avrupa merkez bankasının faiz düşürmesi

niye böyle bir yola gittiler analiz edebilecek var mı? yakın tarihte amerikanın faiz arttırımına gitmesi bekleniyordu. avrupanın faiz indirimine gitmesi ne alaka? ne yapmaya çalışıyorlar? amerikanın olası arttırımına karşı yapay bir alan mı oluşturdular zamanı geldiğinde tekrar arttırabilmek için?

var mı ekonomi benden sorulur diyen cengaver?

türkiyenin de faiz azaltması beklendiği yazıyor çoğu yerde. ne olur ne biter?

Detayli hakim degilim ancak avrupada ekonominin durgun olmasi ve buyumenin yavas olmasi ana etken olmali. Faiz azaltimi ve varlik alimi ile piyasaya para verip dolanimi hizlandirmaya calisiyorlar.

  • f_d  (04.09.14 16:33:25)
uzman değilim kesinlikle ama avrupa'da deflasyon endişesi olduğunu biliyorum.

bir yerde okumuştum.

+ türkiye'nin ekonomik endişesi: döviz fiyatları
+ amerika'nın ekonomik endişesi: büyüme
+ avrupa'nın ekonomik endişesi: deflasyon

şimdi bu adamlarda hiç bir şeyin fiyatı yükselmiyor enflasyon yüksek olmadığı için. hatta ucuzluyor bile diyebiliriz. e noluyor bu durumda kimse bir şey almamaya başlıyor nasıl olsa ucuzlayacak diye. ekonomide sıcak para dönmüyor. faizi düşürerek bankalarda bulunan paraların artık likide dönmesini umuyorlar bu şekilde çünkü faiz maksadıyla tutulmayacaklar. sıcak para ekonomiye akmaya başladığında ise enflasyon yavaşça yükselecektir. yamuluyor muyum? bilmiyorum.

türkiye'de faizin düşürülmesinin istenmesinin sebebi tamamen siyasi. halbuki mevcut şartlarda yükseltmesi gerekiyor tcmb'nin ya da en azından bu koridorda tutması gerekir.
  • givemesomesubstance  (04.09.14 16:38:01)