buharda pişirme nasıl oluyordu?

ana yemek yanına garnitür koyacağım, -bulabilirsem- havuç, brokoli ve taze fasulye'li garnitür yapmak istedim. buharda pişiyor tahminimce, diri kalmalarını istiyorum çünkü.
e nasıl olacak o? bende sadece tencere ve metal makarna kevgiri var. nasıl yaparız, bi el atın be..

Su kaynasın tencerede, üstüne kevgiri koyup sebzeleri atın ona.

Yalnız geçenlerde burada biri tavsiye etmişti, buharda pişirdikten sonra tereyağında çeviriyorlarmış iki. Deneyin isterseniz.
  • burasi ne garip bir yer  (22.08.14 13:37:34)
tencerenin dibine 2-3 parmak su koy
yine tencerenin icine ortasina cay tabagi koy hafif yukselt. sebzeleri de kevgirin icne koyup kevgiri suya degmeyecek sekilde yerlestir. tencerenin kapagini kapatirsan buharda sebze olur mis gibi

soyle aparatlar da var www.kemalpasatatlisi.com

kacirmayiz.com
  • exlibris  (22.08.14 13:38:30)
Sadece buhar yerine blanche edebilirsiniz. Kaynar suda 2-3 dakika haşlayıp ardından buzlu suya sokup çıkararak diri ve güzel renkli yaparsınız. Tabii fasulye ve özellikle havucu biraz ince doğramak gerekir.

  • whoosie  (22.08.14 13:40:04 ~ 13:40:35)
arkadaşlar anlatmış.

buharda pişirme deyince sebzeler kaynayan su ile temas etmiyor. o aparatların içinde duruyor kapalı tencere içinde. kap içinde su kaynadıkça buharı dolaşıyor ve bu buhar sebzeyi haşlıyor.

kevgiri içindekiler su ile temas etmeyecek biçimde tencere içinde bir tabakla filan yükseltirseniz yapabilirsiniz.
  • mea maxima culpa  (22.08.14 13:53:40)