Grip Aşısı oluyor muyuz?

Oluyor muyuz arkadaşlar? Faydalı mı yani gerçekten. çok spekülasyon dönüyor bu konuda.

bilimadamları şansa bala o sene hakim olabileceğini düşündükleri 5-10 grip virüsünü belirleyip onlardan bir kokteyl aşı yapıyorlar. korunursan o binlerce grip türünden o aşıda olanlarına denk gelirsen korunuyorsun işte...

ben yaptırmadım hiç bu zamana kadar, yaptırmayı da düşünmüyorum.
  • loveinaflipbook  (15.09.14 16:29:27)
5 senedir oluyorum.

Hiç ağır bir gribal durum geçirmedim, aşı olduktan sonra milletin söylediği gibi ağır hastalık yaşamadım.
  • teknikekip  (15.09.14 16:35:17)
ben oluyorum. devlet bana beleş veriyor, olmadığıma değmez diyorum.
son yılda en sık görülmüş 5 grip virüsü parçacıkları konuyor. ertesi yıl aynı virüse denk gelirsen işe yarıyor, yoksa bir faydası olmuyor. kısmet şans baht işi.

  • siradisi00  (15.09.14 16:43:15)
ben geçen sene ilk defa olmuştum, sanki daha kolay geçirdim geçen kışı. yani yine hasta oluyorsun da elden ayaktan düşürmüyor, ateşler içinde kavurmuyor gibicesine.

  • ezeriko  (15.09.14 16:47:11)
ben yillar once olmustum. hatta bir kac yil ususte olmustum. gercekten korumustu beni zira cok sik grip olurum kisin. su an tam mevsimi.

risk grubundaysan ya da cabuk hasta oluyorsan ol bence
  • exlibris  (15.09.14 16:52:32)
Bugüne kadar hiç grip aşısı olmadım.

  • gece lampulu  (15.09.14 17:12:41)
hayır

  • for the record  (15.09.14 17:24:20)
arkadaşlar yazmışlar. işte geçen senenin virüsleriymiş de bla bla bla.

bence olmakta fayda var. bütün grip vakalarında faydalı olmayabilir ama en azından 3-5 günlük iş kaybı, ilaç parası, hasta evde yatmanın sıkıntısından kurtarması iyi bence.
  • mea maxima culpa  (15.09.14 17:47:35)
hiç olmadım, ikna olmadıkça da olmayı düşünmüyorum. aşının faydası da abartılacak kadar çok değil zaten.

  • franz kafka  (15.09.14 17:56:07)
ben astım hastası olduğum için 3-4 seneye kadar sürekli oluyordum. sonra domuz gribi olayını çıkardılar grip aşısı içerisine konulup vuruluyor falan dediler hatta okulları gezip ocak ayında(ki vakti bayağı geçmiş oluyor) aşıları vurdular(domuz gribi ve grip aşısı adıyla) o gün olmamıştım zaten. o zamandan beri de olmuyorum. ama olduğum zaman faydasını görüyordum.

  • westblack  (15.09.14 18:43:26)
bu arada ücretini bilen var mı?

  • titiraprap  (15.09.14 18:57:07)
doktorum, her sene oluyorum.

  • fayfim  (15.09.14 19:00:27)
ekleme: 5 yaş altı ve 65 yaş üstüne aile hekimi reçete ederse ücretsiz alabiliyor. bildiğim kadarıyla bu yaş aralıklarında değilsen paranla alıyorsun. en son 21 tl idi. ama değişmiş olabilir. eczacı arkadaşlar son rakamı belirtecektir.

  • siradisi00  (16.09.14 00:09:30)