Kredi kartı hesap dönemi öncesi harcama ve ödeme ile ilgili bir soru

Merhaba, şimdi kredi kartından 100 lira bir şey alsam ve hesap kesim tarihi gelmeden önce 100tl hesaba yatırsam değişen bir şey olur mu?

Hesap kesimine o 100tl yansır mı işleyiş nasıl?

yansır
ama neden hesap kesimden önce yatırıyorsun ki, bırak paran cebinde dursun

  • joe dalton  (10.09.14 14:08:08)
O para zaten harcanmış bir para cebimde durmasına gerek yok ki?
Telefon faturamı ödeyeceğim, beklediğim yerden para gelmedi henüz. Faturamı şimdi yatırayım, para gelince de karta yatırayım değişen bir şey olmasın diyorum ama olmuyormuş.

  • sahipsiz  (10.09.14 14:09:48)
eğer bugün ödediğin 100 tl ile, 20 gün sonra ödeyeceğin 100 tl arasında fark yok diyorsanız, diyebileceğim bir şey kalmıyor.

  • joe dalton  (10.09.14 14:14:04)
bir şey aldığın zaman -100 olur, ödeme yaptığında +100 olur. hesap özetin (başka bir harcama yapmadığınız varsayarsak) 0 olur.

ama hemen ödeme. faize yatır bugünkü 100 TL 20 gün sonra 100,50 TL olur. asfsdggh.
  • bira sisesi kapagi  (10.09.14 14:15:02 ~ 14:16:52)
@joe dalton sen beni anlamıyorsun. faize binmemesi için hemen şimdi ödeyip hesap özetini beklemeden 1 2 gün içinde yatırsam demeye çalışıyorum.

  • sahipsiz  (10.09.14 14:20:48)
@Sahipsiz,

Kredi kartının faize binmesi için, bir sonraki hesap kesim tarihi son gününden sonraya, hesabınızda eksi bakiye olması demek oluyor. Yani şimdi 100 TL harcasanız, örneğin hesap kesim tarihi 15 Eylül, son ödeme tarihi 20 Eylül olsun; 20 Eylül'den sonra 100 TL'den ödemediğiniz her miktar için %2.72 gibi bir faiz biner.

En az asgari ödemezseniz faiz miktarı artar ve kara listeye doğru emin adımlarla ilerlersiniz.

Kısacası, son ödeme tarihine kadar birşey olmaz. Hesap kesim tarihinden önce yatırılmış 100 TL de, hesapta -100 + 100 ile hesap kesimine 0 TL ile girmenizi sağlar.
  • saygilarefendim  (10.09.14 14:26:25)
100 lira alışverişse, yani nakit avans değilse fark eden bir şey olmaz. 0 lira ekstre gelir. hesap kesim tarihinde de ödesen, önce de ödesen, son ödeme tarihini geçirmediğin sürece faiz gelmez.

hesap kesim tarihi != son ödeme tarihi bu arada, karıştırıyorsun gibi geldi.
  • inheritance  (10.09.14 14:26:25)
örnek veriyorum
hesap kesim tarihin ayın 16sı
son ödeme tarihin ayın 26sı

bugün alım yaptıktan sonra hemen ödemenle, ayın 26sı ödemen arasında hiç fark yok.
100 lira 100,5 lira olan arkadaşa bişi demiyorum; eğer o meblağ her ay 2000 tl olsaydı yılda 120 tl ederdi, sonra ekşide millet yıllık 30-40 tl ücret alsa banka ortalık ayağa kalkıyor.
  • joe dalton  (10.09.14 14:28:39)
Karıştırıyor olabilirim de işte bir yandan hesap kesimi tarihinden sonra ekstreye bir meblağ gelecek ya, ödesem de ödemesem de o gelecek mi demek istedim. Neyse açıklayıcı mesajlar var anladım ben teşekkür ederim.

  • sahipsiz  (10.09.14 14:29:22)