duşta soğuk su tercihi

yaş 28. Bu yaşa kadar sıcak su ile duş almayı seven ben son bir aydır buz gibi suyla duş almaya başladım. İşin garibi zorlama yok sıcak beni baymaya başladı.

Siz ne zamandan beri soğuk suyla duş alıyorsunuz?

hiçbir zaman sadece soğuk suyla duş alamadım ben. bu konuda fazla bir bilgim yok ama çok sağlıklı da bulmuyorum açıkçası. bence soğuğa yakın ılık su en güzeli. cildimdeki kızarıklık problemi için doktora gittiğimden bu yana (yani yaklaşık 3 senedir) onun tavsiyesi üzerine duşumu bu şekilde alıyorum.

  • köstebek kurabiye  (31.08.14 16:48:57 ~ 16:49:51)
Son 15 yıldır. Spor sonrası vücut sıcaklığını normale çekmek için zaten soğuk suyla duş almak şart. Onun dışında, kış mevsiminde ılık. Sıcak suyla duş alan insanlar nasıl dayanıyorlar o bunaltıcı ortama her zaman hayret etmişimdir.

  • angelus  (31.08.14 16:54:22)
Yaş 27. Liseden kışın ılık, baharlarda ve yazın çeşme suyuyla duş alırdım. Bu sene nedense ılık ve hatta sıcak suyla duş aldım yazın. Soğuk suyun hiç bi' zararını görmedim. Bilâkis, sıcaktan daha çok rahatlatıyor yazın. Bak sinir oldum şimdi, gideyim bi' soğuk duş patlatayım.

  • Dunedan  (31.08.14 16:59:31)
konunun uzmanı değilim ama soğuk duşun kalp krizi gibi ciddi sorunlara neden olabileceğiyle ilgili söylentiler vardı. soğuk duşun kalbi ve damarları zorladığından bahsediliyordu diye hatırlıyorum. çok sıcak su da aynı şekilde, kalp/damar sağlığı açısından risk oluşturabilirmiş.

bence ılık su en iyisi. mevsim ayırt etmeksizin kendimi bildim bileli ılık sudan şaşmam. sıcak veya soğuk su beni rahatsız ediyor zaten.
  • girdaptaki  (31.08.14 17:38:21 ~ 17:43:35)
sıcak suyla güzel ovalanırım keselenirim
çıkmadan hemen önce buz gibi olmayan soğuk su tutarım saçıma vücuduma
iyi geliyor ama baştan sona soğuk suyla duş almak cazip gelmiyor
kese işi nasıl olacak?
  • lily briscoe  (31.08.14 18:04:30)
eğer amaç serinlemekse soğuk değil ılık suyla yıkanmak lazım.

soğuk suyla soğuyan vücudu ısıtmak için vücut efor sarfediyor, tekrar ısınıyorsun.
  • mea maxima culpa  (31.08.14 18:31:40)
doğalgaz faturasını unuttuğumdan beri.

bağladılar gerçi ama bozuk herhalde sıcak su gelmiyor. ama yanlışlıkla birkaç kez geldiğinde de çok sıcaaak!! diyerek ılık sudan kaçtım. soğuk su daha bir güzel. zaten iki üç günde bir değil günde iki kere duş alınca kirin çıkması dert olmuyor pek amaç serinlemek, rahatlamak çünkü.
  • iste o kavunici balik  (31.08.14 18:36:35 ~ 18:36:48)
Yaz-kış soğukla alıyorum. Seneler önce öğrencilikte İhlas şofbenin bir gün bozulmasıyla başladı her şey.

Geyik bir yana gayet de sağlıklıdır.
  • arnold schwarzeneger  (01.09.14 09:11:56)