[]

deniz taşıtlarından anlayanlar,bi'el atın be

Kafaya taktım yelkenli veya motoryat almayı,hatta ciddi ciddi yaşamayı düşünüyorum tek kamaralı birşey alıp.Ama insanlar çok kafama giriyor,bıktım tartışmaktan.Çok da anlamıyorum bu işlerden,internette forumları falan takip ederek var çok çok limitli bir bilgim.

1)Kışın yelkenli/motoryatta yaşayamaz mıyım?(millet yazın bile sıkıntı çekersin diyorlar)Kışın ne kadar kullanabilirim?Yani havanın durumuna göre tabi ama ortalama birşey soruyorum,kullanmaktan kastım birkaç saat gezintiye çıkmaktan bahsediyorum.
2)Aylık minimum masrafı nedir?
3)Ne kadar sürede kullanmayı öğrenirim?(bir hafta sonunda veriyorlar motoryat belgesini?yelkenlide bilgim yok)
4)Minimum ne kadarlık bir yelkenli işimi görür?(30-40 civarına var sahibinden'de 7 metre civarı canavarlar)

Yeminle işi gücü bırakıp yazdım buraya,o kadar kafaya taktım hem almayı hem problemleri.Bir el atın be uşaklar?

 
benim de hiç bilgim yok ama sürekli sallanan bir taşıtta yaşamak pek güzel olmaz gibi geliyor.


  • dahili meddah  (19.08.14 15:48:02) 
Marina kirası ev kirasından daha uçuk oluyor.


  • sadegazoz  (19.08.14 15:49:25) 
denizler kışın çok dalgalı oluyor. uyuma şansın çok az.
ısınmayı nasıl sağlayacaksın? yazın sabahları bile deniz buz gibi oluyor.
marinada uyumakla evde uyumak arasında fark yok bence.
tekneye temiz su alman gerekecek.
yazın güneş enerjisiyle elektrik kazanabilirsin ama kışın yapamazsın.
yelkenli alırsan mazottan yırtabilirsin biraz.
  • hohoya  (19.08.14 15:59:13) 
hangi vilayettesin? istanbul dersek marina kirası uçuk olacak. ancak bu fikrinin delice arkasındayım. eğer bir gün tekne alırsan davet et beni mutlaka adalara sarkarken bira içeriz.

bursa.meb.gov.tr

4-5 sene içinde ben de alıcam. yaz kış içinde kalmak gerçekçi değil. en azından 8-9 metrelik tekneler buna pek uygun değil.
  • prompter  (19.08.14 16:27:52) 
Bende yelkenli tutkunuyum. Balıkesirde falan üreteb yerlere daha ıuyguna yaptırılır bence. Benim alacağım 12 metreden aşağı olmaz. Modeli biraz yüksek olmalı sıfır olmayacaksa. Ahşap alma fiberglass olsun. Bakım masrafları, marina kirası, enerji ve su parası, vidanjör ücreti, motoryata göre daha az bir mazot masrafı var. Her yönüyle daha avantajlı sade motorları pek güçlü değil o kadar yüke karşın.

Hayatımda gördüğüm en güzel yelkenli ise şu canavar : beneteau oceanis 55 (650.000$)
m.yachtworld.com

Bu da videosu youtube.com
  • filipis  (19.08.14 16:44:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.