windows xp bilgisayara ne yapılır ?

çöpe atmak istemiyorum. linux ubuntu falan bir şeyler denemek için windows xp bilgisayarımı kullanmak istiyorum ?

sizce ne yapılabilir bu konuda ?

pc özellikleri

windows xp professional sp3
intel celeron cpu 2.80 ghz, 768MB Ram , NVIDIA GEForce5200

Lubuntu olabilir
Elementary os olabilir

Elementary Os dagitim olarak cok guzel. Cok fazla dokumantasyon yok ancak dizayn v.s. konusunda ciddi manada goze hitap ediyor. Eger kasmiyorsa Elementary Os kurmanizi oneririm. Kasarsa Lubuntu'dan devam.

Zaman darligi soz konusu ise direk nokta atisi Lubuntu daha mantikli olabilir gibi..
  • pwnography  (30.08.14 18:05:44)
ram takviyesi yap elindeki bilgisayar dünyanın en kral işletim sistemine sahip. eski oyunları deneyebilirsin gayet zevkli oluyor.

  • Sosyal teokrat  (30.08.14 18:07:05)
@pwnography

az inceledim de elemantary os ios'un açık kaynak kodlusu bir şey gibi galiba ?

bir de lubuntunun ubuntudan farkı nedir ?
  • totalstation  (30.08.14 18:14:08)
Pardus yada lubuntu öneririm

  • mukon  (30.08.14 18:20:00)
öneriler için teşekkürler fakat sorum şu şekilde neden ubuntu değil de lubuntu ?

bunların arasındaki fark nedir ?
  • totalstation  (30.08.14 18:21:45)
gg den 1 gb ram al 2. el, on numara pc.

Ubuntu yukle, icinde ofis programlari vs var. mis gibi internet pc si olur.

lubuntu , kubuntu vs ubuntunun gorsel olarak başka topluluklar tarafindan degistirilmis hali idi sanirim.

masa ustu menuler vs degisik.

sen once ubuntuyla basla, sonra kurcalarsin.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (30.08.14 19:46:34)
Elementary OS göze hitap eden bir dağıtım olduğundan tam dediğiniz gibi IOS'un açık kaynak kodlusu olmamakla birlikte esinlenmeleri tabii ki var = )

Lubuntu ile Ubuntu arasındaki farka bakarsak;

Ubuntu görsellikten taviz vermeyen efekti bol ve herkese hitap eden bir dağıtım. Masaüstü yöneticisi olarak Unity kullanıyor ve önerilen sistem önerileri şu şekilde;

1 GB of RAM
Dual Core processor
10 GB of hard-drive space or SSD (the more hard disk capacity, the better)
Any graphics card with OpenGL 1.4 support (All GPUs released today by either NVidia, AMD or Intel; GPUs released by NVidia and AMD over the last 5 years; GPUs released by Intel after the GMA 950)

Lubuntu daha çok eski atıl durumdaki bilgisayarlara hitap eden ve masaüstü yöneticisi olarak Lxde kullanan bir dağıtım ve önerilen sistem önerileri;

CPU: Intel Pentium III
Memory: 384M
Hard Drive Capacity: 20G
Processor Speed: 800MHz

bu yüzden Lubuntu = ) bu arada Lubuntu specs için baktığım sayfada altta yazan kişinin yazdıkları da epey ilginç. O yüzden link de vereyim;

askubuntu.com

  • pwnography  (30.08.14 19:47:03)