matematik sorusu

bir urunun boyu 10 metre ve sapi 15 santimse, 25 metrelik urunun sapi kac sm olmali? tasarim icin lazim. matematik ozurlutum. lutfen aciklayarak cvp verin.

oran oranti yaparak buldum

10 m, 15 cm ise
25 m, 37,5 cm diyorum
  • exlibris  (23.08.14 00:50:54)
her 5 metreye 7,5 cm düşüyor. 25/5=5 , 5x7,5=37,5 cm sap olacaktır.

(ben de obeb'ten gittim sayılır)
  • cumaya gittim gelicem  (23.08.14 00:51:42 ~ 00:52:45)
boy/sap oranı sabit kalacak diye düşünerek:
10/15 = 25/Sap

Sol tarafı Sap ile, sağ tarafı 15 ile genişleterek paydaları eşitleyelim:
(10xSap)/(15xSap) = (25x15)/(15xSap)

Her iki tarafı (15xSap) ile çarpıp paydalardan kurtulalım:
10xSap = 25x15

Her iki tarafı 10'a bölersek:
Sap = (25x15)/10
Sap = 37,5
  • mvural  (23.08.14 00:56:13 ~ 00:57:35)
37,5cm +1

Nickine bakarak matematikle hasir-nesirsin gibi geldi bana aslinda:)
  • delifaruk  (23.08.14 00:58:49)
ürün deyince ve sap deyince benim aklıma tava geldi arkadaşım. tavada da ürünün boyuna göre sap yaparsan pek parlak bir tasarım yapmış olmazsın. Yine tavadan gidecem omlet tavasının sapını kahve fincanı sapı kadar yapıp grill tavasının sapını da buna oranlayarak yarım metre yaparsan sence bu mantıklı olur mu. Yani burada tavanın ebatına göre sap tasarımı yapmak çok yanlış. Tasarım diyorsan burada işin içine ergonomi girer. Bir elle kaldırılmak üzere tasarlanmış bir ürün yapıyorsan bir elle rahat kavranabilecek uzunlukta ve sağa sola takılmayacak kadar kısa olan bir sap tasarlarsın. bu 20 cm çapında tava içinde aynı uzunlukta olur 26 cm çapında tava için de aynı uzunlukta olur. Ürün iki elle kaldırılacak birşey ise iki elin rahatlıkla kavrayabileceği uzunlukta,şekilde ve kalınlıkta bir sap tasarlaman gerekir. Yine ürünün çapı küçük diye sapı kısacık yapıp adamın iki eliyle kaldıracağı şeyi tek ele sığacak kadar sap yaparak tasarlamazsın yani. eyyorlamam bu kadar.

  • maxhoper  (23.08.14 02:26:18 ~ 02:30:31)
maxhopper, emeklerin icin sagol ama tava mavva degil. sap da yok ortada. onu uydurdum. gercek su ki, golge hesaplamam gerek. 500x50 pixel uzunlugundaki bir urune referans golge verilmis. benim de diger boyutlardaki urune ayni oranda golge vermem gerek.

  • mayeskuel  (23.08.14 10:16:10)