sizce atatürk'ün karizmasının/özgüveninin kaynağı nedir?

?

masonluk.

  • oraletarya  (18.08.14 20:15:21)
genleri, karakteri

  • jamalbsf  (18.08.14 20:16:56)
bir lafa bakması laf mı diye bir adama bakması adam mı diye.

  • bi sey dicem  (18.08.14 20:17:30)
Karakter ve zekası.

  • ontheroad  (18.08.14 20:18:19)
görülebilecek en kötü şeyleri görmüş olması. savaşın içine doğması.

1. dünya savaşı
trabslugarp savaşı
1. balkan savaşı
2. balkan savaşı

kurtuluş savaşı

ben de bu kadar savaşta bulunsam özgüvenim olur herhalde amk
  • hohoya  (18.08.14 20:20:20 ~ 20:20:29)
nerobianco+1
nat geo da bir belgeselde kurtuluş savaşındaki türk ordusunun dağılımı, yerleşimi vs ile ilgili "askeri deha" ürünü denmişti.

  • sumuklu asilzade  (18.08.14 20:23:27)
başarılı bir komutan olması
zeki olması ve bunu değerlendirip kendini geliştirmiş olması

  • bira sisesi kapagi  (18.08.14 20:29:33)
bir de çok okurmuş yaf bu adam.

jan jack russo falan kastırırmış.
yurtdışında da epeyce bulunmuşluğu var. etkilemese etkiler sanırım.
özellikle halep görevi sonrası "şu araplardan kurtulmak gerek" diye düşünmeye başlamış diye biliyorum.
  • siradisi00  (18.08.14 21:07:23)
inanilmaz cok okudugu bilinen bi gercek. hakkaten her konuda fikri ve bilgisi var.

hatta bi kac hafta once debe entry'si vardi. yunan bi usta ataturk'un evine is yapmaya girmis bi arkadasiyla, ataturk buna firca kaymis falan. yunan videoda sey diyordu: "ataturk bizim yunan okullarinda ogretilen en ufak seyleri bile biliyordu". hatirlayanlar olursa entry'yi yabistirsinlar buraya.

siradisi bi insan. millet ataturk dusmanligindan "abartiyorlar yea" diyor ama hakkaten her yuzyilda boyle 1-2 kisiden fazlasi yok.
  • she was my baby  (18.08.14 21:45:32 ~ 21:45:55)
Karizma, ait oldugu dusunulen bireyden cok onda karizma bulunduguna iliskin inanctan dogar. Bu inancin nasil olustugu arastirilmali.

Okumasiyla ilgisi yok. Yasadigi donemin populer kulturune hapsolmus bir okuma listesi var.

Subay olmasi avantajlardan biri. Cunku etrafindaki insanlar sorgusuz sualsiz itaat etmeye aliskin oluyor.

Yabanci dil bilmesi degildir. Bulundugu ortamlarda herkes icin normal bir sey yabanci dil bilmek.

İleri gorusluluk degildir. En azindan siyasi olarak bircok sorunun dogmasi(kurt, azinlik, fundementalizm, otoriterlik) onun, 17.yy'da kalmis goruslerinden kalir.

Dusundugum ana sebebi soyleyeyim. Bu ayni zamanda kendisinin sevdigim tek yani. Gencliginde pek cok "ortama" ve gece hayatina bulasmasi. Bu sayede insanlarla iletisim kabiliyetini arttirabilmis ve insanlar uzerinde yarattigi imgeyi guzel sekillendirebilmistir. Dans, yuruyus, otorus, diksiyon gibi imaj yaratmada cok onemli olan butun karakteristiklerini bu sayede elde ettigini tahmin ediyorum.
  • protector  (18.08.14 21:48:01)
askdjnasd 100 yil oncesinden bahsediyoruz lan. google'dan ozetlerini okumustur belki? alsdjnas

adam hic alakasiz geometri'ye bile kendinden bir seyler katmis, ustune kitabini cikartmis.

10dan fazla kendi yazdigi kitabi var www.fmv.edu.tr

100 sene oncesinden bahsediyoruz'u soylemis miydim?

Atatürk'ün Kitaplığındaki Türkçe Ve Osmanlıca Kitaplardan Bazıları
Ahmet Vefik Paşa : Lehçe-i Osmani
Mehmet Salahi : Kamus-u Osmani
Avram Galanti : Türkçede Arabi ve Latin Harfleri ve İmla Meselesi
Mehmet Ali : Tahsil-i Lisan-ı Alman
Nüzhet : Kendi Kendine Almanca
Ahmet Cevat : Türkçe sarf ve nahif
Kazım Nami : Türkçe Oku, Türkçe Yaz
Mithat Sadullah : Latin Harflerinin Türkçeye tatbiki
İbn Emin Mahmut Esat : Tarih-i Din-i İslam
Osman Bin Süleyman : Kamus
Lütfullah Ahmet : Hayat-ı Hazret-i Muhammet
Abdunnaim Bin Hasan : Ceridetül Evail ve Hamidetül Evahir
Ahmet Halit : İslam Büyükleri
Abdurrahmanil Cami : Tercüme-i Nefhatül İnsan
Mehmet Cemil : Hukuku Düvel
Katip Çelebi : Cihannuma
Feridun Bey : Feridun Bey Münşeatı
Mehmet Bin Sait : Kitabü'l Tabakatü'l-Kebir
Şemseddin Sami : Kamusu Alam (6 cilt)
Şemseddin Sami : Kamusu Okyanus
H.Z. Ülken : Aristo Metafizik
Süheyl Ünver : İbn-i Sina
Ahmet Rifat : Lügat-ı Tarihiye ve Osmaniye
M.Fuat : Amerika'da Tükler ve Gördüklerim
Rıza Tevfik : Kamus-u Felsefe
Cemal Paşa : Hatırat (1913 - 1922)
Mehmet Cemil : Sulhta ve Harpte Hukuku Düvel
Evliya Çelebi : Seyyahatname
Suphi : Tekmiletül'l-iber
Lütfi Simavi : Devr-i İnkılap
Mustafa Necip : Selimname
Osmanzade Taib : Hakikatü'l Vüzera
Ahmet Saip : Vaka-i Sultan Aziz
Ahmet Hilmi : Tarih-i İslam
Mazhar Fevzi : Hayr-i Sahil
Ziya Paşa : Endülüs Tarihi
Resulzade Mehmet Emin : Azerbaycan Cumhuriyeti
Ali Reşat : Tarih-i Osmaniye
Ali Reşat : Kurun-u Cedide Tarihi
Sebahattin : İttihat ve Terakki Cemiyetine Açık Mektuplar
Mahmut Esat : Tarih-i Dini İslam
Ahmet Mithat : İnkılap
Ahmet Cevdet : Kısas-ı Enbiya ve Tevarih-i Hulefa
Mustafa Efendi : Tarih-i Selanik
M. Şemsettin : İslam Tarihi
Ahmet Rasim : Osmanlı Tarihi
Necip Asım : Türk Tarihi
Mustafa Nuri Paşa : Netayic-ül Vukuat
Mehmet Zihni : Neşahir-ün Nisa
Mehmet Şemsettin : Mufassal Türk Tarihi
Ziya Gökalp : Türk Medeniyeti Tarihi

Atatürk'ün Okuduğu Yabancı Kitaplardan Birkaçı
M. Roux de Rochelle : Etats-Unis D'Amerique
M. Dubois de Jancigny ve M. Xavier Raymond : Inde
M. Chopin : Russie
M. G. L. Domeny de Nenzi : Oceanique
Bary de St Vinvent : Iles de l'Ocean
M. Ph. Le Bas : Etats de la Confederation Germanique
M. Van Hasselt : Belgique et Hollande
M. Louis Lacrcix : Iles de la Grece
M. Louis Lacrcix : Chili, Paraguay, Uruguay, Buenos Aires
Champollion Figeac : Egypte Ancienne
M. J. J. Marcel : Egypte depuis la conquete des Arabes
Rozet et Carette : Algerie, Etats Tripolitains, Tunisie
Lavalle ve Gueroult : Espagne
M. Ph de Golbery : Histoire et Description de la Suisse et du Tyrol
M. G. Pauthier : Chine et son Description Historique
M. Chepin ve A. Ubicini : Provinces Danubiennes et Roumanies
M. Ph. le Bas : Suede et Norvege
Ferdinand Denis : Portugal
Ferdinand Denis : Afrique
Ferdinand Deniz - M. C. Famin : Bresil, Colombie et Guyane
M. Larenaudiere ve M. Lacroix : Mexique Guatamala Perou
M. A. Tardieu, M. S. Cherubini : Senegambie et Guinee
M. N. Desvergers : Nubie, Abyssinie
Lacroix Yanoski : Italie Ancienne
M. Le Chevalier Artaud : Italie Sicile
Frederic Lacroix : İles Baleres et Pithyuse
M. Friess De Colonma : Histoires des Antilles
M. Elias Rensult M. Roux De Rochelle : Villes Anseatiques
M. Ferdinand Hoeger : Chaldee Assyrie Medie Babylonie
M. Neel Desverges : Arabie
S. Munk : Palestine Description Geographique historique et areheologique
Jean Yanosky ve M. Jules David : Syrie Ancienne et Moderne
M. Dubeux : Tatarie, Beloutchistan
M. V. Valmont, M. Xavier Raymond : Boutan et Nepal
Ernest Lqvi see ve Alfred Rambaud : Histoire Generale du IV e Siecle a nos jours (12 cilt)
Jean Jaures : Histoire Socialiste de la Revolution Française
Hilaire de Barenton : Le Mystere des pyramides

Atatürk'ün Dil Devrimi Sırasında Çalıştığı Kitaplardan Bazıları
H. F. Kuergic : Psychologie de Quelgues Elements des Langues Turques (1)
Vilhelm Thomson : Inscription de l'Orkhon
M. Guizot : Dictionnaire Universel des Synonymes
M. Brasseur de Bourburg : La Langue Maya
Hilaire de Barenton : L'Origine des langues des Religions et des Peuples

evet abi gece hayati, ortam falan... savaslari "cheats" ile, cumhuriyet'i "install.exe" ile falan..
  • she was my baby  (18.08.14 22:20:59 ~ 22:23:33)
atatürk'ün asla hata yapmayacak derece kusursuz olduğuna inanılması ve herkese zorla kabul ettirilmesi mesela.
bazı konularda "kral çıplak!" diyemiyorsunuz, derseniz istisnasız vatan haini ilan ediliyorsunuz.

ayrıca "atatürk'ün hataları" dediğiniz anda da bu hataların atatürk yüzünden oluşmadığını bu hataların o dönemdeki bazı sebeplerden doğduğunu söyleyenler çıkıyor ve atatürk'ün yaptığı veya yapabileceği hatalar temize çekilebiliyor.
oysa atatürk hariç herhangi bir türkiye liderine asla bu kadar tolerans tanınmıyor, atatürk harici herhangi bir liderin başarısı "zaen olmak zorunda", "bu başarı ona ait değil ki!" şeklinde yıpratılmaya çalışılırken liderin en küçük hatasında "bu hata bu başbakanın/liderin!" şeklinde karalanıyor. o, "bu, hatalar dönemindeki bazı kişilerden de kaynaklanıyor." gibi bir yaklaşımla hoş karşılanmıyor.

sonra da "en muhteşem atatürk'tü. hiçbirimiz adam değiliz, en son adam 1881'de ışıklara yürüdü" de. ne de güzel bir tutarlılık...
  • m e b  (18.08.14 22:29:32 ~ 22:31:21)
@advocatusdiaboli: evet, keşke kurtulabilsek o tiplerden.

  • m e b  (18.08.14 22:41:50)
@acem ve @shewassmybaby size denecek bir sey yok. Simulasyonun icinde takilin siz. Biri populer kultur 2. Dunya savasindan sonra diye sallayip wiki linki vermis, oburu de adlari tarihin tozlu sayfalarinda unutulmus kitaplarin listesini gosteriyor. Merak etmeyin, okudugu iddia edilen(!) Kitap listesini 2-3 kere inceledim, bir tane dusunce, siyaset, sosyoloji alaninda kult haline gelmis kitaplari okumamistir.

@advocatusdiaboli, gece hayatini oylesine bir fikir olarak attim. Bulunsun bir kosede diye. İlgilendigim ya da ustunde oturup cokca kafa yordugum bir konu degil. Elbette cok sig, dar ve eksiktir. Sadece farkli bir perspektif sunmasini istedim. Limon von sanders'e cikisi konusunda ise cok abartmissin. Bir kere emirlerine uymamistir. "Siktir cekmek" karsi tarafin yuzune hakaret anlamina gelir. Boyle bir sey yapmamistir. Otoriterlik 18.yy'dan kalan bir sey degil. O tercih ettigi bir sey. 18.yy'dan kalan ulus anlayisi, soyut egemenlik anlayisi ve elitist bir burokrasi/burjuva birlesmesi. Otoriterlik ise kendi tercihidir. Her donemde olabilen bir seydir. Sartlardan cok liderin isteginden kaynaklanir.

Kurt probleminin ana sebebi, mustafa kemal'in 1921 anayasasi'nda da verdigi ozerklik sozlerinin hepsini geri cekmesidir. Altta neden olmadikca nasil kiskirtilsin bir halk? Sen kurtulus savasi sirasinda adamlara ozerklik hakki ver, savas bitince(1924 anayasasi) bunlari kaldir. 2. Meclis secimlerinde adaylardan hepsini disla. Sesini cikaran bir iki milletvekilini de fail-i mechule ugrat. Sonra da suc ataturk'de degil mi yani?
  • protector  (18.08.14 22:55:54)
olum cok degisik kafalar. gunumuzun suriye'sinde, irak'inda yasasalar mavi ekran verebilecek insanlar, 100 yil oncesini tv dizisi gibi elestiriyorlar ya anlamak mumkun degil.

2-3 kere incelemissin ve bi tane dusunce, siyaset, sosyoloji kitabi bulamamissin, ne diyeyim ki ben.

bonus: www.youtube.com
  • she was my baby  (18.08.14 23:38:10)
Acem ve she was my baby bos bos devam etmisler neyse.

Advocatusdiaboli, katildigim tek nokta bunlar burada konusulmayacak seyler. Cunku ilkokul, lise bilgileriyle gelip kirletenler kayniyor. Senin "kurtlere soz verilmedi" deyisin de, ulus kavramini 1789'a baglaman da orneklerden.

Neyse sorun degil.
  • protector  (18.08.14 23:51:55)