Türkçe paragraf oluşturma soruları nasıl çözülür ?

Kpss önlisans sınavına hazırlanıyorum,

matematik,tarih,coğrafya bu konularda iyi netler çıkarıyorum

fakat türkçe de paragraf sorularında: baştan dördünce ya da sondan ikinci gibi sorularda

hata yapıyorum hep.

araştırdım bu soruların çözümlerinde püf noktası var mı diye

önce ilk ve son cümleyi bulunmalı ve sonrada akışına göre sıralanmalı paragraf şekllinde anlatımlarla karşılasıyorum.

ilk ve son cümleyi bulmakta hata yapıyorum galiba bu konuda sınav deneyimleri olan ya da bilgisi olanların yardımlarını bekliyorum

yargı,ihtiyaç,yediiklim kullandğım yayınlar

Bunun bir kuralı yok valla. Tamamen okurkenki ahenge bağlı. Biraz gıcık bir cevap olacak ama kitap okumakla da biraz alakalı sanırım. İnsan ister istemez o paragraftaki gidişatı kafasında kurgulayabiliyor. Türkçe için en çok hata yapılan sorular dilbilgisi ile bunlar zaten. Aslında bundan birkaç sene önceki sınavlarda bu sorular çok kolay oluyordu(çıkmış sorularda görürsün). Bir cümlenin başından sonundan arkasından gelecek cümleyi çok rahat algılayabiliyordun. Ama artık zorluyorlar.

Denemelerde de Yargı'nın Türkçesi gereksiz zor, Pegem Türkçe ve Matematik'de gereksiz zor. İhtiyaç iyidir.

Bir de son 4-5 yılda yapılan ALES'leri mutlaka çöz; Türkçe ve Matematik'de çok faydasını göreceksin.
  • osurdum  (11.09.14 17:57:33)