Torpil hakkında üç soru

1-) Hiç yaptınız, yaptırdınız, vesile oldunuz mu? Nasıl?

2-) İstediğiniz işe/okula girmenizin tek yolu bu olsa yapar mıydınız?

3-) İnancınız, hayat felsefeniz, bakış açınız nedir, bu konu hakkında ne diyor?

Teşekkürler.

edit: melih gökçekler cevap vermek zorunda değil.

1. hayir
2. hayir
3. hic bir din'le alakam yok.

prensip meselesi, babam bile olsa hak yiyorsa engel olurum.
  • mayeskuel  (26.08.14 22:30:02)
asla yapmadım yakan tanıdıklarımla da muhabbeti kesme noktasına geldim, saygı duymuyorum.

kpss sonrası kara kuvvetleri komutanlığında sivil memur olmak için direkt kara kuvvetleri komutanını araya sokmayı teklif eden yakınlarım oldu, reddettim. merkezi atamayla atanacağıma da eminim zaten.
  • akatreil  (26.08.14 22:30:06)
1. hayır
2. hayır
3. hakkın olmayan birşeyi araya birilerini sokarak almaya çalışmak, benden daha başarılı o konumu hak eden birine engel olmak hayattaki duruşuma aykırı. hem ben bişeye kendi başarımla sahip olursam mutlu olurum, bileğimin gücüyle, hakederek. çocuğum olsa, böyle bir gücüm olsa ona bile kullanmam
  • rock n roll  (26.08.14 22:34:23)
keşke böyle güzel bir dünyada yaşasak ve hiç gerekmese. bir özel ünini araştırma görevlilerinin yarısının önceden belirlendiğini söyledi geçen orda çalışan yakınım. başvurursan bi gün haber ver dedi. bu iş sisteme dönmüş inancın, görüşün ne olursa olsun.

  • mula  (26.08.14 22:36:24)
-üni 2. sınıfta staj için yaptırmıştım, sayılmaz bence o. pişmanım.
-iş/okul çok büyük bi olay, vicdan meselesi. yapmazdım.
-vicdanım elvermiyor.
  • ferishtah  (26.08.14 22:36:49)
Dışarda konuştuğum on kişiden dokuz buçuğu "napacaksın kardeş, artık herkes yaptırıyor" modunda. bir yere giremediğimi duyunca on insandan yine dokuzu bulamadın mı birini diye soruyor. ve burda bu kadar dürüst insan. şaşırdım hakkaten cevaplara.

  • Aerdem  (26.08.14 22:38:49)
1. hayir
2. evet
3. kimse kusura bakmasin da yasadigimiz devrin farkinda misiniz? neredeyse bakkal taze ekmek satmayacak tanidik olmayana. namuslu memur filmlerini hala hatirliyoruz. bir donem rusvet yemeyen memura enayi dendigini de. thy'de kotil soyadli kac calisan oldugunu biliyor musunuz? "kimsenin hakkini yemem, yiyemem" diyenlerin de zaten hakkini catir catir yiyorlar. tanidik vasitasi ile is bulanlar bunun adina kolayca "referans" diyor halbuki.
  • a340  (26.08.14 22:40:15)
1-) Hayır.

2-) Farklı bir örnek vereyim: futbolu bıraktığım sene, bağlantıları olan bir akrabam eğer istersem, seviyeme göre haylı yüksek olan bir takıma beni transfer edebileceğini söylemişti. Kabul etmemiştim. Okul konusuna gelecek olursak, emin ol ki tek yol o değildir, başka bir yol bulmaya çalışırdım daha uzun sürse de.

3-) Deistim. Adalet için en değer verdiğim şey neyse onu bile yok sayardım.
  • lafıolmaz  (26.08.14 22:40:26 ~ 22:43:40)
yapmaya çalıştık beceremedik.
tek yolsa yapardım.
haksızlığa tahammülüm yok.
  • cemiyetin unlu simasi  (26.08.14 22:42:15)
1) Hayır.
2) Evet.
3) Selam söylüyor.
  • noryth aquanum  (26.08.14 22:47:50)
1- Okuldan arkadasimin beni onermesiyle ilk isime girdim. 3 ay sonra birakip simdiki isime girdim. Buna torpil diyen cikabilir ama arkadasimin beni onerme sebebi alanimda iyi olmamdi. Haybeden girmedim yani.

2-Yaparim. Sonucta istedigim is ise ben o isi hakkini vererek yapacagim. Baktim yapamiyorum, zaten ya kovulurum ya da ben ayrilirim.

3- Bir sey demiyor. Simdi ben girsem bir sirkete, orada mudurun beceriksiz pezevek oglundan emir alsam bu cidden gicik bir olay. O sekilde bir is almak istemem. Ama mesela su anda calistigim yerde ortaklardan birinin ogluyla calisiyorum, herif o kadar faydali ki benim yaptigim ise, yarin dese adam psikopatligina "Ya ben kovucam oglumu, sence kovayim mi?" kovdurmam yani.
  • fortisvita  (26.08.14 22:47:52 ~ 23:02:10)
son soruyu da eklemek farz oldu.

4-) neden mizah?
  • Aerdem  (26.08.14 22:49:19)
1-Yaptırdım.
2-Tek yolu da olsa binlerce yolu da olsa yaptırırım.
3-Torpilsiz hiçbir bok olmaz bu dünyada. Berberde bile saçını çırağa kestirirler.

Teşekkürler :D
  • secilmis uye  (26.08.14 22:54:18 ~ 22:55:35)
1) evet. staj ayarlamıştım.
2) 1 saniye düşünmem.
3) umrumda değil. imkan varsa kullanırım.
  • i was me but now he s gone  (26.08.14 23:21:00)
1. hayır.
2. evet. zaten o okula/işe normal yollardan giremiyorsam sebebi başkalarının torpili olurdu. hakimlik sınavı, askeri liseler sınavı, polislik sınavı vs. mülakatın döndüğü her yerde birileri torpille önüne geçiyor.
3. hak yemeyin diyor.
  • Lim5  (26.08.14 23:32:45)
1 - ) akp'li bir pimapenci sayesinde birkaç yıl ünv'de burs aldım. babamın tanıdığıydı. belediyedeki excele adımı yazdılar, aydan aya yatmaya başladı.

2 - ) valla denemedim desem yalan olur. ama hiçbir işe de yaramadı. istediğim çalışma alanlarını hak etmeyecek donanımda olduğumu düşünmüyorum. gerçi hiç kimse düşünmez ama bir devlet memuru olarak daha iyi bir konumda olmayı hak ettiğimi düşünüyorum.

3 - ) ateistim. ama kesinlikle yanlış buluyorum. bizzat hiç yapmadım. yapanlara da hoş gözle bakmıyorum. ama hayatında hçbir şekilde torpille bir şey yaptırmadım diyen adam yalan söyler. değil türkiye'de dünyada geçerlidir bence torpil. az ya da çok tanış olmak her şeyi değiştirir bence. ama kabul edilebilir de görmüyorum. çok prensip sahibi biri değilim ama ben kimseye bu tarz yardım yapmamaya çalışıyorum.
  • siradisi00  (27.08.14 00:31:47)
1) Hiç yapmadım. Gerek olmadı.

2) Tek yol o olur muydu bilemiyorum ama torpildense aç kalırım gibi bişey demem, enayi miyim lan.

3) Herhangi bir dine mensup değilim, ama yanlış olduğunu düşünmekle birlikte Türkiye şartlarında bu mevzu derin kanımca. Asla "asla" diyemem.
  • mutlusismankedi2015  (27.08.14 01:03:54)
1- Olmadi
2- Heralde yapardim. Rakiplerin yapiyor, baska sansin kalmiyor.
3- Bakis acim etik olmadigini soyluyor.
  • delifaruk  (27.08.14 01:25:21)
1)hayır
2)istanbul'a tayin düşündüğüm sıralardı. bir arkadaşım sen tercih yapınca haber ver yeter dedi. kabul etmedim.
3)nerden bakarsan bak yanlış diyor.

ayrıca ak partiye orda burda söv söv, sonra onlar üzerinden iş hallet. var böyleleri evet.(sözüm meclisten dışarı)
düzen böyle diyenler için: fuck the system
  • dolaysiz tumlec  (27.08.14 02:29:54)
1-) Bakkaldan aldım. Fitili falan var güzel

2-) Yapmak tehlikeli barut falan ama çocukken bi şişeye gaz yağı + torpilin barutu falan doldurup kendi torpilimi yaratmıştım

3-) Çok zevkli geçen 23 yaşındayken almıştım ortalığa attım baya zevkli.
  • e_rsin  (27.08.14 11:23:05)
yapmadım
doğruda bulmuyorum
şansım olsa hiç düşünmeden yapardım bugüne kadar yenilen haklarımın hesabını verecekler mi yapmazsam!
deistim
  • bluebey  (23.09.14 20:21:01)