İlginç bir huy var bende

Size bir huyumdan bahsetmek istiyorum. Buna benzer davranışlarım oluyor da size en anormalini anlatayım.

Mesela arabayla E-5'te 80'le falan giderken diyorum ki "5 saniye gözlerimi kapatayım" diyorum. Veya "5 saniye direksiyonu bırakayım, kesinlikle dokunmayayım" diyorum. Genelde 5 saniye kadar kapalı tutmaktan korkuyorum ama yine de 1 saniye kapatmak bile çok saçma bence. Direksiyonu bırakınca da 3. saniyede falan bariyere girecek gibi oluyorum, düzeltiyorum.

Nasıl bir psikoloji bu? Sırf araba kullanırken değil. Daha az riskli durumlarda da buna benzer şeyler yapıyorum. Mesela en zevklisi gözleri kapatıp merdivenden inmek. Basamaklar bittikten sonra atılan adım baya heyecan veriyor.

buzlu badem denemelisin..tam bi heyecan fırtınası..

  • defnex  (22.08.14 23:08:51)
Ya benim en en en en sevdigim sey gozlerimi kapatarak yurumek super bir his bayiliyorum ama eziliyodum da az kalsin

  • mula  (22.08.14 23:08:59)
ben küçükken yani epey küçükken 14-15 yaşlarında, otobüse bindiğim duraktan sonra gözlerimi kapatır, yolu ezberimde canlandırır, dönüşlerde falan nerede olduğumuzu az çok tahmin etmeye çalışırdım, genelde tutardı. bu da böyle bir anımdı işte. pek alakası olmayabilir ama yazmak istedim.

  • streak  (22.08.14 23:10:55)
psikolojiyi bilmiyorum da halk arasında "salaklık" deniyor.

  • devilred  (22.08.14 23:13:24)
obsesif kompülsif bozukluk gibi geldi bana. diken üstünde durma durumu sana heyecan veriyor. takıntılı olmak gibi. düşündüğünü yapmazsan kendini kötü hissedersin büyük ihtimal. canından olmadan git tedavi ol.

  • hohoya  (22.08.14 23:16:54)
@hohoya Yok ya, kötü hissetme falan yok. İyi bile hissediyorum yapmadım diye.

  • aguilas negras  (22.08.14 23:21:31)
bir gece farları kapatıp açmak değildir.

  • kangele  (22.08.14 23:28:21)
@aguilas negras

bir şeyi yapmak sana heyecan veriyor, bir de onu yapmamak sana heyecan veriyor. o zaman sen genel olarak heyecanlı birisin. bu bile bir takıntı aslında. o şeyi yapmadığına sevinmek bile o şeye takıldığını gösteriyor. şeytan böyle anlarda kulağa fısıldamayı çok sever. bir bakmışsın istemediğin şeyleri yapıyorsun. macera arama. sonu kötü biter böyle şeylerin.
  • hohoya  (22.08.14 23:31:25)
@yesilimtrak Yok ya düşünmüyorum tabi ki.

@hohoya Tabi, haklısın. Ama yapmadığıma sevinmek dediğim, "iyi oldu la yapmadığım, yapsam güzel bişey mi olacaktı ki" diyorum.
  • aguilas negras  (22.08.14 23:48:40)
aynısı bende de var. aynısı.

  • yapma volkan  (22.08.14 23:59:35)