22 yaşında hukuk fakültesi okumak

sizce 22 yaşında hukuk fakültesi eğitimine başlanır mı? hukuk okumak için geç bir yaş mı? daha mı genç olmak gerekir okumak için?

Profesor olacak yasa gelmissin! Okunmaz!

  • safsafinaz  (17.08.14 16:28:02)
başlanır.

  • siradisi00  (17.08.14 16:28:32)
25 yaşında tıpa başlamayı düşünüyorum.

  • gamaflex  (17.08.14 16:29:10)
başlanır hiç sıkıntı olmaz.

  • fengari  (17.08.14 16:30:20)
Başlanır. Zaten hazırlığıydı, 2. senesiydi derken 20de başlayanlar var bayağı.

  • ontheroad  (17.08.14 16:32:19)
şu anki durumuna, hedeflerine falan bağlı olarak değişir ama tek aklına takılan yaş olayıysa sıkıntı olmaz okunur. babam hukuk fakültesinden mezun olduğunda ben 7 yaşındaydım o da 32-33 yaşında falanmış demek ki. İkinci mesleğiydi gerçi onun ama "bu yaştan sonra bizden geçmiş, kafam almıyor" olayları olmadı hiç. çok alışmak gerek ama hem kazanmak hem de adamakıllı mezun olmak için..

  • calzoncillos  (17.08.14 16:32:31)
zaten bi çok insan 24-25 yasında mezun oluyor artık.hiç geç değil.

  • lampetia  (17.08.14 16:34:52)
istiyorsan başlanır. mesleğin getireceği tüm sonuçları göz önüne alabiliyorsan oku. eğer hukuk fakültesinde okumak veya adaletle ilgili bir mesleğe dahil olmak istemiyorsan başlama sakın, hem çok sıkılırsın çok bunalırsın, hem de çok çalışmak zorunda kalırsın. dünyadaki en kötü kesişim, sıkılıp bunaldığın halde çalışmak zorunda olmak. meslek hayatı da aynı şekilde, sevmiyorsan, sıkılıp bunalırsın ve çalışmak zorunda kalırsın.

duyurularını görüyorum arada, bence hukuktan başka bir bölüm seç dostum. ölümüne istemiyorsan hukuk fakültesinde okumayı ve hukukçu olmayı, inanılmaz sebatkar olmalısın bitirmek için ve bitirdikten sonra herhangi bir maddi beklenti içine girmemelisin.

kısacası seviyorsan gel, sevmiyorsan hiç bulaşma.
  • vedat chili peppers  (17.08.14 16:50:51)
seyfi oktay, hukuk fakültesini 10 yılda mı ne bitirmişti. adam, adalet bakanı oldu.

  • marcelorios  (17.08.14 16:54:25)
Başlanır tabii ki. Bizim fakültede afla gelen, dgs ile gelen yaş ortalaması 35 olan bir sürü kişi var. :)

  • ajabik  (17.08.14 16:59:41)
Hukuk bana göre en az 35 yaşından sonra okunması gereken bir bölüm. Geç kalmışsın diyenleri ciddiye alma, onlar eğitimden anlamazlar.

  • hohoya  (17.08.14 17:01:40)
ben de 22de baslayacagim uni ye farketmez yas rahat ol abi. hukuk da okunur tip da okunur herhangi bir bolum okunur o sorun degil. onemli olan sen hukugun senin istedigin sey olduguna emin ol. gerisi onemli degil yas vs. 18 de girip 22de bitirmiyor cogunluk zaten. bitirenlere de madalya takmiyorlar.

  • babamasoliimbananickaldirsin  (17.08.14 17:02:59)
Başla, niye geç olsun, sevmediğin bi meslekte 40 yıl geçireceğine...

  • mutlusismankedi2015  (17.08.14 17:07:14)
benim peder 30-35li yaşlarında bitirmiş istanbul hukuğu. 70 yaşına kadarda yaptı mesleğini sen düşün :)

  • false pretension  (17.08.14 17:10:31)
22 yaşında hukuk dahil olmak üzere tüm bölümlere başlanır.

ben üniv. bırakıp 21 de başladım. şu an 23 üm 3.sınıftayım.zaman çabuk geçiyor. Kafana uygun bir ortama düşersen çok eğlenebilirsin. Hukuk okursan gelecek kaygında olmaz. 2 sene uzatsan bile 27 gibi mezunsun.
  • empedokles  (17.08.14 17:30:43)
ben 22 yaşında üniversiteye girdim.pek sıkıntı yaşamadım.23 belki geç ama 22 kesinlikle değil.

  • yekzeq  (17.08.14 17:38:17)
22de Tıp fakültesine başlamıştım.

  • rnks  (18.08.14 01:06:42)
30 da 35 de bile olur

  • cursor  (18.08.14 01:12:53)
Lisans+yüksek lisans derken okuldan insanlar artık 27'sinde ayrılıyor. Bariz okunur.

  • spatzle  (18.08.14 01:16:35)
Ben 25 yaşımda afla döndüm şimdi son sınıftayım. Artık baymaya başladı o kesin ama senin yaşında olsaydım hiç problem etmezdim. Zaten hukuk fakültelerinin yaş ortalaması genelde diğer fakültelerden yüksek oluyor, hem geç bitiren çok, hem de senin gibi sonradan yazılan bir çok insan vardır.
Bir de yukarıda da yazıldığı gibi aslında hukuk gerçekten 18 yaşında girip 22 de mezun olunacak bir bölüm değil. Mesela ABD'de bildiğim kadarıyla lisans mezunu olman gerekiyor hukuk fakültesine girebilmek için, yani 2. üniversite olarak okuyabiliyorsun.
Kısacası yaşı hiç dert etme, hiç geç değil. Ancak sadece avukatlık mesleği bu tantanaya değer mi, bunun değerlendirmesini iyi yap derim.
  • pernambuco  (18.08.14 01:24:26)
hukuk okuyacaksınız ama sonunda ne yapacaksınız? asıl soru bu bence. okunur, okumanın yaşı yok. bizim okulun birincisi 42 yaşındaydı :D

etrafınızda hiç tanıdık avukat olmadığını ve kendi ofisinizi açacak durumda olmadığınızı varsayarak başlarsak. 26-27 yaşında okul bittikten sonra staj yapacaksınız ve şunu da hesaba katın sizinle aynı yaştaki adamlarla çalışıp onların kağıt işlerini yapcaksınız. bunun yanında, piyasada ölücü bol olduğu için, alacağınız ücret de çok komik olacak.

ha bu arada 5 sene sonra iyi bir ücret almanız, istisnai bir adam olmadıktan sonra zor. unutmayın sadece 4 senelik tecrübeniz var. eğer askere giderseniz 3 ya da 3.5 sene. alacağınız ücret en iyi ihtimalde 3 bin ya da 4 bin olur. bu en kötü senaryo.

en iyi senaryo, bir şekilde ülkedeki lider hukuk firmalarından birine girersiniz, oradan sonrası kolay zaten, yaşın fazla bir önemi olmaz. alır yürürsünüz oradan.

hakimlik savcılık sınavı için en az 1 sene çok sıkı çalışmanız gerekir. kolay bir sınav değil ve çoğu şeyi ezbere dayanıyor. nasıl ygs'ye-lys'e çalışıyorsanız o şekilde çalışacaksınız. bunun kaçarı yok. işle yürütürebilirsiniz fakat çok çok zor.

bunun dışındaki işler içinse bir problem teşkil etmez. fakat avukatlık yapmak istiyorsanız, iyi düşünün ona göre karar verin.
  • dogyman  (18.08.14 01:56:52 ~ 01:59:15)
30 yaşında dahi olsan başlanır. Ciddiye alma sebepsiz yere başlanmaz diyen dümbükleri. Hukuktan mezun olmak mesele değilse, -avukatlık için konuşuyorum- avukatlık da mesele olmaz. Tamamen çevreye, duruşuna bağlı. Piyasada leş avukatlar dolu. Asgari ücrete tamah eden fotokopicileri avuakt diye saldılar ortaya zaten. Onlardan bir farkın olacağını düşünüyorsan gel başla derim ben sana. 30 yaşına geldiğinde senden sadece 2 3 yıl tecrübe farkı olacak. Kapanmayacak bir şey değil.

  • g man  (18.08.14 02:30:48)
Bundan sonraki süreçte disiplinli çalışarak, bitirebileceğin en kısa sürede bitirmeyi kafana koyduysan okunur elbette, niye okunmasın. Bu konuda bir yaş sınırı vs. olduğunu da düşünmüyorum.

Uzatmak ancak yurtdışında dil eğitimi, ciddi hobilere yönelmek ve bunlara zaman harcamak durumunda kabul edilebilir bu saatten sonra. Gidin hayallerinizin peşinden arkadaş, ben gidemedim, beceremedim istediğim bölümde okumayı. Pişmanım :(
  • sevgikusunkanadinda  (18.08.14 03:06:27)