Kediyi ısırma huyundan vazgeçirmek

Selamlar,

Üç aylık bir erkek kedimiz var. Bir ayı aşkın bir süre önce sahiplenmiştik. Daha küçük olduğundan ötürü biraz fazla hareketli, sürekli oyun istiyor; fakat çok fena bir ısırma huyu da var. Veteriner, devamlı olarak oyuncaklarla oynamasını sağlamamızı söylemişti bunu engellemek için. Oyuncaklarla da oynuyor ama tık yok hayvanda. Onları bıraktıktan sonra ısırmaya devam ediyor ve şiddetli de ısırıyor bazen. Nasıl çözeriz bu problemi?

her ısırdığında bir su spreyiyle pıst pıst su sıkın suratına hafifçe. (çok ıslatmadan tabi hayvanı)

  • innerbliss  (09.09.14 09:04:51)
Bizde 2,5 aylıkken bir kedi sahiplendik o da aynı sizinki gibiydi. Çok hareketli yerinde durmuyor ve ısırıyor. Kardeşleriyle öyle oynamaya alışmış. Su sıktık, yeri gelince ısırınca oyunu bıraktık ama değişen hiç bir şey yok. Şu anda 6-7 aylık falan oldu hala ısırıyor. Ben şöyle bir yöntem geliştirdim ısırdığı zaman dikkatini başka yöne çekmeye çalışıyorum bazen yiyor bu numarayı. Yemediği zamanlarda ismiyle seslenip aah çok acıyo yapma kızım çok acıyo falan diyorum ama ses tonumu acındırıp, acı çekmiş gibi çıkarıyorum. O zaman ısırmayı kesip yalıyor ya da elimi falan ağzında geveliyormuş gibi yapıyor. anlıyacağınız bazen ne yaparsanız yapın huyundan vazgeçmiyorlar. Siz de bir deneyin belki işe yarar.

  • Dr_Stat  (09.09.14 09:14:36)
Çok normal. Biraz daha büyüyünce geçecek. Şimdilik sadece sert bir şekilde 'hayır' deyin ama etki edeceğini sanmıyorum.
Bir çözüm daha var, 2. bir kedi. Oyun arkadaşı olacağı için size sarmaz. Hem bir kediden daha iyidir iki kedi. Maddi durum elverişliyse (ki çok da fark etmeyecek) düşünün derim.

  • mutlusismankedi2015  (09.09.14 09:15:57)
oyun istediğinden ve dişleri kaşındığından yapıyor.
ben o süreci sürekli ipli tarzda oyuncaklarla oynatarak geçirmiştim.
bu şekilde ilgisi oyuncaklara yöneliyor ama ilgilenmediğinde gelip bacağına yapışıyor yine, tek derdi oynamak.
iki kedi iken birbirleri ile güreşiyorlar , tek kedi olunca sana sarıyor .
pek vazgeçmiyorlar ama bol bol oynatırsan en azından enerjisini atar sana sarmaz :)
  • neferkitty  (09.09.14 10:11:13)
bir kedi daha alın o zaman sizi ısırmayı bırakacaktır, birbirlerini ısırırlar.

  • iron nick  (09.09.14 21:29:52)