en sık yaptığınız yazım hataları neler?

değerli arkadaşlar,

hem merak hem de dandik de olsa bi istatistik yapabilmek adına sizden günlük hayatta en çok yaptığınız yazım yanlışlarını yazmanızı rica ediyorum.

teşekkür ederim.

ps: haftalık hayatta yaptıklarınız da olur
pps: boku çıkmadan susayım.

yani yazım yanlışı sayılır mı bilemedim ama geleceğim yazmaya üşenip gelicem falan yazıyorum genelde.

Geliyorum yazmaya üşenip geliyom yazdığım da oluyor.

Oluyor yazmaya üşenip oluyo yazdığım da oluyo jfgksa
  • KadifeDevrim  (03.09.14 16:10:43 ~ 16:13:17)
(bkz: selam)
(bkz: selma)

  • my name is faith  (03.09.14 16:11:02)
analdım.

  • ufukcel  (03.09.14 16:13:14)
Hafrlerin yeirni degitsiriyorum genelde. Ama silip duzeltirim mutlaka. Mobilden yazdigim zaman ugrasmiyorum.

  • delifaruk  (03.09.14 16:15:19)
Ambülans

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (03.09.14 16:24:46)
En onemlisini soylememisim, turkce karakter kullanmadan yaziyorum:))

  • delifaruk  (03.09.14 16:27:09 ~ 16:47:44)
podrostol + 1

hiç bir / hiçbir - Çok ayrı yazılası bir şey değil mi?
Oysa ki - Madem ki - Meğer ki - Bunlar da çok ayrı yazılası şeyler. Ne biçim istisna bunlar.

Bir de podrostok yazamıyormuşum, bunu da bugün gördüm.
  • aychovsky  (03.09.14 16:30:17 ~ 16:30:37)
nBER

  • seksen9  (03.09.14 16:38:28)
Sağol. Olması gereken sağ ol

  • lord of the cucumbers  (03.09.14 16:50:40)
@acediac Artık öğrendim ama konuşurkenki hali o kadar ayrı duruyor ki, orayı vurgulamak için biraz fazla ayrı tutuyorum sanırım. Utanmasam bir de virgül koyarım arasına. Koymam tabii de, lafın gelişi işte.

Peki herbiri mi, her biri mi? "Her" ve "Bir"den hangisi baskın? (Cevabı öğrendim)

@podrostok Baş harfim büyük değil benim. Özel isim değilim ben, cins isimim; cinsim :)
  • aychovsky  (03.09.14 16:55:26 ~ 17:03:27)
herşey
şuan
hiç birşey
  • jacque  (03.09.14 17:19:43)
ama - am a. yola çık... yol açık.

bunlar sadece klavyede ama.
  • ya ben lan neyse  (03.09.14 17:43:28)
customer - suctomer
aslında bilinçaltından gelen bir sürçme gibi:)

  • yalnux  (03.09.14 17:46:30)
egzoz
art arda

  • superb  (03.09.14 17:54:32)
sanırım noktalı virgülü sürekli yanlış kullanıyorum. çok uzun cümleler kurduğum için bazı yerlerde virgül kesmiyor, "şurada noktalısından koyayım" bari diyerek ondan yapıştırıyorum.

  • pescador  (03.09.14 18:02:15)
her/hic'lerin yazilisi.

mesela herbir? her bir? hersey? her sey?

surekli karistiriyorum
  • earthsea  (03.09.14 18:18:17)
kesinlikle için-içim. namussuzlar klavyede yan yana. ikisi de anlamlı kelime olduğu için yazım denetiminde de çıkmıyor. işi bitirdikten sonra "içim" diye aratmak gerekiyor :)

  • kül  (03.09.14 18:31:38)
bu arada benim de önceden yaptığım bir hatayı belirteyim yeri gelmisken. "aynısını" diye bir kullanım yanlıstır. doğrusu "aynını" olmalı. cümle içinde kullanacak olursam: "aynını eskiden ben de yapardım."

saygılar.
  • ufukcel  (03.09.14 18:56:08 ~ 19:19:08)
verdiğin link açılmadı bende ancak teknik olarak söyle açıklanmıs yardımı olur:

"Ayn sözcüğü benzer demektir. Ayn-ı yapısında sözcük artı üçüncü tekil kişi sahiplik eki yaparsın ki bu anlaşmak için yeterlidir. Ayn-ı (Onun Benzeri) sözcüğünün üzerine yükleme hal eki olan "ı" sesi eklemen gerektiğinde zamir n'si de denen kaynaştırma sesine ihtiyaç doğar ki "aynını" (ayn-ı-n-ı)(sözcük kökü, sahiplik eki, kaynaştırma, yükleme hal eki) biçimi ortaya çıkar.
Aynı sözcüğü yanlış anlamlandırıldığında aynı- sözcüğünün üzerine, zaten sahiplik yapısı almış sözcüğün üzerine bir sahiplik daha getirirsiniz ki o da sözcük ünlü ile bittiği için "sı" gelir.
Ayn-ı-n-ı kullanımı doğrudur. İspat lazım olabilir belki yukarıdakiler yetmediğinde.
Bazen "Aynen" sözcüğünü kullanıyorsunuz, Aynen sözcüğünün anlamını düşünün. Ayn sözcüğünün neye yettiğini bulabilmek için."
  • ufukcel  (03.09.14 20:49:29)
o mantıkla neden gidemiyoruz :)

3 yıldır türkçenin doğru kullanılması gereken bir alanda çalısıyorum. yapılan ve dile yerlesen birçok hata var. ben ilk aklıma geleni yazdım sadece ve sebebi de orada açıklandığı gibi.
  • ufukcel  (03.09.14 21:10:54)
E ben de açıklamıştım neden yanlış olduğunu zaten. Hem dilden keşke çıkarılsa da doğrusunu kullansa herkes ama mümkün olmuyor ki üstte yazdıklarımda da çıkaralım dememişim :)

  • ufukcel  (03.09.14 21:34:56)
edeirm

  • exlibris  (03.09.14 23:11:21)