Bu ülkede sivil toplum örgütü yok mu yoksa işe mi yaramıyor?

Malum ülkenin değişim süreci, bin türlü talan/rant havada uçuşuyor. Hak ihlalleri, kadına şiddet ucu uzuyor gidiyor.

mesela sadece İstanbul'da doğa katliamı/plansız kentleşme almış başını gitmiş. her yer beton dökülüyor. ama kaç milyon insandan bir ses yok. ancak cılız ufak tefek çabalar. ben dahil hiç kimsede kitlesel bir hareketlenme yok.

neden?

belki bi ilgisi vardır.
(bkz: taraf olmayan bertaraf olur)

  • archmage mahmut  (30.08.14 21:05:43)
  • dafaiss  (31.08.14 00:18:17)
aslında bahsettiğiniz konularda çok aktif çalışan birçok stk ya da girişim var, bunların çoğu hükümet tarafından gereksiz ve kendilerine tehdit olarak görülüyor, davalarda müdahillik talepleri kabul edilmiyor, haklarında dava açılabiliyor. kimi zaman HES protestolarında olduğu gibi halkın aktif katılımı sağlanıyor.

ama toplumumuzda zaten örgütlülük gelişmiş değil, ayrıca tüm bu çabalar birilerinin işine çomak soktuğu için zor mücadeleler ve hakim anlayışa karşı gelmeyi gerektiriyor. ne yazık ki bu cesareti gösterebilecek insanlar az.

Kuzey Ormanları Savunması, kadın katliamına karşı her dava için mahkemelere giden feministler bianet.org (mahkeme adamı rapor olmasına karşı ısrarla tutuklamıyor), insan hakları derneği'nin çalışmaları vb.
  • kaset  (31.08.14 10:27:11)