Maddeler halinde yazılan sözlerin sonuna virgül konur mu?

Bence konmamalı. Çünkü virgülün amacı ayırmaktır. Madde başları zaten ayırma işlevini yapar. Asıl sorum ise bu konuda kaynak bilen var mı? TDK veya herhangi akademik çalışmayı referans gösterebilir misiniz biliyorsanız?

***

Örnek:

Türk Edebiyatı Dersi Öğretim Programıyla öğrencilerin,
1. Edebiyatın kültürel ve tarihî olandan hareketle dille gerçekleşen bir güzel sanat etkinliği olduğunu kavramaları
2. Edebî eser ve metinlerin, ortaya çıktıkları dönemi, güzel sanatlara özgü duyarlılıkla zihniyet, yapı, tema, dil ve anlatım bakımlarından temsil ettiklerini sezmeleri
3. Edebî metinleri yapı, tema, dil, anlatım ve anlam bakımından yazıldıkları dönemin zihniyetiyle ilişkilendirmeleri
4. Ulusal ve evrensel değerlerin, sanat eseri olan edebî metinlerde zenginleşerek varlıklarını nasıl sürdürdüklerini kavramaları
5. Türkçenin, tarihî akış içinde yaşanılan medeniyet daireleri çevresinde nasıl zenginleştiğini ve edebiyat dili hâline geldiğini kavramaları
6. Toplumsal hayatın ve her türlü bireysel değerin edebî metinlere nasıl yansıdığını belirlemeleri
7. Türkçenin, Türk ulusunun kimliği olduğunu benimsemeleri
8. Yeni düşünceler üretebilme yeteneğini geliştirmeleri
9. Okuma zevki ve alışkanlığını geliştirmeleri
10. Araştırma, tartışma, anlama, değerlendirme ve yorumlama yeteneklerini geliştirmeleri
11. Öğrencilerin sanat zevki ve anlayışlarını geliştirmeleri
12. Dille gerçekleştirilen sanat etkinliklerini anlayabilecek zevk ve bilgi birikimini kazanmaları
13. Dil ve edebiyat ilişkisini kavramaları
14. Edebiyat ile diğer çalışma alanları ve bilim dalları arasındaki ilişkiyi kavramaları
15. Zamanın akışına paralel olarak -en eski dönemden bugüne- Türk yaşama tarzını, düşüncesini, dil zevkini ve kültür hayatına özgü gelişmeleri edebî metinler çevresinde değerlendirmeleri
16. Edebî metinlerden hareketle Türk kültür hayatının, tarihinin ve edebiyatının birbirinden ayrılmaz bir bütün oluşturduğunu kavramaları
17. Edebî metinlerin zamanın getirdiği değişmelerle zenginleştiğini ve geliştiğini kavramaları
18. Edebî eserler çevresinde Türk insanının kültür, anlayış ve zevk bakımından gelişim sürecini kavramaları
19. Öğrencilerin, kazandıkları yöntem ve dikkatle karşılaştıkları her türlü yazılı ve sözlü metni anlamaları, değerlendirmeleri ve yorumlamaları
20. Başta sanat metinleri olmak üzere her türlü metinde ulusal ve evrensel kültür, düşünce ve zevk ögelerini belirlemek, bunlar arasındaki ilişkiyi kavramaları
21. Her türlü insan etkinliğinin edebî eserlerde, sanata has duyarlılıkla dile getirilerek değerlendirildiğini kavramaları
22. Öğrencilerin Türk ulusunun yaşadığı medeniyet daireleri ile Türk edebiyatının dönemlerini bugünden geçmişe yönelen bir dikkatle değerlendirip yorumlayacak düzeye ulaşmaları amaçlanmaktır.

konulabilir.
ilk cümle ve son cümle aradaki cümleleri bağlıyor olabilir.

  • benaslindayohum  (13.09.14 23:02:05)
referans gösteremiyorum ama konulmaz gibi geldi.

  • xenophobe  (13.09.14 23:21:20)
ne tuhaftır aynı soruyu birkaç gün önce ben de sormuştum ama hiç cevap alamayınca silmiştim.
sonra bazı türkçe öğretmenlerine ulaşma şansım oldu. 2'si konmamalı, 1'i konulabilir demiş.
benim örneğim de şunun gibiydi:

aranan nitelikler:
-ingilizce bilen
-bilgisayar kullanan
-ehliyeti olan

bu örnek için 2 öğretmen konmaz dedi ama yazılı kaynak bulamıyorum.
  • la lykia  (13.09.14 23:23:45)
madde sıralıyorsun virgülün kullanımında böyle bir yer yok bildiğim kadarıyla. zaten madde sıralayarak aynı işlemi altalta olacak şekilde yapmış oluyorsun, virgül kullanımı gereksiz olur.

la lykia, seninkinde de gereksiz keza.
  • bykush  (13.09.14 23:33:10)
Tez yazarken böyle ayrıntılarla uğraştım baya. Bana öğretilen şudur:

Noktalı virgül koyup sıralıyorsan şöyle:

Maddeler sıralanmıştır;
- Madde 1,
- Madde 2,
- Madde 3,
şeklindedir.

Sadece iki nokta üst üste koyup sıralayacaksan şöyle:
Maddeler sıralanmıştır:
- Madde 1.
- Madde 2.
- Madde 3.
şeklindedir.

Verdiğin örnekte ben virgül kullanırdım yani. Ama şu şekilde:

''Türk Edebiyatı Dersi Öğretim Programıyla öğrencilerin;

1. Edebiyatın kültürel ve tarihî olandan hareketle dille gerçekleşen bir güzel sanat etkinliği olduğunu kavramaları,
2. Edebî eser ve metinlerin, ortaya çıktıkları dönemi, güzel sanatlara özgü duyarlılıkla zihniyet, yapı, tema, dil ve anlatım bakımlarından temsil ettiklerini sezmeleri,
.
22. Öğrencilerin Türk ulusunun yaşadığı medeniyet daireleri ile Türk edebiyatının dönemlerini bugünden geçmişe yönelen bir dikkatle değerlendirip yorumlayacak düzeye ulaşmaları amaçlanmaktır.''
  • buzbebek  (13.09.14 23:47:15)
Cümle söz diziminde virgül kelime öbeklerini ayırdığı gibi aynı zamanda bunları "ve" ile bağlamış oluyor. Listeye başlamadan bu bağlantıyı giriş veya sonuç kısmına yazdığın cümle ile belirttiğin için maddelerin sonunda virgül kullanmana gerek yok. Düz mantık kullandım, kaynağım yok. (Düz mantık kullandım ve kaynağım yok)

  • iron  (14.09.14 00:36:08)