akreditif işlemi-bilal'e anlatır gibi

yine ben.. bu defa basit ve kısa:

akreditif ile bir şirkete ürün satabilmek için vergi mükellefi ya da şirket mi olmak gerekli?

evet

  • silent storm  (10.09.14 15:12:44)
tabi evet. sonuç olarak ihracat bu anladığım kadarıyla. iç piyasada kullanılan bir ödeme şekli değil akreditif. ya da ben olduğunu bilmiyorum diyeyim.

  • gece lampulu  (10.09.14 15:14:57)
@gece lampulu; akreditif kağıt üzerinde bakıldığında iç piyasada da kullanılabilen bir araçtır. fakat detayı çoktur, masrafı vardır vs. gibi sebeplerden dolayı kullanılmaz. yoksa dediğim gibi kullanılamaması için bir sebep yok. sadece bilgi amaçlı yazmak istedim.

  • silent storm  (10.09.14 15:18:44)
@silent strom dostum eyvallah. sorun yok. ihracat için genelde zaten ama ben de iç piyasayı bilmiyorum kendi şirketimde gördüğüm hiç olmadığı, açık hesap veya çek ile döner iç piyasa. o sebeple yazdım.
masrafı yurt dışında da var zaten biliyorsun, bir dünya düzeltme ister bankalar ota boka! :)

  • gece lampulu  (10.09.14 15:21:55)
peki sevgili @gece ampulu ve @silent storm, bir şirket mensubu ya da sahibi olmadan yurt dışına ürün satışı için karşı taraftan akreditif ya da benzeri bir teminat istemenin hiç bir başka yolu yok mudur?

  • shubulubapshubaptishaluva  (10.09.14 16:00:14)
peşin ödeme dışında yok maalesef :) bpo vs. gibi sistemler var artık, fakat her durumda şirket gerekecek. şahıs adına çek vs. de göndermezler.

daha önemlisi şu, tabii malın durumunu ederini falan bilmiyorum ama, şahıs olarak ticari malın ihracat gümrük çıkışını yapamayacaksınız. karşınızdaki profesyonel bir firma ise bu konuda da sıkıntı olacaktır.

daha detaylı bilgi verebilirseniz ona göre çözümler önerebilirim.
  • silent storm  (10.09.14 16:45:28)
@silent storm yazmış. kişiye göndermezler.

  • gece lampulu  (11.09.14 10:35:07)