Bilgisayar Toplamak

Hazır öss sonucum da geldi, adam gibi bi puan da almışken, kendime bi iyilik yapıp emektar bilgisayarımı değiştiriyim diyorum. Hoş sadece kasayı değiştiricem ama elimde birsürü soru var. AMD mi Intel mi, Radeon mu nVidia mı falandı derken kafalar karıştı. Sadece kasa alıcam. Allah'tan monitörüm, ses sistemim falan var. Şöyle adam gibi bi bilgisayar toplasam bana neye malolur? Bu malolan şeylerin parçaları nelerdir? Hangi şirket neyi daha iyi üretir? İzmir'de en eli yüzü düzgün bilgisayar nerden toplanır? İzmirden toplanmazsa internetten toplanır mı? Bu bilgisayar yaz sıcaklarında saatlerce WoW (ve çıktığında The Old Republic) oynanmasını kaldırabilir mi? Daha doğrusu kaldırabilsin istiyorsam ne almam lazım? Size teşekkür edebilirmiyim?

1 buçuk milyara gayet sağlam bir sistem toplarsınız bence. ya da en fazla 2ye. piyasayı çok bilmiyorum, şirket broşürlerinden gördüğüm kadar.

şahsen intel ve nvidia derim. amd veya ati diyen de çıkacaktır elbet.

saatlerce oyun oynayacaksanız sağlam bir fan alın. stock fan kullanmayı düşünmeyin bile. onun dışında fantatikleşirsek özel soğutma sistemleri var.

edit: monitör falan almayacakmışsınız. 1500ün altında da sağlam bir alet toplanır.
  • cro magnon  (12.07.09 18:34:21 ~ 18:50:55)
İşlemci için i7 ler kendisi olsun,ddr3 rami olsun anakartı olsun pahalı bir seçenek şimdilik. İntel Q9XXX serilerine bir bak.

Anakartta Asus P5Q serisine bak, bu E olur Pro, Deluxe olur yada standart modelde işini görür misliyle. Anakart olarak alternatifin Gigabyte GA-EP45-DQ6 olabilir.

Ram alırken şu double kitlere bak. 2 Gb alırsan 2*1, 4 GB ise 2*2 olan kitlerden. Erişim değerleri için(DDR2 için söylüyorum) CL4 yada 5 kafi gelir onun içinde. Geil,OCZ,A-Data Vitesta,G.Skill,Crucial,Mushkin iyidir. Kingston alma derim.

Ekran kartı içinse şuan için HD4870 oldukça iyi bir seçenek gibi duruyor. Piyasadaki ve yakın gelecekte çıkacak bütün oyunları full ayarda rahat rahat oynarsın. İnternetten Nova bilgisayarda 250 ye düşmüştü en son. Bu kartın şöyle bir eksisi var yalnız, Bu kartı alırsan kasanın güç kaynağı iyi olmak zorunda. Gerçek değerli bir 450-500w gerekir. Bunun alternatifi olarak daha az güç çeken HD4770 tavsiyemdir. Ama para sorun olmaz diyorsan Nvidia nın gtx260 ve üstünü tercih ederdim ben. Ati şu sıralar fiyat/performansta daha iyi.

İnternetten EXA, Nova filan iyidir. Gold, Eksen de internetten satış yapıyorlar.
  • iustitia omnibus  (12.07.09 18:37:19 ~ 19:14:30)
istanbulda bu firma ama ününü çok duydum fiyatlar da çok iyi bi bak derim;
www.inventus.com.tr

  • rentts1  (12.07.09 19:07:44)
hd4870 denmiş, eklemeden geçmeyeyim. mevcut 4870lerde (kırmızı versiyonda) kalibrasyon problemi var. bios flash edilmesi gerekiyor, zira aygıt idle'da 80derecelerde çalışıyor.
bunu seçeceksen göz önünde bulundur derim.

  • rygard  (12.07.09 20:01:56)
Önerilere göre bi liste oluşturmaya çalıştım;

CPU - Intel Q9xxx Series C2Q İşlemci
MBI - ASUS P5Q-SE P45/LGA775/PCI-E/DDR2
RAM - PC HI LEVEL DUAL KIT 4GB (2x2G)
VGA - ATI-POWERCOLOR HD4770 DDR3(128BIT) PCI-E
HDD - 3.5 160GB SAMSUNG SATA2 8MB
ATX - EVEREST 607LB Peak 300W LCD Panel Black Kasa

Bunlara ek olarak bi de DVDRW alıcam. Yaklaşık 1000 lira tutuyor. Fiyatı uygunmudur? Yada aralarında almak kerizlik olacak parçalar varmıdır? Vs. Vs.
  • 3 atli 7 katli  (12.07.09 20:50:14)
çok anlamam modellerden falan ama seçtiğiniz hard disk kapasitesi oldukça düşük geldi bana? 160 gb yetmez ki? üniversitede elinize sürekli film/müzik/dizi arşivi geçer taşınabilir hdd'ler vasıtasıyla.

bence hard diski 500 gb yapalım :)
  • cro magnon  (12.07.09 21:05:19)
Genel olarak silmeye meyilli bir insan olduğum için pek ihtiyaç olmuyor HDD'ye. Yani bitirdiğim diziyi DVD'ye arşivleyip kaldırıyorum. Filmleri de aynı şekilde türlerine göre. Bir tek müzikler sürekli kalıyor bilgisayarımda onun için de hayli hayli yeter gibi. Olmazsa bi external HDD alırım diye düşündüm.

  • 3 atli 7 katli  (12.07.09 21:07:57)
board için tekrar düşün derim. ddr3 ram desteği veren bir board daha uygun olabilir. bir mesajda dediğim gibi kasaya dikkat et, üzülürsün sonradan fazlaca.

  • rygard  (13.07.09 00:38:51)
Fiyat aralığınız belli, amaçlarınız belli, o zaman bunlar doğrultusunda bir sistem toplayabiliriz. ayrıca İzmir konusunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

öncelikle yazdığınız sistem hakkında bir kaç yorum yapalım, daha sonra parçaları toplarız.

işlemci için Intel 9 serisinden C2Q istemişsiniz. bunların en ucuzu 400 liradan başlıyor, ve şu anda 4 çekirdek kullanan uygulamalar yaygın durumda değil. 2-3 senelik sistem düşünüyorsanız olabilir ama bence yine de gereksiz.

anakart güzel pas geçiyoruz :)

ram 4 gb düşünmüşsünüz tekrar bakarız.

ekran kartı, ki burası temel direği oluşturacak, 4770 demişsiniz 128bit ayrıca fiyatı 200 civarında bunun yerine 48x0'ler daha performanslı, onlara göz atınız.

HDD 160 gb, silme huyunuz olsa bile, geniş kapasiteli bir HDD daha iyidir. çok fiyat farkları yok zaten.

kasa 300 wattlık ek bir güç kaynağı şart.

bu bilgiler ışığında naçizane öneride bulunmak gerekirse;

işlemci>>> intel core2duo e8400 >>> 318 (ereyon)
anakart>>> asus p5q pro >>> 292 (vatan)
ekran kartı>>> sapphire 4850 1Gb >>> 238 (ereyon)
ram>>> corsair 4Gb (2x2) xms2 1066mhz >>> 134 (vatan)
hdd>>> western digital 500Gb (caviar black) >>> 117 (vatan)
kasa>>> izmir içi pek uygun kasa bulamadım bunu tekrar araştırınız, yalnız sizin sistem de, bu sistem de 300w ile çalışmaz.

kasa hariç 1099'a geliyor fakat sizin sistemden daha performanslı, çünkü oyunlarda ekran kartınızın yarı yolda bırakma ihtimali var. ayrıca bu sistemde de ekran kartı 1Gb çünkü izmir içi bu uygun gözüküyor bulabilirseniz daha ucuza 512Mb olanını alınız çünkü arasında performans farkı yok. tekrar takıldığınız, sormak istediğiniz bir yer olursa yardımcı olmaya çalışırım.
  • bykush  (13.07.09 06:24:54)