[]

Linux'taki görsel fark?

Ara ara gaza gelip farklı farklı linux distrosu kuruyor ancak bir kaç gün bile dayanamıyorum. Sorunum şu: ne kurarsam kurayım windows'taki yazı netliği yok gibi, yazıların kenarları flu gibi. Bir diğer sıkıntım ise nette dolaşma, linux üzerinde kullandığım tarayıcı windows'taki görsel performansı vermiyor. fontları değişik gösteriyor, kimi büyük kimi küçük ve keskinlik yetersiz...
ekran kartı için linuxun önerdiği, önermediği ne kadar paket varsa deniyorum ama keskinlik derdi hep aynı(farklı bilgisayarlarda denedim).

Bunun nedeni nedir? Çözümü yok mudur?

 
ekran muhabbetine bende çözüm bulamadım ama o fontları sevmeye başladım, sende oyle yap.

Linux mint mate 17 dene bence.windows'a yakın bir stili var.
 • fallthepieces  (19.09.14 13:22:11) 
"ya sev, ya terk et" diyorsun;)


 • late viper  (19.09.14 13:32:23) 
Ekran çözünürlüğüyle ilgili bir sorun olabilir mi? Çözünürlüğün monitörün maksimum çözünürlüğüyle aynı olduğunu kontrol ettin mi?


 • zombi  (19.09.14 13:49:03) 
arkadaşlar siz şaka mısınız yahu? farklı distro yerine font ayarlarını hiç mi karıştırmadınız? default olarak yoksa hiç mi gnome tweak tool kurmadınız? font olmadı diye distro değiştirmek.. kafam almıyor


 • patr  (19.09.14 14:20:30) 
aslında burada font sıkıntı değil, font'un değişebileceğini biliyoruz. ekrandaki görüntünün keskinliği windowstaki tadı vermiyor.


 • fallthepieces  (19.09.14 14:28:22) 
onun da ayarı var?


 • patr  (19.09.14 14:31:56) 
bence de linux kullanımı artmıyorsa sebebi font renderingdir.

@patr o ayarı biz de bilelim.
 • marido  (19.09.14 14:35:13) 
soru içinde bir görsel olsaydı daha anlaşılabilir olurdu.


 • bay meraklı  (19.09.14 14:50:16) 
@patr
sen şaka mısın...
iki kıytırık ayar için komut sayfasından sudo mudo derken adeta roman yazmaktan gocunmayan adama "font ayarlarını hiç mi karıştırmadınız?" demek... kafanda yer yoksa ayakta giderim.
 • late viper  (19.09.14 15:09:32) 
ki bu benim uydurduğum bir şey de değil, biraz araştırırsanız linux'un genel bir problemi olduğu görülmekte. Ancak çözüm bulana denk gelmedim, o yüzden burada soruyorum.

öyle oldu böyle oldu, e çözüm?
 • late viper  (19.09.14 15:11:58) 
arkadaslar, once okudugunuzu anlayin. google'a linux improving font rendering yazinca zaten cozum cikar. ben size kullandigim programi soyluyorum soyle de bilelim diyorsunuz. bu yazdigimi en az 5 kere okumadan cevap vermeyin.


 • patr  (19.09.14 15:58:45) 
linux'u çok seviyorum, ben de senin gibi gaza gelip gelip kuruyorum fakat işlerimi hiçbir zaman windows'taki rahatlıkta yapamıyorum. önceden uğraşmak güzeldi, fakat artık işimiz gücümüz var ve linux'taki en salak sorunu çözmen bazen günler alabiliyor.

mesela ekran kartı sürücüleri tam bir işkence. değiştirilebilir ekran kartı varsa ayrı bir işkence. çözümü var, evet. ama o çözüm benim bilgisayarımda çalışmayabiliyor.

senin sorununun da çözümü vardır elbette bir yerlerde. bol bol googlelamak gerekiyor. birisi bir yerde bir kod paylaşmıştır muhakkak.
 • x13  (19.09.14 19:58:57) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.