Ürün iadesi hakkında-Vatan Bilgisayar

Selamlar efenim,

Dün Vatan Bilgisayar mağazasından (online değil) bir Logitech F710 gamepad aldım ancak bazı tuşları takılma yapıyor,pek beğenemedim, fikrimi de değiştirdim gamepad hakkında, çok da gerekli bir alet değilmiş. Şimdi soruma geleyim, bunu iade edip paramı almak istiyorum, mümkün müdür? Ürünün paketini açtım (şu sert plastik paketlerden, açarkende biraz hor davrandım, pek bir şekilsiz duruyor paket şu an), bunu sorun ederler mi? Ben direk para iadesi istiyorum ve 7 gün koşulsuz iade hakkı mı ne varmış, nedir ne değildir?

Sonuç olarak ben bunu iade edip paramı alabilir miyim ?

o cayma hakkı internetten alanlar için. sen görüp bakıp almışsın. ürünün hatası varsa götür onlar inceler hatalı derlerse paranı yatırırlar. ben creative mp3 almıştım yıllar önce iki ay sonra takılmaya başladı, götürdüm verdim. hatalı olduğunu kabul edip paramı iade etmediler; o miktarda alışveriş yapma hakkı verdiler. rezalet.

  • mula  (07.09.14 23:25:38)
vatan bilgisayar tüketici hakları konusunda berbat. takılma yaptığını belirt ve yalnızca iade iste. yaparız ederiz derler de sen de tamir istersen iade hakkını kaybedersin...

  • her giriste sifresini unutan adam  (07.09.14 23:43:09)
Hor kullanılmış paket iadesi pek alınmaz genelde, koşulsuz iade hakkınız yok, sadece ayıplı mal satıldığı tespit edilirse değişim veya iade yapılır.

  • atom karincanin torunu  (07.09.14 23:45:34)
Paranla rezil olmak istiyorsan çok uygun bir yer. Öncelikle ürün ayıplı değilse ve ambalajlı iken açılmışsa iade veya değişim kesinlikle yapmıyorlar.

Fakat aldığın şey ayıplı(bozuk) çıktı diyelim. 2 ay müşteri hizmetlerinin önünde yatarsın söylemedi deme :) ürünüm ne zaman gelicek diyerek.. Tecrübemizle sabittir:) O yüzden gidip boşuna enerjini harcama derim.

Tavsiyem; Bir dahakine alacağın ürünü, internette araştırıp yorumlara ve değerlendirmelere göre alırsan sorun yaşamazsın.

+İnternetten çok daha ucuza ve güvenli şekilde alabilirsin.
  • psmstc  (07.09.14 23:53:55)
arkadaşlar yapmayın gözünüzü seveyim ya, bu nedir be, herkes mi rezil olmuş parasıyla, hiç mi gitmeyeyim yani, yormayayım kendimi? Yok mu yahu bizim hiç yasal hakkımız ?

  • nurigagarin  (08.09.14 00:06:51)
ürünü vatana götürün, sorununuzu ve talebinizi anlatın.

Direk para iadesi istemeyi deneyin, olmadı hediye çeki falan tarzı belge hazırlıyorlar o şekilde isteyin.

İşin yasal durumunda, ürünü üreticiye gönderirler, arızalı olup olmadığının tespiti yapılır ve ona göre yenisi verilir ya da para iadesi yapılır.

aklında olsun, para iadesi hakkın olsa bile türkiyede bunu başarabilmek için baya çaba sarfetmen gerekiyor
  • bonjurkes  (08.09.14 00:26:31)
Bence abartılıyor burada, evet biraz zaman alıyor ama düzgün bir şekilde konuşuldu mu sorun açıklayıcı bir şekilde anlatıldı mı sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, bir çok firmayla bu tür işim olmuştur hiçbiri için günlerimi harcamamışımdır. Evet iade uzun 10-15 gün sürer ama kendinizi her gün yattı mı yatmadı mı diye kendini parçalamaya gerek yok, iade edilecek dendikten soran 15 gün beklersin yatmadıysa gider sorarsın.

Eğer iyi hizmet almak istiyorsan her zaman sizli bizli konuşmaya özen gösterin, mesela müşteri hizmetlerine gidiyorsun mağazada yaklaşırken yaka kartında ismi yazıyorsa Merhaba x bey/hanım şöyle şöyle diye giriş yap, telefonla müşteri hizmetlerini aradığında görevlinin adını aklında tut öyle hitap et, gerçekten aldığınız hizmetin kalitesini artırıyor, artık fast foodlarda dahi isimle rica ederken mutlu falan oluyorlar, size ayrı özen gösteriyorlar gerçekten.
  • atom karincanin torunu  (08.09.14 00:27:32)
@atom karınca çok fazla iyi niyetlisin ama ben daha rica edilip de paranın iade edildiğini duymadım. küçük esnaf ya da çılgınca sürüm yapan yerler haricinde hele ki teknosa vatan gibi firmalar @bonjurkes'in dediği gibi ürünü alıp bi de "biz bakalım" diyor ve sorun bulmuyor. sorun bulsa bile en iyi ihtimalle hediye çeki veririz diyor. dolaysıyla kavgasız iade namümkün bu ülkede...

valla vatan bilgisayar şikayet var diye bir internete yazın isterseniz. karabulutları çağırmak istemem ama gardınızı alarak oraya gitmekte fayda var.
  • her giriste sifresini unutan adam  (08.09.14 10:27:07)
@her giriste sifresini unutan adam yasal olarak mağazadan alınan ürün için iade hakkınız bulunmamaktadır, ancak ayıplı ürün ilk bir ay içinde teknik servisin onayıyla (burada cihazın logitech'e gitmesinden bahsediyorum, servisinin iyi olduğunu duymuştum) iade alınır. Ama teknik servis bir sorun bulmaz fakat siz bir sorun olduğuna inanıyorsanız tüketici hakem heyetine başvurulur bilirkişi inceler karar verir.

Bunun dışında vatan-teknosa vb firmalar müşteri memnuniyet politikaları gereği bazı imkanlar sunarlar, iade hakkı genelde paketin sağlamlığına falan bakılarak sağlanır, yani adam bunu tekrar satışa sunabilir miyim diye bakar. Çünkü bunu marka değil satıcı iade almaktadır, markaya göre satış gerçekleşmiştir. Daha önce internetten-mağazalardan bir çok alışverişim oldu, iade ettiklerim değiştirdiklerim oldu, kişisel ürün olarak geçen kulaklığı bimekse rahatça iade edebilmiştim, fakat kutusunun tek zarar gören yeri sadece bantıydı.
Arkadaş mesela burada ürünün kutusunun şekilsizliğini falan söylemiş, aynı ürünü ben de almıştım nisanda ve şimdi paketine baktım ve arkası tırtıklıymış ve oradan açıp ürünü almışım, ürün kullanılmış oldu ama bu ürünü tekrar satışa sunduklarında paket hasarlı outlet ürün olarak sunulur, 15-20 lira daha ucuza satılır.
Evet bir çok insan problemler yaşıyor haklısınız fakat bir çok insan hakkının çok fazla olduğunu zannediyor, kimse mesafeli satış sözleşmesini okumuyor mesela, mağazadan aldığı ürünü iade etmenin yasal hakkı olduğunu zanneden bir çok insan var.

Ama aslında tartışmaya gerek yok, en önemli şey sanırım insan faktörü, aynı firmanın iki şubesi dahi aşırı farkediyor, biliyorum ki bazıları mesela öğrenciye şimdi bu burda neden bilgisayarlara bakıyorki veya neden ps3 ile oynuyor ki gibi aklından geçirirken bazılarında çalışanlar yanınıza gelip oyunda yardımcı olabiliyorlar.
Herkese hayatta bol şans :D Kolay para iadeleri.
  • atom karincanin torunu  (18.10.14 00:39:07)
@atom karincanin torunu ayıplı mal için mağazadan da alınsa iade seçimlik haklardandır. satıcı, üretici ile müteselsil sorumludur. bu büyük firmalar tüketiciyi oyalamaktan başka bir şeye yaramayan bu yolu gayet güzel işletiyorlar ve genelde de üründe gizli ayıp söz konusu olduğunda "bir sorun yoktur" şeklinde geri gönderiyorlar. vatandaş gamepad almışsa ve takılma yapıyorsa mağazadan da alsa iade hakkı vardır. ha takılma yaptığını ispat eder edemez orasını bilemeyiz.
ps: hukuku bu kadar gramatik ve dar yorumlamamakta fayda var. bilakis tarafların böylesi eşitsiz olduğu ilişkilerde...

  • her giriste sifresini unutan adam  (23.10.14 01:39:37)