verinin km bazinda hizi var mi?

Fiber veya dsl hat uzerinde (farketmez) verinin bir noktadan digerine ulasimi sn/km olarak hizi olculebiliyor mu?

Misal isik hizi olan 300.000 km'lik bir kablo ceksek, veri bir uctan digerine ne kadar surede ulasir?

Isik hizi diye biliyorum, yani teorik olarak cevap istiyorsan bu.

  • delifaruk  (23.08.14 13:15:35)
bu olabilir mi bahsettiğiniz? -> en.wikipedia.org

  • boshi  (23.08.14 13:19:13)
kablo fiber ise 1 saniyeden birazcık daha fazla sürede ulaşır. ama birazcık fazla kısmı ,0001 gibi olsun hadi. klasik ethernet kablosunda ise direnç olacağı için biraz daha fazla sürer.

  • himmet dayi  (23.08.14 13:22:17)
Eğer iki nokta arasında kesintisiz, tek bir kablo bağlantısı olsaydı veri ışık hızıyla gidecekti. Ancak arada hub, switch, router gibi cihazlar var. Bunlar veriyi çeşitli işlemlerden geçiriyorlar. Bu arada da zaman geçiyor.

Çok basit bir şekilde ping atarak süreyi öğrenebilir aradaki mesafeye bölerek hızı hesaplayabilirsin. Ancak bu hesap verinin gerçekte dolaştığı yoldan bağımsız olur. Internet üzerinde verinin gerçekte dolaştığı yolu öğrenme şansın yok diye biliyorum. Trace ederek hangi sunuculardan geçtiği bulunabilir ama verinin hub, swicth gibi pasif cihazlar geçtiğini göremezsin.
  • zombi  (23.08.14 14:28:43)
teorisel olarak paket sizden çıktığı anda ışık hızında haraket etmeye başlar, ancak yukarıda da bahsedildiği gibi router, switch vb. cihazlarda duraksamalar yaşar.

www.youtube.com
  • selam  (27.08.14 19:01:47 ~ 19:08:48)