Amerika'da suç işlemek

mesela ben turist vizesiyle amerikaya gittim, orda dükkan soydum yada birini öldürdüm. türkiyeye gönderilip ordaki bir hapishaneye mi yerleştiririm yoksa direkt maksimum güvenlikli amerikan hapishanesine mi alırlar?

cezanı türkiye'de alırsın ve çekersin.

  • hohoya  (17.08.14 18:38:58 ~ 18:40:08)
Temel ilke olan mülkilik ilkesine göre, devletin ülkesinde işlenen bir suç kim tarafından kime karşı işlenmiş olursa olsun, bu suçu takip etmek ve failleri yargılamak yetkisi o devlete aittir. TCK m. 8, mülkilik ilkesine dayanmaktadır. Faile göre şahsilik ilkesine göre, (TCK m. 11/f.1) fail ister kendi ülkesinde ister yabancı bir ülkede bulunsun, vatandaşı olduğu devletin ceza kanununa tabidir. Mağdura göre şahsilik ilkesinde devlet, egemenlik alanı dışında işlenen suçun mağduru olan vatandaşına karşı işlenen suçu yargılamaktadır. TCK m. 12/f.2 mağdura göre şahsilik ilkesine dayanmaktadır. Koruma ilkesinde ise devlet, başka bir ülkede işlenen bir suçu bizzat kendi varlığına ve güvenliğine karşı işlenmiş kabul ederek yargı yetkisini kullanmaktadır. Devlet bu ilkeyi uygulayarak egemenliğini ülkesi dışında da korunmayı amaçlar. TCK m. 12/f.1 ve TCK m. 13/f.1, b bendi koruma ilkesine dayanmaktadır.

tbbdergisi.barobirlik.org.tr
  • hohoya  (17.08.14 18:44:13)
canlarını çok yakarsan iade etmezler bence, iyice bi kanırtırlar ama. guantanamo'ya kadar yolu var

  • neseranni  (17.08.14 19:37:15)
abd'de kanırtırlar tabii ki. bkz. ceza hukuku genel hükümler.

  • tck35  (17.08.14 19:39:04)
anı: içki içilen ortamda 21 yaş altında kişiler olduğu için ilgili arkadaş iki hafta hapis cezası aldı, cezasını çekmeden türkiye ye döndü şimdi girmesi yasak

  • mirty  (17.08.14 19:41:54)