Bit Ot Varmış

Bir ot varmış, tüm bahçeyi kaplayıp yabani otları boğup çim gibi duruyormuş.

Bİlen kullanan var mı?

tamamen isim sallıyorum; kaynana otu

  • fallthepieces  (01.09.14 13:02:43)
ayrık otu bahsettiğiniz ot. Ağaçların bile köklerini sıkıp ağacı zayıflatabilir. Yerden kürekle kaldırmaya kalktığınızda küreğin sapını bile kırabilir. Çok sağlam acayip bir ottur. bahçede üremeye başlarsa kısa süre içinde bütün bahçeyi sarar domine eder. Yakarak yok etmeniz bile çok zor. Düzenli olarak topraktan sökmeye çalışarak mücadele edilir.

  • maxhoper  (01.09.14 13:09:19 ~ 13:11:47)
keçi beslenerek kökü kazınabilir bence bu ayrık otunun. keçi candır. yaprak bırakmaz sürgün bırakmaz.

  • namus ninjası  (01.09.14 13:57:48)
hayvanlar sanıyorum çok seviyor lezzetli geliyor galiba bu ot ancak bunun sarı renkli çubuk şeklinde bir kökü vardır. Üzerinde hiç yaprak kalmasa bile hatta kökünü topraktan sökseniz dahi o kök bi şekilde toprağa düşerse düştüğü yerden tekrar toğrağa bağlanıp üremeye başlar. Yaşama azmine hayran kalmamak elde değil. Hikayelere bile konu olmuş.

Köylünün biri bu otun köklerinden eşeğine semer yapar. Uzun yıllar eşeğine bu semerle biner. Eşek yıllar sonra yaşlanarak ölür. Adam da ayrık otundan yaptığı bu semeri kaldırıp bi kenara atar. Ayrık otu yıllar sonra toprağa değdiğinde "az daha ölüyordum be" der. :)
  • maxhoper  (01.09.14 14:37:54)