yurt dışına çıkmak için bayağı bir zengin olmak gerekiyor anlaşılan?

şimdi, bugün baktım da, yeme-içme-gezi masrafları hariç, sadece uçak biletleri olsun, vize işlemlerinde harcanacak paralar olsun, pasaport işlemleri olsun, hepsi bayağı bir para ediyor.
e, sıradan bir vatandaş yurt dışına bunları düşünmeden gidiyorsa, düşünse bile yine de bu seyahati ertelemiyorsa, bu insan benim gözümde zengin aslında.
siz ne düşünüyorsunuz?

uçak biletini ucuza getirmek için aylar öncesinden pusuya yatmak gerek.

pasaport dediğin, 1 sefer para veriyorsun.

vize ücreti, evet işte ona lanet olsun.

orada yapacağın harcamaları da couchsurfing, carpooling falan kullanarak minimuma indirirsen çok da zengin olmaya gerek yok.
  • letheavendangered  (25.08.14 22:54:22)
Yok ya. Yani gidecegin yere gore, sartlara gire degisir de, 2000 liraya 1 ay gezenler taniyorum :) hem de normal. Yani amele gibi degil.

  • jihat  (25.08.14 22:54:44)
ağustos'a göre odaklanma. iş için sürekli avrupa - türkiye - avrupa seyahat ediyorum, sürekli uçtuğum şehre genel ortalama türk hava yolları ile 200-220 euro civarında.

ağustos'ta ise neredeyse hiç 450-500 euro'nun altina inmedi.
  • kuja  (25.08.14 22:56:02 ~ 22:56:43)
belgrada git. git gel ye iç 3-4 gün 1500

  • kablelvuku  (25.08.14 22:56:54)
geçen budapeşte'ye 200 lira'ya git gel uçak bileti aldım, gittim geldim mesela.

bi ay sonra münih'e gittim geldim, 310 lira git-gel uçak bileti.

bu tip kısa seyahatler yapıyorum ben sık sık. skyscanner'dan uçak biletlerini takip edersen çok da zenginlikle alakası yok. pasaport tek seferlik bir masraf. vizeyi de uzun süreli veriyorlar eğer daha önce çok schengen aldıysan, onu da tekrar tekrar alman gerekmiyor.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (25.08.14 22:57:13)
mezun olup 5 ay önce işe başlayan kız arkadaşım 3 ayda interrail için gerekli parayı biriktirdi. hadi ailesiyle yaşamıyor olsa 6 ayda biriktirirdi diyelim. tabi bunu yapmak için üst baş alışverişini minimumda tuttu, dışarda beraberken paramızı dikkatli harcadık vs.

içinde bulunduğu şartları en iyi değerlendiren ve tasarruf yapabilen insanlar da çıkabiliyor arada. ayrıca artık yurt dışına çıkmak daha kolay. (ucuz uçak bileti kovalayabilirsiniz gibi)
  • zgrydn  (25.08.14 22:59:44)
Budapeşte'ye 80 Tl ye gidiş dönüş almıştım bende wizz air'dan. fırsatları kovalamak gerekiyor. pasaport ve vize için bir şey söyleyemem. çünkü onlar sabit gider.

  • secilmis uye  (25.08.14 23:13:08)
sıradan bir vatandaş için ülkedeki her şey pahalı olduğu için, pek koymuyor.

  • baldur2  (25.08.14 23:16:10)
roma'ya gidiş dönüş tek kişilik uçak biletini aylar öncesinden 500 tlye kapadım. gitmeden önceki gün sadece gidiş 950 tl idi.

www.airbnb.com.tr burdan da oda tuttun mu senden kralı yok. çok ucuza gezip tuttuğun evin mutfağında yemek yaparsan acayip ucuza gezebilirsin.
  • ayiadam  (25.08.14 23:31:38)
+rep konu kilit. haklısın hocam.

yannız baya bir zengin de demeyelim o zaman holding sahiplerine ne diyecez ? hali vakti yerinde diyelim biz ona.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (25.08.14 23:32:41 ~ 23:33:13)
Vizesiz gidilebilecek guzel yerlerde var.

Zamanlamayi iyi ayarlarsan yurticinde yapacagin tatillerden daha ucuza bile gelebilir. En onemli is ucak biletini ucuza getirmek. Oradakai harcamalar da kisinin standardina kalmis.

Ben mesela oyle hostelde, guest houselarda falan kalamam. İsinamadim oyle yerlere, fazla ogrenci isi geliyo.
  • kint  (25.08.14 23:35:56)
kablelvuku + 1

Balkanlar'daki birçok yer için vize gerekmiyor, fiyatlar da İstanbul fiyatları. Geçen sene Sırbistan'daki iki şehirde 7 günü hostel dahil 900 TL gibi bir şeye çıkardım. Gerçi bunun 3 öğünü bedavaydı, 5-6 gün diyelim. Bunların içinde bir ton irili ufaklı hediye ve reçeller marmelatlar var. Uçak biletini de gidiş-dönüş 300'e aldım.

Keza birçok Kuzey Afrika memleketi de vizesiz ve ucuz.
  • aychovsky  (25.08.14 23:53:40 ~ 23:55:47)
zenginlikten kastının ne olduğuna göre değişir

ayda 3000-3500 üzeri kazanan herkes biraz tasarruflu yaşarsa rahatlıkla her sene 2 kere 1 haftalık yurtdışı tatiline çıkabilir diye düşünüyorum
  • i ve been mistreated  (26.08.14 00:01:27)
www.celebialper.com bu adamı takip et, ucuza nasıl seyahat edilir öğren ;)

  • pasp  (26.08.14 00:40:22)
yurtiçinde tatil yapmaktan daha bile ucuza geliyor yurtdışı bir çok zaman.

  • esenboga  (26.08.14 09:59:27)
couchsurfingle de kalacak yeri bedavaya getirebiliyorsun ayrica^^

  • heygidim  (01.09.14 11:50:29)