Gülse Birsel'in Hala Ciddiyim'deki şiir ne değildir yazısı var mı?

Sanırım 171. sayfada idi.
Komik bir şekilde düz ve saçma bir yazının nasıl şiire dönüştürüldüğünü anlatıyordu. Ben kitabı başka birine hediye ettim okuduktan sonra ve şu anda ulaşamadığım gibi o yazının tamamı lazım. Bir eli atın kitap varsa yazın ya da resmini çekip buraya eklebiliyorsa ekleyin, ya da mail atın. Adresim buradaki kullanıcı adım ile gmail uzantılı.

SIIR VE KITAP
Siirden anlamadigim gibi, sevmem de. Beni siirde tek etkileyen sey kafiyedir. Hakikaten. Sen hem
romantik, manali bir seyler yazacaksin, hem de bunlarin son heceleri ayni olacak. Benim baktigim yerden
imkânsiz gibi görünen bir sey. Bir bilgisayar programi falan gelistirseler tamam. Ama kafadan bulmak,
hakikaten saygi gösterilmesi gereken bir yetenek.
Ancak bazi siirler de kafiyesiz. Daha çagdas olanlar. Bunlari çözmüs bulunuyorum. Size de kiyagim
olsun, açiklayayim. Bu reçeteyle siz de evde yapabilirsiniz.
Düzyazi olarak is'tedigin seyi yaz. Sonra cümleleri devir, basi sonuna sonu basina. Aralarda da, üç dört
kelime, satirbasi, bir kelime, satirbasi yap, oldu siir.
Bir de bir kez söyledigin lafi üç dört satirda bir gelisigüzel tekrar et.
Bakiniz, örnek veriyorum:
"Dün aksam, canim çok sikildi, bir arkadasimi aradim. Sonra çiktik beraber meyhaneye gittik." Bu siir
mi simdi? Hayir, henüz degil. Bakiniz, altta müzik hayal edin.
Canim çok sikildi
Dün aksam
Bir arkadasimi
Bir arkadasimi aradim
Çiktik beraber
Gittik bir meyhaneye
Dün aksam
Çok sikildi canim
Sonra
Dün aksam
Bir arkadasimi aradim...
  • illegalstar  (16.09.14 02:43:55 ~ 02:44:18)