renk körü değilim ama testi çözemiyorum

renk körü değilim renkleri gorebiliyorum tanıyabiliyorum normalde ama şu resimdeki karışık renkli balonlu sayıların zor olanlarını çözemiyorum karıştırıyorum kitapçığın ilk sayfalarındaki sayılar kolay onları biliyorum ama diğerlerini bilemiyorum.benim bir sağlık raporu almam gerekiyor,bunun tedavisi gibi birşey yoktur sanırsam .peki nasıl işin içinden çıkarım, bu kitapçıklar aynı mı oluyor butun hastahanelerde nerede satılıyor alayım ezberleyeyim.veya lens gibi birşey var mı bu sayıları ayırt etmemi kolaylaştırabilen.

renk körüsün. bunun çeşitleri var ilgili başlığa bakarsan görebilirsin.

  • kirk karaktere sigmayacak adam  (04.07.09 23:54:37)
eğer pilot,astronot olmayacaksanız yüksek ihtimalle sorun yaratmayacaktır. Ehliyet için felan düşünüyorsanız ana renkleri seçtireceklerdir. Ezberle felan olmaz öyle:)

  • ned flanders  (04.07.09 23:58:43)
şu sayıyı (86) göremiyorsan renk körüsün. bazılarını görebiliyor olman renk körü olmadığın anlamına gemez.

  • başımıellerimin arasınaalıpdüşündüm  (05.07.09 00:08:02)
bu sayı 86 ise ben de renk körüyüm. ben 74 görüyorum çünkü...

  • alan shearer  (05.07.09 00:10:50)
hayır bu sayı 34?

  • clementine  (05.07.09 00:11:44)
yani sadece bu şekilleri seçemiyorum.
bazılarını bilebiliyorum ama hepsini bilemiyorum.
ehliyet için değil. bu arada eklediğim fotodaki sayı 74 değil mi? :D
  • manonflier  (05.07.09 00:12:40)
lens gibi birşey varmış internette araştırdım "chromagen contact lens" ama çok pahalı olsa gerek .

  • manonflier  (05.07.09 00:14:59)
bence de renk körü olmalısınız. gayet ilk bakışta görünüyor 74.

  • cereal killer  (05.07.09 00:18:32)
ya renk körüsün ya da ileri derecede astigmat. gayet rahat okunabiliyor.

  • zgrydn  (05.07.09 00:26:20)
bunlar cesit cesit, bazilarini gorebiliyor olman, herhangi bir renk korlugun olmadigin anlamina gelmez, bu sebeple test bir tane degil. Bunu goremiyorsan bu renklerle alakali bir sorun var demektir. Benim bir sorunum var mi yok mu bilmiyorum ancak 74 goruyorum. Ozel bir caba sarfetmeye gerek yok aninda gozukuyor.

  • kurukafa  (05.07.09 00:31:59)
Ehliyet sınavından önce kontrole girerken sınıfta sizinkine benzer durumda bir çocuk vardı. Ana renkleri görebiliyor fakat bu tarz görsellerde sorun yaşıyordu. Yanılmıyorsam kısmi renk körlüğü deniyor ve trafiğe çıkmanızda bir engel taşımıyor.

Tabi asıl sebebiniz bu mu bilemiyorum, sallıyorum :)
  • arche  (05.07.09 00:32:39)
ahaha polemik çıktı :D 74 abicim o, benim gözler sağlam :D

  • suursuz deve  (05.07.09 00:52:28)
bi film vardı kadının aşkının peşinden gitmesi için göz muayenesini geçmesi gerekiyordu ve ondan önce girenleri izleyip harfleri ezberlemiş öyle geçmişti:P tavsiye etmiyorum tabi bi sorun varsa hileyle halletmemeli:)
ya bir de burdaki numarayı görebilmek için şaşı bakman gerekiyor. hani şaşı bak şaşır diye şeyler olurdu eskiden dergilerde hahh işte öyle ama bakmayı bilmiyorsan nasıl öğretebilirim hiç bilmiyorum ben zaten şaşı olduğu miçin kolay oluyor ;)

  • neira  (05.07.09 00:52:40)
bildiğin 74

  • chatrefhill  (05.07.09 01:56:20)
Hiçbir bilgim olmamakla beraber usavurma yöntemiyle renk körlüğüne çözüm olacak lensler bugün olmasada gelecekte varedilebilir gibime geliyor.
ayrıca yeri gelmişken renk körleri neden ehliyet alamaz onu da anlamam trafik lambasını renk artı işaret şeklinde yap olsun bitsin bu fikrimi birine söylemiştim saçmalıyorsun demişti sanki köre kabartmalı trafik lambası yap diyoruz hayret bir şey
tabii ben burada sorduğun soru üzerinden sorununu çözmeyen bir beyanat vererek tamamen kendime hizmet ettiğimin farkındayım ama göründüğü gibi sükse peşinde biri değilim
umarım sorununu halledebilirsin

bu arada orada varolan sayı 74
bir kişi hem gerçekten renk körü değilse ve aynı zamanda bu sayıyı doğruda okumuyorsa
o kişi ya bu sayıyı ya da kendini çarkıfelek misali hızla dönen bir düzeneğe yerleştirip öyle okumaya çabalıyordur. renk körü olmayıp bu sayıyı okuyamama durumuna getirebileceğim en mantıklı açıklama şimdilik bu
  • cocojamboyeterli  (05.07.09 11:04:38)
kimsenin birbirini yemesine gerek yok..

www.cihannet.com

bu testi çözün, bazen sadece renk körlerinin görebileceği mozaikler de olabiliyor.. yani bu ekteki fotoğrafa güvenmeyip benim verdiğim linkteki mozaiklere bir göz atın.. sonuçları paylaşın..

ben renk körüyüm, asla pilot olamayacağımı biliyorum mesela :/
  • enola gay  (05.07.09 11:52:24)
sağlık raporu alacağınız hastanenin fotokopicisine bir uğrayın. onlarda çıkmış soruların kopyası vardır ama maalesef renk körüsünüz gibi :(

  • dunyayi kurtaran adamin babasi  (05.07.09 11:55:25)
bi sayı da ben söyliyim: 74 :)

  • sijwocaq  (05.07.09 13:48:17)
linkteki testin 14 ve 15 numaralıları dışındaki tüm sayıları bildim.. biri 14 ve 15. rsimlerdeki sayıları söyler mi ?

  • chatrefhill  (06.07.09 03:37:25)
bence o iki resmi bizi yemek için koymuşlar.

  • başımıellerimin arasınaalıpdüşündüm  (06.07.09 04:09:20)
mouse'u göz işaretine getirip açıklamayı okumadınız mı arkadaşlar. 14 ve 15. resimde "renk körü olanlar bilmemne okur, normal olanlar hiçbir şey okuyamaz" yazıyor. yani 14 ve 15'i okuyamadıysanız renk körü değilsiniz. renk körlerinin okuyabileceği şekilde yazılmış bir şey o da. ötekilerin tam tersi.

  • kibritsuyu  (06.07.09 10:15:02)
kibritsuyu: ben de o açıklama çıkmıyor niyeyse.

  • başımıellerimin arasınaalıpdüşündüm  (08.07.09 00:26:40)
O sitede cikmiyor yazilar (benim browserimda) ama bu resimler klasik internette her yerde var (tineye.com dan birini aratirsaniz cikar), o iki resimde bir cesit renk korlugu olanlar silik bir sekilde bazi sayilari gorurken, saglikli gorusu olanlar bir sey goremiyor. normal yani.

  • kurukafa  (08.07.09 05:32:52)
geçtim testi çok zor degilmiş kagıtta gormek daha kolaymıs kitapçıktaki ilk 10 sayıyı sormustu hepsini bildim saolun cevaplar icin :)

  • manonflier  (12.08.09 15:08:22)