Excel'de yaziyi otomatik degistirme ?

Selam excellanslari,

Simdi; excel'de dokumanin bir sheetinde bir sutundaki yazilarin hepsi ankara_ ile basliyor diyelim. ornegin;

ankara_a
ankara_b
ankara_c

ben bu altalta yazilmis degerleri

yandaki sutuna kopyalamak istiyorum, ama bu kez yazilar;

ankara_istanbul_a
ankara_istanbul_b
ankara_istanbul_c

seklinde devam edecek. Yani ozetle; ilgili sutundaki yazilarin hepsi, bir yan sutunun ayni satirina kopyalanirken ankara_ dan sonra istanbul_ eklenecek.

bunu formulle ya da makroyla nasil cozerim. Unutmayin, sadece bir sheet icindeki bir sutun etkilensin istiyorum; dokumandaki hersey degil.

Beyaz yakalarinizdan operim,
Dudak payini cok birakan cayciniz.

hayir, sadece ankara sabitimiz var diyelim. bu yazilari yan sutuna kopyalicam ama ankara nin hemen yanina istanbul da ekliyorum. yani hersey ayni ama, ankara yazisiyla baslayan yazilarda, ankara nin hemen yanina istanbul da gelecek. biraz daha acik mi?

  • birkac sorum var  (04.09.14 12:52:06)
önce orjinal sütunu parçalara böl, mesela "_" işaretinden bölersen ilk sütun "ankara", ikinci sütun da "a" olacak. sonra aralara gereken karakter kadar sütun at. yani örnek veriyorum, "|" sütun çizgisi olsun:
|ankara|_|istanbul_|a|
|ankara|_|istanbul_|b|
|ankara|_|istanbul_|c|

sonra da bu sütunlardaki yazıları birleştir yanda ayrı bir hücreye formülle. sonra istersen formülün olduğu sütunu kopyalayıp sadece değer olarak yapıştırabilir ve diğer sütunları da silebilirsin.

edit: ooOO =LEFT() süper bişeymiş ya! her gün yeni bişey öğreniyor insan :)
  • loveinaflipbook  (04.09.14 12:56:42 ~ 13:00:48)
ankara_a A1'de yazıyor diyelim. "ankara_"nın uzunluğu 7

B1'e;
=left(A1;7)&"istanbul_"&right(A1;len(A1)-7)
yazarsan ve diğer ankaraların yanına aynısını yapıştırırsan olur.
  • lemmiwinks  (04.09.14 12:56:58)
@lemmiwinks

sagol, dedigin sey super calisti; ama sadece ilk satirdaki yaziyi degistirdi. benim yapmak istedigim;

a1 dekini b1 e
a2 dekini b2 ye
.

editlenmis sekilde kopyalamak.

yanlis anlamadiysam; senin cozumunde her satirda formulu A2 B2, A3 B3 diye duzenlemem lazim. Benim istedigim; butun sutunu etkilemek ya da sutunun belli bir kismi icin bu islemi bir kerede yapmak. oluru var mi?
  • birkac sorum var  (04.09.14 14:12:54)
formül yazdığınız hücreyi sağ alt köşesinden tutup aşağıya doğru çekerseniz çektiğiniz yere kadar otomatik uzatır formülü

  • argent dawn  (04.09.14 14:19:52)
haha, cok kolaymis. terfi bile ederim bununla :) sagolun..

  • birkac sorum var  (04.09.14 14:22:27)