İstanbul'un Düşüşü İçin Ağıt çevirisi

İstanbul'un fethinden sonra Bizanslı bir genç ağıt yazmış. Uzun araştırmalardan sonra ancak ingilizce sözlerini bulabildim. Rica etsem ağıdı çevirebilir misiniz?

O God, the heathen have come into your inheritance, they have defiled your holy temple, O Lord. They have given the dead bodies of your servants to the beasts of the earth. They have shed their blood like water round about Jerusalem and there was no one to bury them. We have become a reproach to our neighbors, subjected to scorn and derision from those around us. How long, O Lord? Again how long, O Lord? Will you be angry forever? How long shall your jealousy burn as fire? Pour out your wrath on the nations that do not know you, and on kingdoms which have not called upon your name. Do not remember our old sins, but quickly help us, and have mercy on us.

Merak edenler için ağıt:

www.youtube.com

@freekara ağıdı söyleyen gruba mail attım ama sadece bu ingilizce sözleri verdiler. internetin altını üstüne getirdim ama bulamadım.

  • efreet sultan  (31.08.14 01:02:33)
yok mu şunu çevirecek bizanslı.

up.
  • efreet sultan  (02.09.14 22:08:50)