Saz ve Kanun

Bu iki enstrüman, Saz ve Kanun, Türk enstrümanı mı? Yoksa kökü diğer kültürlere filan mı dayanıyor?

kolay taşınıyorsa türk, masifse daha yerleşik bir kültüre ait olma ihtimali var. (sallıyorum ama destekli)

  • namus ninjası  (28.08.14 13:37:06)
kanun kesin değil. sazdan kastın bağlama ise evet ona türk enstrümanı diyebiliriz ama daha geniş bakacak olursak onun da kökeni bu coğrafyadaki eskü kültürlere dayanıyor.

  • calzoncillos  (28.08.14 13:44:29)
@namusninjası, ne alaka abi, yani kim bulmuş bu enstrümanları diyorum, nerede doğmuş, kim ilk icat etmiş, o manada :)

  • aradaki uzaklik  (28.08.14 13:44:36)
sazın ilk şekilleri eski dönemlerden beri türklerde mevcut ama kanunu farabi icat etmiş diye bilinir. ha farabi türk mü? valla bize göre türk, iranlılara göre fars.

  • wilhelmwasmuss  (28.08.14 13:47:13)
göçer kavimlerden karmaşık müzik aletleri çıkmasını bekleyemeyiz. kanun çok teferruatlı bir saz. bağlama da bir o kadar basit. onu da geçtim, gerçekten çok eski müzik aletleri var, genelde kemiklerden yapılmış flüt falan bilhassa. defalarca farklı kültürlerde icat edilmiş olabilirler.

  • namus ninjası  (28.08.14 13:51:45)