Ürün iadesi - Tüketici Kanunu

Kanuna bakmama rağmen göremedim ilgili maddeyi. Dersten hatırladığım kadarıyla tüketici aldığı ürünü sebep göstermeksizin 30 gün içersinde iade edebiliyordu. Hatta birçok mağazanın outlet ürünlerde iade kabul etmiyoruz demesi hukuka aykırıydı falan. Bu kısım aklımda kalmıştı açıkçası.

Şimdi bir arkadaşım için lazım oldu. İnternetten aldığı ürünü iade etmek istiyor ama satıcı bunu kabul etmedi. Başka bir ürün beğenin değiştirelim dedi. Ben de yasal haklardan bahsedersek kabul ederler diye düşündüm. Arkadaşımın satıcıya yollayacağı mesajı ben yazıcam. Da yazmadan önce dur ya bir kanuna bakayım da emin olayım dedim. Bir de ne göremeyeyim? Öyle bir madde yok! Nerede bu hak? internet alışverişlerinde kaç gün? Şartları neler? Maddesi nerede? Yardım edebilecek var mıdır aceba? Teşekkür ederim şimdiden.

30 gün olayı sadece ayıplı mallar için geçerli diye biliyorum. internet alışverişlerinde 7 günlük cayma süresi var da adam kabul etmedi falan dediğine göre gittigidiyor tarzı bir siteden bahsediyorsun. onun uygulaması nasıl olur kestiremedim..

  • calzoncillos  (18.08.14 01:56:24 ~ 01:57:04)
30 gün olayını bulamadım evet. Ancak asıl istediğim maddeyi buldum:

Madde 48-mesafeli satış sözleşmesi. Cayma süresi 7 değil 14 günmüş yalnız. Hiçbir sebep göstermeye dahi gerek yok.
'Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir'

Gittigidiyor değil de internetten satış yapan bir butik. Kargo ücreti ürün ücretiyle birlikte yatırıldığı halde kargo alıcı ödemeli yollanmış bir de. Faturayı da kargo parasını dahil ederek kesmişler zaten. Yasal haktan bahsederek faturada belirtilen miktarın hesaba yatırılmasını talep edicem bir umut. Bakalım nolucak.
  • okuyamıyom ben ya  (18.08.14 02:00:55)
evet iade yapmak zorunda, ama büyük mağazalar bile bu konuda zorluk çıkarıyor bazen. eğer kabul etmezlerse sosyal medyada, sözlükte vs. sürekli rezil etmekle tehtit edin.internetten satış yapan bi magaza olarak böyle bi riske girmek istemezler

  • lampetia  (18.08.14 02:14:14)
'İnternetten de satış yapan bir işletme olduğunuz müşteri memnuniyeti konusunda hassas olduğunuzu düşünmekteyim.' bu cümleyle o noktaya vurgu yapmaya çalıştım. Uyarı anlaşılır olmuş mu yoksa daha fazla açmama gerek var mı?

  • okuyamıyom ben ya  (18.08.14 02:15:54)
ürünün ne olduğuna göre değişiyor olabilir gün sayısı. benim şimdiye kadar yaptığım alışverişlerin hepsi 7 gündü.

ben 2. el falan bir şey aldınız zannetmiştim. madem fişi/faturası var, mesafeli satış sözleşmesi de yapılmışsa her şekilde olur o iş..

edit: çamura yatan birisi için hiç de kaydadeğer bir cümle olmamış o..
  • calzoncillos  (18.08.14 02:16:39 ~ 02:19:41)
Ayipli malda kayitsiz sartsiz iade veya degisimi otuz gun icerisinde yapabilirsin.
Keyfe keder alinan urunler, deneme maksadiyla alinan urunler eger sorunsuzsa ve ambalaji yeniden satisa engel teskil etmeyecek durumdaysa iade esebilir veya degistirebilirsin.
Fakat bu biraz dandik bir kanun oldugu icin bu keyfe keder degisimlerde mahkeme bunun farkinda olarak yani kisaca mal ayipli degilse mahkeme saticidan taraf olur onu soyleyeyim
  • Solem  (18.08.14 02:22:52)
O cümleyi nasıl yazabileceğimi bilemedim. Ancak kargo ücretinde yaşanan sıkıntı ve bir de iade istenmesine rağmen bekleyin yeni ürünler yükliycez olmadı mağazamıza gelin beğenin demeleri çok sinir bozucu. Arkadaşıma ben de heyete başvurabileceğini söyledim ancak uğraşamam dedi. Ülkenin sorunu da bu ya neyse.

Ürün fotoğraftakilerden farklı çıktığı için ayıplı mal kategorisine bile girebilir bence. Ama md 48den iadeyi istemek daha makul geldi bana.
  • okuyamıyom ben ya  (18.08.14 02:27:27)
Yahu ben icine yanlislikla sicilmis kedi kumunu geri aldim. Cunku bana zarari on lira birseydi. Ama o musteri besinci seferdir benden aliyor malzemelerini. Asil bu kanunlari cikarttirmak zorunda birakanlar salak.

  • Solem  (18.08.14 02:32:10)