Kiraladığım evden taşınırken evrak işleri

Oturduğum evden taşınıyorum. Daha önce de taşınmıştım ancak seneler geçtiği için ne yaptığımı unuttum. Oturup düşününce, ev sahibi ile karşılıklı olarak şöyle bir belgeyi imzalamak geldi aklıma;

"Falanca tarihte düzenlenmiş, falanca adresteki dairenin bilmemkime kiralanmasını konu alan sözleşme karşılıklı olarak feshedilmiştir. Taraflar karşılıklı olarak alacaklarının bulunmadığını beyan etmektedir"

gibisinden...

Bu işin raconu nedir? Kira sözleşmesi bir yıllık düzenlenmişti. Sözleşme yenilenme günü 3 Haziran'dı. Dolayısıyla üç ay fazladan oturdum. Orada sıkıntı yok. Ama sonra ev sahibi gelip "hani benim dokuz aylık kiram" demesin diye böyle bir belge hazırlamak istiyorum. Ne yapayım?

Elektrik, su vs. üzerinize değilse en son faturaları saklayın. Apartman yöneticisinden apartmana borcunuz olmadığını belirten imzalı kağıt alın (apartman aidati vs. için)

Kira kontratı için de bir belge düzenlenebilir. Bu belge iki tane de düzenlenebilir.
"İşbu belge ekte kopyası bulunan kira kontratının feshi için iki adet düzenlenmiş olup..." diyerekten ev sahibi ve siz imzalarsınız. Bir tanesi sizde diğeri ev sahibinde kalır. O da hallolur. İsterseniz kira kontratının feshini noterde de yapabilirsiniz fakat masraflı olur.
  • mylord  (12.09.14 14:09:08)
elektrik su doğalgaz telefon vs kapatırken borcu yoktur yazısı alın. kontratınız bir senelikti yeni kontrat imzalamadıysanız 9 aylık kirayı isteyemez. bir ay önceden belirtmeniz gerekebilir ama. garantici adamım ben diyorsanız noterden yazı yollayın ben evden çıkıyorum şu şu tarihte diye

  • argent dawn  (12.09.14 14:22:16)
Ev sahibiyle sözlü olarak anlaşmış vaziyetteyiz. Ben sadece işi yazıya dökmek niyetindeyim. Sözleşmenin feshedildiğine ve alacak olmadığına dair bir belge yeterli olacak sanırım.

Elektrik ve su benim üzerime değil. Borç kalmadı faturaları ödedim zaten. Orada sıkıntı olmaz.
  • alperz  (12.09.14 15:49:28)