evlilik sebebi ile işten ayrılma

2 hafta sonra evleniyorum. 3 seneyi geçti buraya başlayalı. tazminatımı alıp çıkmak istiyorum. şimdiden söylersem tazminat alabilir miyim? hani ihbar süresinin bir kısmı bu 2 haftada bitse falan dedim.

p.s: duyuru olarak açmışım, arkadaşlar uyardı sağolsunlar, soru olarak tekrar açtım.

Normalde evelenme nedeniyle iş akdinin feshinde ihbar süresinin beklenmesi gibi bir zorunluluk yok. Çalışanların işverenlerle sorun yaşamaması adına yine de uygun bir süre önceden işverene haber vermesini tavsiye ediyoruz.

Öte yandan, şimdiden söylemenizde sıkıntı yok; ancak iş akdinizin feshi için dilekçe verirken bu dilekçe ekine evlilik cüzdanınızın bir suretini eklemeniz gerekecek. Önerim, iş yerinizin tutumunu en iyi siz bileceğinizden, daha iyi olacağını düşünüyorsanız bilgi verin.
  • harzem  (22.08.14 15:55:03)
yasal olarak böyle bir hakkım olmayacaksa şimdiden değil evlendikten sonra söylemeyi daha uygun görebilirim.
nasılsa ihbar süresi yokmuş, dilekçemi verip basıp gidebiliyorum demektir.

  • esek sipasi  (22.08.14 16:01:58)
hatta bir sene hakkın var, nikahtan bir sene sonra (tabi o 1 seneyi doldurmadan) çık, o bir senede de kıdemin işlesin.

  • portnoi  (22.08.14 16:21:53)
ben de öyle düşünüyordum fakat daha fazla tahammülüm kalmadı buraya. çıkıp başka iş bakıcam

  • esek sipasi  (22.08.14 16:35:52)