araba sürmekten anlayanlara vitesli soru!

Diyelim yolda 80 ile gidiyorum.
Bu hızı 4. viteste yüksek devirde mi gitmeliyim yoksa 5e atıp düşük devirle mi gitmeliyim? Mazot tasarrufu için hangi seçenek uygundur?

Aynı şekilde, şehir içinde düşük viteslerde, yine mazot tasarrufu için, yüksek deviri mi yoksa yüksek vitesi mi hedeflemeliyiz?

Umarım meramımı aktarabilmişimdir.

düşük devir yüksek vites.

  • siradisi00  (17.08.14 21:50:36)
Sistem çok basit; ne kadar devir o kadar yakıt. Devir dediğin şey zaten motorun içinde patlama sayısı. Her patlamada bir miktar yakıt harcanıyor.

  • alperz  (17.08.14 21:51:27)
ben yüksek vites tercih edenlerdenim ayrıca TV'de uzman birinden şunu duymuştum: "gidebildiğiniz kadar yüksek viteste gidin". kendi arabam olan pejo 307 için 2000 devir altına düşmediği takdirde en yüksek vitesi tercih ediyorum ben.daha altında teklemeye başlıyor.
sonuç olarak yakıt tasarrufu için yüksek vites

  • delicevat  (17.08.14 21:52:39)
Düşük devir ama gereğinden düşük kullanırsan da fazla yakıyor.

Ha ben yüksek vites yüksek devir kullaniyorum o ayrı.
  • dust in the wind  (17.08.14 21:53:43 ~ 21:54:15)
Vitesi ne kadar yükseltip deviri düşürürsen tüketim o kadar azalır. Arabasına göre değişir ama 5. viteste 65 km/sa hızlara kadar devir çok düşmeden gidebiliyo arabalar.

  • hakmut  (17.08.14 21:55:06)
delicevat'ın dediği de aynen önemli.

Arabanın devrini alması diye bir hadise var. Gittiğin hızda araba sana yeteri kadar tepki vereceği devirde gitmek en doğrusu. Altı ya da üstü yanlış.
  • alperz  (17.08.14 21:55:57)
her zaman düşük devir yüksek vites iyi değildir.

özellikle ağır araba kullanıyorsanız devrin belirli bir seviyede kalması lazım.

anlık yakıtı gösteren yol bilgisayarlarında da bu durumu takip edebilirsiniz.

yüksek viteste araç devrini almak için daha fazla yakıt tüketir.
  • c1b2k3  (17.08.14 22:01:50)
Kullanma talimati uygun devir sayisini verir genelde turbo dizellerde 1750-2200 devirler optimum devirlerdir fakat sehir ici trafiğinde egimli yollarda 2000 -3000 araligi kullanilir dusuk devirde aracin siboblarina krank miline trigerine zarar verir heleki turbo hortumu patlarsa vay haline

  • steward  (17.08.14 22:10:55)
araç : reno symbol.

70: 4. vitesin baslangıcı bu arabada, 85-90 ise 5. vitesin baslangıcı.
  • anonymice  (17.08.14 22:14:19)
ortalama olarak, her viteste 2000 devirli hızlar düşük yakıt için ideal. daha azı da iyi olmaz. 3000 devirden sonra da vites değiştirmek lazım.

  • icim urperiyor  (17.08.14 22:16:07)
Yüksek vites ve düşük devir +1.

Birçok yeni araçta motor belli bir seviyeye ulaşıp bağırmaya başlamadan önce sürücü değiştirsin diye bazı uyarılar bile konuyor göstergeye. 4'ten 5'e geçirdiğinizde yol bilgisayarının gösterdiği yakıt tüketim miktarı ise inanılmaz düşüyor aynı hızda gitseniz bile.
  • yenideneyim  (18.08.14 00:49:03)
Yuksek vites - dusuk devir tasarruf saglar ama arabayi uygun devirde kullanman lazim.

  • delifaruk  (18.08.14 00:56:28)
Düşük devirde kalman iyi ama ani ivmelenmelere ihtiyaç duyduğun bir kullanımda büyük vites daha çok yakmana sebep olabilir. Yakıt tasarrufunun asıl en önemli ayağı gereksiz frenden kaçınmaktır bu arada.

  • arnold schwarzeneger  (18.08.14 09:02:39 ~ 09:02:59)