para babasi bir kro olmak mi yoksa iyi bir firmada kariyer mi?

2 adam dusunun.

1.si kebapci, mobilyaci, hedeci, hodocu. egitimsiz ve gorgusuz ama hayvan gibi parasi var.

2.si prestij sahibi uluslararasi bir firmada yonetici ve tirnaklariyla kaziyarak oraya cikmis. ustteki adamin 10'da 1'i kadar geliri yok; ama evi, arabasi, kendisine yetecek kadar parasi var.

hangisi olmak isterdiniz ve neden?

2. olursan oralara gelene kadar yaşadığın sinir harbi bitiriyor seni çünkü.

  • coding4life  (05.09.14 21:41:16)
paraaaaaaahhhhhhh

  • oğlum çok zor lan  (05.09.14 21:41:21 ~ 21:41:53)
2 çok yorucu.

1 olmak isterim. nihayetinde ortadoğuda yaşıyoruz. yağız, yiğit falan gazlı bi sıfat bulur geçinir giderim. ve evet aşşağıdaki arkadaşa referans vererek diyorum küçük dünyaların mutluluğunu bilemezsiniz.
  • cecilia  (05.09.14 21:43:46 ~ 22:04:28)
ben babadan zengin olmak, babamdan kalan parayla yaşayıp hobi seviyesinde çalışmak istiyorum. böyle bir seçenek yok mu? hayır zaten yok da, seçenek bile olamıyo. :/

  • iste o kavunici balik  (05.09.14 21:44:00)

2.de prestij sahibi olan şirketin kendisidir, kimsenin ona ayrıca yükleyeceği bir anlam yada prestij yoktur. yönetici de olsa sadece çalıştığı şirketin elemanıdır.(köpeği diyen de olur)
  • gamaflex  (05.09.14 21:44:05)
1.

ikiler genelde gecesini gündüzüne katıp övündüğü tek şey geldiği nokta olan insanlar oluyor. yani herifler ömür boyu yemiyor, içmiyor, eğlenmiyor. sadece çalışıyor. sadece. sonra elde ettikleri ney? kendi şirketleri falan filan. e neden ki yani, amaç ne? ben sevmiyorum böyle hayatları. bir insanın hedefi uluslararası firmada yönetici olmak falan olmamalı. ne biliyim tırnaklarınla kazıyıp müzisyen, sporcu, yazar olursun... firmada yönetici ne? skiyim öyle hayatı, onun için çalışılır mı? bu adamlar rahat da olmuyor zaten. yönetici olunca daha çok çalışıyorlar.

temel fıkrası vardı ona benziyor bu. tam olarak hatırlamıyorum ama şöyle bir şeydi: işte ya dursun ya idris bunlardan birisi temel'e diyor ki ben tekne alacağım. alıp ne yapacaksın? denize açılacağım. açılıp ne yapacaksın? balık tutacağım. balık tutup ne yapacaksın? zengin olacağım. zengin olup ne yapacaksın? yatacağım. temel durur mu yapıştırmış cevabı, "e zaten ben yatıyom amk, ne kasıyon" demiş.

o hesap işte. yani niye uğraşayım ki 2 olmak için. neyse susayım ben yeter, kendi kendime sabaha kadar ikinci seçenekle kavga edicem yoksa. ama yani gerçekten nedir ki esprisi niye 2'yi istesin bi insan, nasıl bi hayat ki bu tek hedef üst düzey firmada yönetici olmak olmuş te allam
  • pescador  (05.09.14 21:48:56)
Bunlar nasıl cevaplar, şaşırdım gerçekten.

2 tabii ki.
  • [silinmiş]  (05.09.14 21:49:47)
1. eğitimsiz ve görgüsüzsen iç ve dış dünyan küçüktür, dünyan küçükse mutlu ve huzurlusundur. 2 Ayaklarının üstünde didinip durmak gibisi yok ama çok stresli sonunda kötü hastalıklara kalırsın filan.

  • alciphron  (05.09.14 21:50:01)
1 olup küçük yerin büyük adamı olacağıma. emeğimle 2 olurum.

  • kuzey li  (05.09.14 21:51:49)
kesinlikle iki.

abi şu dünyada beni hayata bağlayan şey süper müzikler keşfetmek. o olmasa yaşayamam sanırım. Ama 1deki adam olsam o müzikleri araştırmak aklıma bile gelmez.

tek başına bir sebep bu benim için..
  • greatviolinist  (05.09.14 21:53:33 ~ 21:53:56)

  • emininsel  (05.09.14 21:53:47)
Parayı harcayacağım yere dair bir ufkum olmadıktan sonra, herhangi bir tatilimde Avrupa'ya seyehat etmek aklıma gelmedikten sonra, bir sonraki hedefime dair bir heyecanım olmadıktan sonra, insanlığa hiçbir hayrım dokunmadıktan sonra hayvan gibi paralı birisi olmayı ne yapayım? Tuvaleti altın kaplatsam ne olacak?

Verilen cevaplara çok şaşırdım. Hazmedilmeden sahip olunan hiçbir şeyin gücüne inanmıyorum. Benim için elbette 2.
  • pandispanya  (05.09.14 21:57:59)
söyle bir gercek var, 1 olan herifin ideali de yok, parasini zevkle harcayacagi bir zevki, hobisi, haz alabilecegi bir ugrasisi yok.

ilkokul mezunu bir tanidigim var, ülkücü belinde silahla gezen bir tip. emlakla ugrasiyor paraya para demiyor. kazandigi parayi yatirdigi yerler de sunlar: evine havuz, evine sauna, evine bahce vs. ama kullandigi yok, olsun diye yaptirmak daha cok. ikinci harcama yeri de araba. elde gezecek anahtari. aldigi arabalarda zevkli ruhlu arabalar degil.

2 olurum ama dünyam büyük olur, zamanla elim erdikce dünyami daha da genisletirim. 1deki adam kalin cüzdaniyla daracik bir dünyaya hapsolmustur bence.

pesin edit: benim gördügüm örneklere göre benim düsüncem bu sekilde.
  • wiillii  (05.09.14 21:59:34)
İkisi de değil. Hazır parayı, görgüsüzlüğü zaten yediremem kendime. İkincisi için de ve'den sonrası olur ama uluslararası firmada yönetici olmak kariyer hedefimin hiç bir köşesinde olmadı. Yönetici ruhlu değilim ben, çalışıcıyım. O yüzden akademiye devam, maaşı önemli değil.

  • aychovsky  (05.09.14 22:03:12 ~ 22:03:34)
kariyer lan tabi ki ne krosu.

  • labanon  (05.09.14 22:03:26)
uluslararası firmada çalışırken çevrende daha kaliteli insanlar, hem akıllı hem güzel kadınlar entelektüel, görmüş geçirmiş adamlar olacak. onlarla arkadaşlık edeceksin. yabancı arkadaşların da olacak, hayata bakış açın genişleyecek. kebapçı olduğunda arkadaşın yandaki lahmacuncu olacak. bu mudur eli kalem tutan okumuş etmiş duyuru ahalisinin hayali. çalışmaktan niye bu kadar nefret ediyorsunuz? çalışmak, yükselmek, itibar görmek, emrinde vasıfsız eleman, garson vs. değil de iyi yerlerde okumuş, bilmem nerelerde master yapmış çocukların olması, onlara yöneticilik yapmka size hiç cazip gelmiyor mu?

  • juninho77  (05.09.14 22:14:28)

  • all girls dream  (05.09.14 22:15:21)
2. emek vermek ve karşılığını görmek güzel şey.

  • devilred  (05.09.14 22:18:19)
1 tabiki,cahillik mutluluktur.özgüvendir,bu dünyada herkes ölüp gidicek bari mutlu ölseydik

  • essoist  (05.09.14 22:22:31)
Ikisini de istemezuk.
Ikisinde birini sec dersen 2

  • delifaruk  (05.09.14 22:23:28 ~ 22:24:07)
her gun restorna o 1ler geliyor. bir insan bir insandan tiksinir mi abi. tiksiniyorum ya. harbi tiksiniyorum.

ha 2 gibi bir sey var mi oda muamma.
prestij sahibi?
Uluslar arasi bir firmada yonetici?
Bu noktaya torpilsiz gelmis?
Ama geliri az?
yani bunlar cok uc ozellikler.
  • kutsalbok  (05.09.14 22:24:58)
1 tabii ki.

yurt dısında okullarda okuduk,yabancı liselerde okuduk, daha sonra nispeten ismi ve prestiji olan üniversiteye girdik yabancı dil kültür tarzı şeyler boşda değiliz ama sonuc ne olacak ki? muhtemelen özel sektörde sabah 8 aksam 17 belki 18 bir işte ömür cürütüp bok gibi maaslar alacağım. bana harcanan eğitim parasını sırf cıkarmak için 20 yıl calısmam lazım muhtemelen (attım). bok gibi bir hayatım olacak.

1 profili gibi olsaydım hem daha rahat olurdum bok gibi para oldugu için, hem milletin genel olarak barzoları daha iyi buldugu için şimdikinden iyi bir sosyal hayatım olurdu, hem cahil oldugum için hiçbir şeyi dert etmezdim. nolurdu sanki su heriflerden olsaydım amk.
  • fransızkalanadam  (05.09.14 22:37:18)
2.

Çünkü bilgi birikimim, görgüm, sosyal hayatım, yaşam tarzım daha güzel olur. 2. adam workshop'lara katılır, iyi bir network'ü vardır, sosyal çevresi de iyidir. Kültür sanat etkinliklerine gider, yurtdışına çıkar, güncel olayları takip eder, çevresinde bir saygınlığı vardır hem ulusal hem uluslararası.

1. ise akşam işi bittikten sonra evine gider "var mısın yok musun?" u izler, kahvede takılır, çevresi esnaftır, yaz olunca 10 günlüğüne Kumburgaz'a gider. En iyi ihtimalle Ayvalık'a gider. Bazı insanlar onunla muhabbet etmekten veya yan yana görünmekten kaçınır.
  • secilmis uye  (05.09.14 22:52:39)
hangisi kadınlarla daha çok yatıyorsa onu olmak isterdim.

biliyorum soruna yanıt olmadı...
  • siradisi00  (05.09.14 22:53:57)
3.sü kebapci, mobilyaci, hedeci, hodocu. eğitimli ve görgülü üstelik hayvan gibi parasi var.

  • buzdagi  (05.09.14 22:58:27)
1ler 2ler hemen düşmüş birbirine.

(bkz: durun siz din kardeşisiniz)

Ben okudum, ettim, gezdim. İkinci şıkka 6 ay tahammül ettim, ayrıldım, şimdi kendi işletmem var. Daha yolun başında olduğumdan çok da yüklü meblalar kazanmıyorum, zaten derdim de para değil kalıcı bir başarı. En büyük sıkıntı sosyal yaşam; ticarî çevremden kopuk sosyalleşmem gerekmekte ki ahlakım, kültürün vs belirli bir standartda kalsın. Bir yerden sonra hakikatten ödün vermeye başlıyorsunuz tavrınızdan ve ahlakınızdan. İki satıra sığmayacak kadar dezavantajı var, derleyip toplamam haftalarımı alır, ama kararımdan memnunum. Belki sosyokültürel anlamda sınıf atlatmayacak bana, hatta tam bir babasının oğlu olacağım ama soyum sopuma maddi bolluk içeren bir hayat bırakacağıma inanıyorum.
  • ateyist_  (05.09.14 23:11:52)
her türlü 1.

  • geberix  (05.09.14 23:17:42)
parasızlığı çok çekiyorum ama yine de 2 olmak isterim.

  • xenophobe  (06.09.14 00:06:02)
Ben de 2 diyorum.

Hayatımın her aşamasında önüme bir hedef koyuyorum ve o doğrultuda ilerlemeye çalışıyorum. Geliri yüksek ama düz, basit bir işi yıllarca yapma fikri bile beni ürkütüyor.
Senin kendini geliştirme imkanın varsa durmanın bir anlamı yok.

Paranın satın alamayacağı şeyler var.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (06.09.14 00:17:08)
1 kesinlikle. insanlar 2. Sinin cok havalı oldugunu düsünür ama aslı oyle değil. Calısma hayatı berbat. istedigin kariyeri yap oldugunde seni kimse hatırlamayacaksa kendini paralamanın da anlamı yok. O yüzden mikeyim kariyeri

  • bes  (06.09.14 00:55:00)
Tabiki 2 hayatta basarıların tamamını kendi sayende kendi emeginle hür iradenle başarmıs olmanın verdiği kendine güven duygusu herseyi başarmanı daha da mutlu olmanı sağlar. İleride çocuklarını daha iyi yetiştirmen onlara örnek adam olman herseye değer. Para birgün olmaz birgün eline harcayamayacak kadar geçer. Ama 1. Seçenek senin tasman olur nereye çekerse oraya gidersin memleket bu adamlardan geçilmiyor zaten orda burda karşında hep bi mekana parka bahçeye tatile vs gittiğinde bu tür insanların davranışlarından dolayı orayı tercih etmiyosun birdaha. Ben küçükçekmece gölüne kanoda çocuğumla kürek çekmeye gitmeyi hayal ederken bu barzolar sıfır jipi yanaştırıp bagajdan mangalı alıp duman tüttürüyorlar kabileleriyle bağrış çağrış. Görüşleri o kadar.

  • steward  (06.09.14 00:56:39)
2 tabi ki

  • lilidance  (06.09.14 02:49:11)
@bes Önemli olan hatırlaması mı? Yoksa nasıl hatırladığı mı?

1. si için ulan ne kazma adamdı, künktü, resmen odundu, ayının tekiydi, görgüsüzün tekiydi diye hatırlanma ihtimali yüksek.
  • secilmis uye  (06.09.14 09:33:12)
ikincisi hakkını alamıyor gibi dediğin şekildeyse. hakkımı alamayan bir insan neden olayım ki? biri zaten geç. ikisini de olmak istemem bu şartlarda.

  • baldur2  (06.09.14 09:41:39)
ishal boku mu olmak istersin, kabız boku mu, minvalinde bi soru olmuş bu.

  • varoluscusanri  (06.09.14 13:42:59)
ikisinden biri tercih edilecekse 2ncisi.

  • aklimdakisorular  (06.09.14 13:49:33)