Büyükşehir merkez ilçeleri

Yeni yasadan sonra büyükşehirlerde merkez ilçe kavramı tamamen kalktı mı? Örneğin Samsun'da artık merkez ilçe yok ama Denizli'de Merkezefendi ve Pamukkale olmak üzere iki merkez ilçe olduğunu okudum şimdi. Aydın'ın da aynı adlı merkez ilçesi Efeler adını almış ve merkez ilçeymiş hala. Zaten fiiliyatta hala merkez kavramı var da kanuna göre tamamen kalktı mı yoksa hala var mı kimi büyükşehirlerde?

aydınlanmama sebep oldun. muğla merkez de menteşe olmuş.

  • optum kib bye  (03.09.14 00:17:27)
denizli'deki pamukkale ve merkezefendi "merkez ilçe" değil. merkez ilçe(denizli'nin eski merkez ilçesinin adı buydu büyük şehir olmadan önce) iki belediyeye bölündü.
www.denizli.bel.tr

  • shubulubapshubaptishaluva  (03.09.14 00:19:00)
Mersin'de bi değişiklik yok o konuda. 3 merkez ilçe vardı; hala var.

  • innatedesire  (03.09.14 01:22:07)
büyükşehirlerde merkez ilçe yok. merkezi oluşturan ilçelere metropol mü metropolitan mı öyle bir şey deniyor. yeni yasayla bu ilçelerin özellikleri kalkmış olabilir. çünkü büyükşehir sınırlarındaki ilçelere deniyordu.

  • paintov  (03.09.14 01:27:52)
@innatedesire Ben de Mersin'de yaşıyorum. Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir olmak üzere dört tane merkez ilçe vardı artık kalktı o statü. Bazı yeni büyükşehirlerde hala devam ediyor sanmıştım merkez ilçe olayı ama cevaplara bakılırsa tüm büyükşehirlerde durum aynı.

  • kadirgali huseyin olmayan adam  (03.09.14 16:18:20 ~ 16:18:32)
www.resmigazete.gov.tr
eskiden büyükşehirlerin merkezinde yer alan ilçeler "merkez ilçe" olarak adlandırılırdı. Bursa'nın merkez 7 merkez ilçesi vardı mesela, Ankara'nın da yaklaşık o kadar. İstanbul ve Kocaeli istisna idi. tüm sınırları merkez ilçelerden oluşurdu.
merkez ilçeden kasıt şuydu; büyükşehir belediyesi, merkez ilçelerin temel hizmetlerini sağlamakla yükümlüydü. merkez ilçe belediyelerinin su hizmeti verme yükümlülüğü yoktu yani. bunu büyükşehir yapardı.
merkez ilçe olmayan, merkezden uzak diğer ilçeler ise su, çöp, yol yapımı gibi hizmetleri kendi imkanlarıyla sağlardı.
yol mu yapılacak: merkez ilçe sokakları yapar, büyükşehir ana arterleri yapardı. diğer ilçe kendi sınırlarındaki her yolu yapardı.

yeni çıkan kanunla büyükşehir sayısı 30'a çıkarıldı ve merkez ilçe kavramı kaldırıldı. artık büyükşehir belediyeleri, sadece merkez ilçelere değil, il sınırının tamamının temel hizmetlerini sağlamakla yükümlü oldu.
artık köye suyu büyükşehir getirecek. köyü merkeze götüren yolun asfaltını büyükşehir atacak. gibi gibi...

merkez ilçe yok artık!
  • cliquot  (03.09.14 16:41:21)