osmanlıca dersi

bu dönem osmanlıca dersim varmış ikinci dönem de olacak. bi senede haftada bi iki saatle çözülecek bişi mi?

1. dönem olanı basittir ama 2. dönem olanı dilbilgisidir. vezinler vardır.

sana kötü haberim var. o 1-2 saatle olmaz.
  • mea maxima culpa  (01.09.14 00:03:32)
ben osmanlıcayı bütünlemeye kalınca kitaptan 3 günde sökmüştüm. hatta bütünde herkese kopya vermiştim.
ezbere dayanıyor biraz. harfleri ve kendinden önce ve sonraki harflere bağlanılını ezberlemen lazım.

  • innerbliss  (01.09.14 00:05:09)
haftada bir iki saat olmaz onun dersi, 2x2 olur en az. ders günü akşam bir saat kadar da o günkü konu üzerine çalışman gerekir aksi takdirde sonraki derslerde kafana oturmayan şeyler olacaktır. eğer küçükken yazın camiye falan gittiysen faydasını görürsün. gitmemişsen öncelikle harfleri öğrenmen gerekecek: nasıl bağlandıkları, başta-sonra nasıl oldukları, hangi durumda hangi sesi verdikleri.. bu yüzden ilk dönem kesinlikle sıkı çalış.

  • rencideedipadivar  (01.09.14 01:35:11)
şu kadarını söyleyebilirim ki dil okuma düzeyinde -bakın linç etmeyin sadece okuma düzeyinde- otodidak bir biçimde öğrenilebilir ki bence Osmanlıca bunun en güzel örneklerinden biri... Tabii ileri düzey için başka yollara girmek gerek, o temeli attıktan sonraki adım...

Zaten yazılmış ama bende belirteyim Osmanlıca başlangıç için abece'yi iyi sökmen ve sonrasındaki bağlantıları iyi kavraman gerekir. Başlangıçta sadece bunlara önem ver... OSmanlıca-Türkçe sözlük al onu karşıtır... Osmanlıca için %51 tamamdır...

İyi çalışmalar
  • clive  (01.09.14 02:13:31)