eticaret üzerine bir soru

Merhaba,
Giyim üzerine olan bir eticaret sitesinde sizin için neler olmazsa olmazdır,
hangi özellikler, hangi hizmetler, ödeme koşulları vs...

ülkemizde olmayan ama yurt dışında olan özellikler de olabilir.

Edit: öneriler için teşekkürler.
başka önerisi olanlar da tiklere aldırmadan yardımcı olabilirler

Ürünün model kodu tam yazmalı, bazı ürünlerin açıklayıcı tarzda reklam yazıları oluyor o yazıyor olmalı. Pantolonlar için kesim bilgileri ayrıntılı yazmalı (bel paça kesim), aslında tüm ürünlerin fit'i yazmalı.
Ürünler model üzerinde sunulmaya özen gösterilmeli şahsen sadece ürün fotoğrafı olunca pek güzel durmuyor ve anlaşılmıyor. Ama bazen sadece ürünü bile güzel çekebiliyorlar.

  • atom karincanin torunu  (09.09.14 13:36:19)
İletişim bilgilerinin eksiksiz olması şarttır. İstendiği anda (mesai saatleri içerisinde olabilir) telefonla ulaşmak isterim. Açık adresin olduğu ve e-posta ile iletişime geçmenin kolay olduğu bir site olsun isterim. Güvenmem aksi halde.

  • himmet dayi  (09.09.14 13:37:37)
ürün detay bilgisi konusunda online destek. chat gibi yani.

  • nick konusunda kararsizim  (09.09.14 13:41:50)
yurtiçi kargo kullanmasın.

hedef kitlenize göre kapıda ödeme seçeneğini mutlaka eklemek isteyebilirsiniz.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (09.09.14 13:42:47)
internet sitesi de bir girişimdir ve olmazsa olmaz bir iş planın olması gerek. asıl müşterilerin kim, onlara ne vaad ediyorsun, ve sana nasıl ulaşacak?

biraz detaya in derim..

aklıma geldikçe yazıyorum.

benzersiz bir ürünü buldun diyelim, o benzersiz ürünü (en azından öyle hissettirmen gerek), çok iyi pazarlaman gerek.

SEO konusunda bilgi sahibi olman, olan bir arkadaşın/dostun olması şart benim gözümde. outsource hizmeti alabilirsin.

internet sitesi yazılımın iyi olması gerek. he bilmiyorum diyorsan piyasadaki saçma eticaret yazılımlarına bakma.

ödeme sistemi ile entegreli olması gerek. sanal pos vs. (ganpiara.com ) bak derim tavsiye ederim.

koyacağın fotoğraflar şık olması gerek. ürün fotoğrafları için bi yerle anlaşabilrisin. bütçen olması gerek. ve kendini müşteri yerine koy "senden neden alsınlar?" sonuçta trendyol var, her kıyafet firmasının giyim firmasının aksesuar firmasının e ticaret ağı var. neden kredi kartı bilgilerimi ben sana vereyim?

ne satacaksın ki sana vereyim?

rakiplerini iyi araştır, onlar neyi iyi yapıyor ve sen neyi iyi yapacaksın?

örneğin: özel bir giyim aksesuarın vardır, sadece büyük şehirlerde yaşayan rock müziği seven 16-25 yaş arası gençler kullanıyordur. onları hedef alırsın.

demek istediğim müşterini iyi tanıman gerek.

hadi ben bi e ticaret sitesi yapıp şapka satayım dediğin zaman o işler öyle olmuyor.

iş planı şart, uzun yazdım, moralini bozmak istemem, 1999 da değiliz, her e ticaret sitesi açan internet mahir olmuyor malasef.

çok okuman gerek çok.

burada duyuru ile olmaz o işler. he dersen ki ben kendime göre satarım 3-5 ürün, 1000-1500 tl para kazanırım.

sanal pazar, gitti gidiyor, n11 gibi yerlerde mağaza aç daha iyi. en azından kafan rahat.
  • raki masasinin degismez adami  (09.09.14 13:59:25)
@raki masasinin degismez adami, eticarete giriş yapacak olanlar için güzel tavsiyeler.
Benim aslında sormak istediğim, çalışan bir siteye hangi özellikler ekleyerek daha iyi hale getirebiliriz.

Örneğin @nick konusunda kararsizim iyi bir örnek vermiş. bunu zaten düşünüyorduk.

@atom karincanin torunun da önreisini dikkate alıp ürün ölçülerini daha detaylı yazdırabilir miyiz ona bakacağım.

kapıda ödem seçeneği riskli geliyor genelde satıcılara, Paypal kullanımı da çok yüksek değil gibi ama onu dabir araştıralım.

başka fikir varsa onları da duymak isteim
  • €xpolerer  (09.09.14 16:18:38)