kablosuz ağ hızı - kapasitesi - dağıtımı

Yüksek öğrenim öğrenci yurdumuz var. 4 katlı. ilk katta 1 diğer üç katta her katta ikişer tane olacak şekilde toplam 7 tane dağıtıcısı var kablosuz ağın. 192.168.2.1 den ayrıntılı bilgi fotoğrafta. bu tarz teknik işlerden pek anlamıyorum. ttnet'e ayda 120 lira ödeniyor bu bağlantı için. yurtta 60 öğrenci kalıyor. bu 60 öğrencinin ihtiyacını karşılayabilecek , yeterli hızda bir net paketi arıyoruz. çünkü şu anki yeterli gelmiyor. kampanyalar ve bu konuda bilgisi olanlar varsa yardımcı olabilirse çok memnun olacağım. konudan tekniki olarak uzak olduğum için kopuk anlattım biraz sanırım özür dilerim.

Dağıtıcıların yerleri iyi seçildiyse ve wireless sinyal çekiminde sorun yoksa, 60 kişilik yurtta anladığım kadarıyla 8mbit bağlantı kullanıyorsunuz. Fiyata bakarsakda adil kullanım kotası olmayandan büyük ihtimal, öğrenci kafası ile dizi film torrent oyun derken 8 mbit internet aynı anda 10 kişi açsa yetmez. Yapabileceğiniz altyapı destekliyor ise 16mbps veya 24mbps'e kadar olan paketler var. Onlara geçerek hız konusunda bir nebzede olsa işinizi çözersiniz.

Teknik anlamda birşey yapmak istersenizde uygulama bazlı filtre özelliği olan modemlerden alıp yurtta öğrencilere ızdırap olarak torrent vb. hız düşmanı uygulamaları engellemek olur.
  • Humanimal  (06.09.14 23:35:57)
yurttaki öğrenci profili pek torrent kullanan bir profil değil. varsa yoksa telefondan whatsapp ve bilgisayardan facebook ve online film izleme. şikayet de etmediler şu güne kadar ama biz yine de iyileştirmek istiyoruz. hız konusunda iyileştirmeye gideceğiz bu gidişle. teşekkürler

  • Nefe  (07.09.14 00:05:29)