bazen ürünlerin değerinden düşük faturalandırılıyor ve aslında 75 euroyu geçse de vergi ödenmiyor(satıcıya sorup anlaşman gerekir)
vergi kesilirse teslimatta tahsil ediliyor 18-20% olarak değişiyor ülkeye göre.

açık arttırmada 3 gün varsa o fiyat en ufak bir önem taşımaz. son saatlerde asıl satış fiyatına ulaşır. kargosuna bile 69 pound vermeyi düşündüğün bir ürünün 21'de kalma ihtimali yoktur.
  • ucan spagetticanavari  (21.09.14 19:41:02 ~ 19:41:19)