millet parayi nerden buluyo

Abi herkes fakiriz ayagina altinda en asagi 30 milyarlik araba 120 milyarlik ev. 40 milyara dugun yapiyo. 20 milyara nisan yapiyo. Evine 1 milyarlik supurge aliyo. Olm ben mi yanlis goruyorum. Nasi bi para akisi var bu memlekette. Bu tuketimle 2 yil once batmasi gerekiodu memleketin. Noluyo lan bi ekonomist açıklasin beynim durdu

çünkü kimse fakir değil.
bizim milletten para istersen fakirim der ağlar,
ama maksat hava atmak olduğu zaman kirli çıkıdırlar.
  • dafuq  (06.09.14 19:37:46)
kimse fakir değil ve gittikçe zenginleşiyor.
kendimden biliyorum.

ha bir de kredi kartı kullanarak ve kredi çekerek zenginleşenler var o ayrı bir mesele evet.
  • siradisi00  (06.09.14 19:38:36)
ben de anlamadım zenginleşen zenginleşiyo bi ben fakirleşiyorum sanırım

  • mula  (06.09.14 19:40:21)
  • archmage mahmut  (06.09.14 19:42:53)
Siradisi nasi zenginlesiosun kardes ya bize de de..

  • greatviolinist  (06.09.14 19:44:54)
Telekom, Tedaş, Tekel, Seka, Tüpraş, bazı limanlar (İzmir, İskenderun, Mersin vs.) gibi kuruluşları satarak (özelleştirme diyorlar kendi aralarında) ülkeye para girişi sağlanıyor. Özetle şimdi paramız var ama uzun vadede yarrağı yedik. Hala duble yolla övünenler var içimizde.

  • buzdagi  (06.09.14 19:52:42 ~ 19:56:08)
çünkü maaşlar falan bahsedildiği kadar kötü değil. gazetelerde görüyorum veya televizyonlarda işte yok memurun maaşı kuş kadar yok böyle şöyle, e lan benim annem babamda memur ikiside 6 bin'den fazla alıyor, arada ikramiyede alıyorlar 3 bin tl falan, nereden biliyorsan dersen yurt dısında öğrenci olmaya giderken elçilik anne babanın maaş bordrosunuda istiyordu o sebeple biliyorum. yurt dısına atanan memurlarıda görüyorum babam gibi 4 sene periyotta yüzbinlerce euro biriktirip geri dönüyorlar tr'ye. bu mu fakir memur?

özel sektörde maaşlar kötü derler arkadaşlarımın hepsi minimum 3500 tl'ye basladı. ayrıca millette dede'den ondan bundan kalan arsa evler falanda var. bir çok tanıdıgım cok sıradan işler yapsalarda kenarda bulundurdukları bir sürü evleri falan var sıkısınca satıp (attım mesela 350 bin) oradan yiyorlar.

fakir her zaman var (sistem itibariyle) ama denildiği kadar fakir bir millet değiliz. tam tersine. hiç bir zamanda tersine inanmam.
  • fransızkalanadam  (06.09.14 20:03:50 ~ 20:05:32)
dostum fakirsin diye acıdığın herkes var ya. bu ne kadar boktan işte çalışıyor, giyimine kıyafetine bak ne kadar gariban gözüküyor diye düşündüğün insanlar var ya. hepsi senden daha zengin, daha varlıklı. o yüzden acımayı bırak, çalışmaya bak.

  • baldur2  (06.09.14 20:06:20 ~ 20:16:23)
valla harcama şekline bağlı.

ben bim'den migros'a girince elim ayağım titriyor. giysilerimin %90'ını lcw oluşturur. yılda 1 - 2 kez alışveriş yaparım. 2'den fazla ayakkabı almam. elimdeki bilgisayarı çıkarmadan yeni bilgisayar almam. elimdeki telefonu birine satmadan yeni telefon almam vb. böyle uzar gider.
  • siradisi00  (06.09.14 20:09:26)
ayrıca @baldur2 +15000000

  • fransızkalanadam  (06.09.14 20:14:11)
1000 liraya süpürge almak zenginlik değil, alerjin varsa alacaksın mecburen, zaten süpürge erimiyor 15 sene kullan.

Ev fiyatları 120 bin ne ki? Bir yıl ev aradık en son 320'ye bulduk. Kira fiyatı ile 160-170bine denk geliyor zaten 10 senede. Araba desen güvenli az yeni araba 22-30.

Biraz zenginlestik biraz vermeye mecburuz. Kredisini öderken fakiriz diyorlar haliyle.
  • Lim5  (06.09.14 20:15:35)
40 milyara düğün çokmuş yaa.. bi düğün salonuna okdr para verilir mi....

para bok herkeste..
  • defnex  (06.09.14 20:40:29)
büyük şehirde 300 bin liraya ev alanların 1)ailesinin evi/arsası filan oluyor. babadan dededen kalıyor. adam gelmiş dikmene yerleşmiş zamanında müteaahide veriyor daire alıyor vs. 2) zamanında yolunu tutumuş. banka memuru bi kadın tanıyorum 18 yaşında çalışmaya başlamış hemen evlenmiş kendi maaşını da hep yatırıma ayırmış. şu anda 45 yaşında filan 25 senede 3 ev almış biri baya lüks 500-600k eder ama kadın zaten bankacı zamanında borsa-döviz vs. değerlendirmiş. inşaat patlayınca da gayrımenkulleri değerlenmiş almış satmış vs. banka müdürü filan da değil. maaşı ortalama. şimdiki gençlerin 30 yaşında ancak birikim yapmaya başladığı, tek maaşla geçinemediği, inşaatın patladığı düşünülürse. aileden kalmadan genç birinin bunları yapması zor. 3) büyük şehirlerde çok fazla kara para var.

küçük yerlerde/uygun muhitlerde 100-120k 'ya ev alınıyor heryer istanbul değil.böyle bi dünya insan tanıyorum. karı-koca çalışıyor (ki düğünde insanlara 20-30 bin liralık altın takılıyor/para geliyor, önce bi araba alınıyor 1-2 sene o ödeniyor varsa borç bitiriliyor ev eşyaları tamamlanıyor. sonra düğün parası peşinat yapıp gerekirse araba satılıp hemen ev. o da 4-5 sene ödeniyor. mesela karı-koca devlette öğretmen olsun evin geliri 5k eder. eve verilen en fazla bin lira. üstelik bu insanlar bi kere konsere bi kere sinemaya filan gitmiyor :) en büyük aktiviteleri anca yazın memlekete gitmek, kışın da işkembeciye.

bir de AVMlerden çıkmayan, sürekli tüketen genelde genç bir nesil var. onları ben de tam anlamadım henüz :) sanırım çalışan anne-babanın tek (belki 2) çocuğu olan kuşak büyüdü böyle oldu. bunlar yavaş yavaş üniversiteyi de bitirdiler artık ama çocuk okuldayken anne-babadan bin lira harçlık almaya alışmış şimdi işveren pazartesi-cuma 9-5 mesai maaş 1.500 diyor çocukların yüzü düşüyor. merak ediyorum bu kuşak napacak.
  • niye ama  (06.09.14 21:11:11)
harbi ank ya herkes ağlıyo ama para var millette

  • murtazaaaaaa  (06.09.14 21:18:11)